Czy ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne?

Ćwiczenia fizyczne bez cienia wątpliwości poprawiają nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne?

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oprócz tego, że są dobre dla twojego ciała, ćwiczenia poprawiają twoje zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na depresję, lęki i inne zaburzenia. W tym artykule omówimy, dlaczego aktywność fizyczna łagodzi stres, wzbogaca pamięć, pomaga lepiej spać i poprawia ogólny nastrój.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, umiarkowane ilości ćwiczeń są niezwykle korzystne dla osoby, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności. Każdy może nauczyć się używać ćwiczeń jako potężnego narzędzia do poprawy samopoczucia.

Bez wątpienia kluczem jest oddanie się jakiejś aktywności fizycznej, nieważne jak lekkiej, kilka dni w tygodniu. Pamiętaj, że gdy ćwiczenia stają się nawykiem, możesz dodać kilka dodatkowych minut lub spróbować bardziej wymagających zajęć. Jeśli to zrobisz, korzyści z ćwiczeń zaczną się opłacać.

Czy ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne danej osoby?

To powracające pytanie dla wielu ludzi, zarówno tych, którzy regularnie ćwiczą, jak i tych, którzy tego nie robią. Aby odpowiedzieć na to pytanie, oto psychologiczne korzyści płynące z uprawiania sportu lub ćwiczeń. Uwaga!

1. Ćwiczenia zmniejszają stres

Kiedy jesteś aktywny fizycznie, twój umysł jest odwracany od stresorów codziennego życia. Pomoże Ci to uniknąć ugrzęźnięcia w negatywnych myślach.

Według artykułu Mayo Clinic sport obniża poziom hormonów stresu w organizmie. Jednocześnie stymuluje produkcję endorfin, które pomagają w walce ze stresem i depresją.

2. Ćwiczenia poprawiają pewność siebie

Regularne ćwiczenia towarzyszące uprawianiu sportu prowadzą do zwiększenia pewności siebie i poczucia własnej wartości. Zgodnie z publikacją Manual Merck wynika to z ogólnej poprawy, jaką zapewnia, zarówno pod względem fizycznym, jak i zdrowotnym i estetycznym.

Mężczyzna. Ćwiczenie na świeżym powietrzu

3. Zapobiega spadkom funkcji poznawczych

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdolności umysłowe wraz z wiekiem. Zostało to potwierdzone w niedawnym badaniu opublikowanym przez Frontiers In Psychology, w którym stwierdzono, że umiarkowane ćwiczenia zwiększają elastyczność poznawczą, podczas gdy intensywniejsze ćwiczenia przyspieszają przetwarzanie informacji.

4. Pobudza pamięć

Według badań opublikowanych w Advances in Experimental Medicine and Biology w 2012 roku regularna aktywność fizyczna poprawia pamięć i zdolność uczenia się nowych rzeczy.

W tym sensie ćwiczenia zwiększają produkcję komórek w hipokampie, które odpowiadają za pamięć i uczenie się, a nawet za neurogenezę, czyli tworzenie nowych neuronów. Wyjaśniono to w badaniu przeprowadzonym przez Behavioral Brain Research.

5. Zwiększa relaksację

Osoby ćwiczące regularnie mają tendencję do tego, ponieważ daje im to zauważalne poczucie dobrego samopoczucia. Wynika to ze wspomnianej wcześniej generacji endorfin, a także potwierdzonej przez badania w medycynie sportowej.

Dlatego, jeśli będziesz ćwiczyć, poczujesz się bardziej energiczny w ciągu dnia, będziesz lepiej spać w nocy i poczujesz się bardziej zrelaksowany i pozytywnie nastawiony.

6. Ćwiczenia poprawiają nastrój

Wreszcie aktywność fizyczna wyzwala substancje chemiczne w mózgu, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. To właśnie endorfiny i serotonina.

Kobieta na basenie. Ćwiczenia poprawiają nastrój

Ponadto sporty zespołowe w szczególności zapewniają korzyści społeczne oraz możliwość relaksu i uczestnictwa we wspólnym wyzwaniu poprawiającym sprawność fizyczną.

Dlatego wskazane może być uprawianie sportu zespołowego, ponieważ pozwoli to odczuć społeczne korzyści płynące z uprawiania sportu. Sporty zespołowe zmniejszają izolację i stwarzają możliwość nawiązania nowych znajomości.

„Ból jest tymczasowy. Może trwać minutę, godzinę, dzień lub rok, ale w końcu ustąpi i coś innego zajmie jego miejsce. Jeśli jednak zrezygnuję, będzie trwał wiecznie”.

-Lance Armstrong-

Jak pokonać wymówki

Teraz gdy wiesz, że sport poprawia twoje życie psychiczne, ponieważ pomaga ci poczuć się znacznie lepiej i że nie wymaga tak dużego wysiłku, jak mogłoby się wydawać, nadszedł czas, aby odpuścić wymówki. Oto niektóre z najczęstszych wymówek, jeśli chodzi o ćwiczenia:

  • Jesteś zmęczony: Kiedy jesteś zmęczony, wydaje się, że ćwiczenia pogorszą sytuację. Jednak prawda jest taka, że aktywność fizyczna dodaje energii. Regularne ćwiczenia zmniejszają zmęczenie i zwiększają poziom energii, zgodnie z cytowaną powyżej publikacją Merck Manual.
  • Czujesz się przytłoczony: ćwiczenia nie zawsze wydają się wykonalne, gdy jesteś zbyt zajęty. Jednak może się okazać, że aktywność fizyczna pomaga robić wszystko inne lepiej. Jeśli zaczniesz myśleć o aktywności fizycznej jako o priorytecie, wkrótce znajdziesz sposoby na dopasowanie niewielkich ilości do napiętego harmonogramu.
  • Jesteś beznadziejny: ćwiczenia pomagają w uzyskaniu formy. Jeśli nie masz doświadczenia, zacznij powoli, wykonując ruchy o niewielkim wpływie przez kilka minut dziennie.
  • Czujesz się źle ze sobą: bez względu na swoją wagę, wiek lub poziom sprawności, są inni, którzy mają wspólny cel, jakim jest uzyskanie formy. Osiągnięcie nawet najmniejszych celów fitnessowych pomoże Ci nabrać pewności siebie w swoim ciele.

Ćwiczenia poprawiają wiele aspektów Twojego życia

Krótko mówiąc, oczywiste jest, że ćwiczenia poprawiają życie psychiczne osoby. Dlatego specjaliści są zgodni, że regularne ćwiczenia są zalecane dla całej populacji.

Jak widzieliście, przynosi to liczne korzyści. Do wszystkich tych korzyści możemy również dodać, że są opcje dla wszystkich gustów i nikt nie jest wykluczony, niezależnie od wieku, a nawet jeśli cierpi na wcześniejsze schorzenia lub choroby. Wybierz swój ulubiony sport lub ćwiczenie i ciesz się wszystkimi jego pozytywnymi konsekwencjami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.