Czosnkowe kapsułki: korzyści i zalecenia

Kapsułki czosnkowe przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia. Dowiedz się, jak ich używać, na co pomagają i jak działają w twoim ciele.
Czosnkowe kapsułki: korzyści i zalecenia
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Czosnek podróżuje po świecie od wieków jako pokarm, przyprawa i suplement. Wszystko to dzięki swoim właściwościom kulinarnym i terapeutycznym. Na przykład kapsułki czosnkowe są stosowane jako adiuwant w profilaktyce sercowo-naczyniowej.

Jego aktywne składniki mają właściwości zdrowotne. Najskuteczniejsze są związki siarki, które nadają mu potencjał przeciwutleniający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny.

Ze względu na znaczenie czosnku na rynku występuje w różnych postaciach. Kapsułki czosnkowe należą do najczęściej stosowanych.

Ile należy ich spożywać dziennie i jakich zaleceń przestrzegać, aby jak najlepiej je wykorzystać? Zostań z nami, aby dowiedzieć się, jak najlepiej włączyć kapsułki czosnkowe do swojej diety.

Jakim warzywem jest czosnek?

Czosnek to roślina o łacińskiej nazwie Allium sativum, co oznacza „gorąca uprawa”. Wywodzi się z Azji Środkowej, skąd rozprzestrzenił się do Azji Mniejszej i Egiptu, a stamtąd do całej Europy, a następnie do Afryki i Ameryki.

Jako warzywo jest bulwą należącą do rodziny liliowych (Liliaceae). Składa się z kilku części, zwanych „ząbkami”, które są przymocowane do podstawy. Każdy ząbek jest owinięty wewnętrzną otoczką, a cała cebulka kolejną otoczką zewnętrzną.

Ponadto bulwa stanowi organ magazynujący rośliny, zawierający węglowodany i białka. Ma też kilka aktywnych składników.

Składniki aktywne czosnku

Oprócz wody i węglowodanów, takich jak fruktoza, czosnek zawiera związki siarki, błonnik i wolne aminokwasy. Wśród nich wyróżniają się witamina C, związki fenolowe, polifenole i fitosterole. Najważniejsze minerały zawarte w czosnku to potas, fosfor, magnez, sód, żelazo i wapń.

Istotną role pełnią jego aktywne związki siarki. W tym miejscu warto wymienić allixin, allicin, alliin, tiosulfinate, diallil di- i trisulfide, triosulfinate, allil merkaptocysteine oraz S-allilcysteine (SAC).

Czosnek zawiera również hormony, które działają podobnie do hormonów ludzkich. Ponadto wyizolowano kilka aminokwasów, takich jak histydyna, metionina, treonina, tryptofan i walina.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zrobić maść czosnkowo-cytrynową na żylaki

Korzyści ze spożywania kapsułek czosnkowych

Kapsułki czosnkowe to suplementy zawierające dawkę jednostkową jednego lub więcej składników aktywnych. Przyjmuje się je doustnie, a przy ich kupnie należy zweryfikować sposób pozyskania surowca. Od tego bowiem zależy ich skuteczność.

Na przykład surowy czosnek zachowuje więcej aktywnych składników niż gotowany. Świeży ma również silniejsze działanie niż stary i zwiędnięty.

Tarty czosnek
Surowy czosnek zachowuje więcej substancji o korzystnym potencjale niż ten, który uległ przetworzeniu podczas gotowania.

Efekt przeciwutleniający

Niektóre badania podkreślają działanie przeciwutleniające ekstraktu Allium sativum. Zaobserwowano spadek produkcji wolnych rodników po spożyciu czosnku. Rodniki te utleniają komórki, prowadząc do uszkodzeń w ich funkcjonowaniu i przyspieszając starzenie.

Zaobserwowano również, że częste spożywanie czosnku prowadzi do wzrostu czynników antyoksydacyjnych, takich jak glutation i enzym dysmutaza ponadtlenkowa. Oba chronią lipoproteiny przed utlenianiem i pomagają zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Składniki o najwyższej aktywności przeciwutleniającej w czosnku to allicyna i S-allilocysteina lub SAC.

Czosnek zmniejsza poziom lipidów we krwi

Niektóre badania wykazały, że czosnek modyfikuje lipidy we krwi, przeciwdziała bowiem wzrostowi trójglicerydów we krwi. Jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu o 12% już po 4 tygodniach leczenia.

Maksymalny spadek cholesterolu zaobserwowano w przypadku surowego czosnku w dawce 10 gramów dziennie; lub oleju czosnkowego, w dawce 8 miligramów dziennie.

Może regulować ciśnienie krwi

Związki bioaktywne zawarte w czosnku rozluźniają naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi, wzmacniają ściany naczyń i w konsekwencji obniżają ciśnienie krwi. Czosnek ma również zdolność zmniejszania procesu tworzenia się skrzepów krwi poprzez hamowanie agregacji płytek krwi.

Jego wysoki potencjał przeciwmiażdżycowy pozwala na jego zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia.

Działanie neuroprotekcyjne

Wyciąg z czosnku może mieć ponadto działanie neuroprotekcyjne, głównie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym S-allilocysteiny. Ten składnik może pozytywnie wpłynąć na spadek funkcji poznawczych w zaburzeniach związanych ze stresem oksydacyjnym.

Dlatego zaleca się przyjmowanie czosnku w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, udarów i pląsawicy Huntingtona. Działanie neuroprotekcyjne wspomaga ponadto procesy pamięci i uczenia się.

Rola immunomodulacyjna i przeciwzapalna

Niektóre badania wykazały, że ekstrakt z czosnku poprawia pracę układu odpornościowego, co wiąże się ze zmniejszeniem stanu zapalnego. Do najbardziej aktywnych należą związki siarki, natomiast skuteczna dawka wzmacniająca odpowiedź immunologiczną u ludzi to 1,8 do 10 gramów czosnku dziennie.

Składniki czosnku stymulują również produkcję cząsteczek obronnych organizmu. Na przykład limfocytów, makrofagów i komórek NK (urodzonych zabójców). Zwiększają także wartości cytokin immunostymulujących.

To działanie immunomodulujące skutecznie wspomaga leczenie grypy, przeziębienia i zapalenia oskrzeli. Podobnie ma również związek z mechanizmem zapobiegania nowotworom.

Działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze

Przeciwinfekcyjne właściwości czosnku znane są od czasów starożytnych. Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko różnym bakteriom chorobotwórczym, takim jak między innymi E. coli, Salmonella, H. pylori. Allixin zawarty w czosnku wykazuje znaczące działanie hamujące na grzyby, drożdże i pasożyty.

Zalecenia dotyczące spożycia czosnku

Czosnek można znaleźć na rynku w 5 różnych formach :

  • Świeży surowy.
  • W olejku eterycznym.
  • Olej macerowany.
  • Czosnek sproszkowany.
  • Ekstrakt z dojrzałego czosnku.

Preparaty z czosnku te sprzedaje się w postaci kapsułek lub tabletek. Kapsułki czosnkowe posiadają powłokę zapobiegającą rozkładowi ich aktywnych składników, która przy okazji chroni przed nieprzyjemnym zapachem oddechu.

Europejska Agencja Leków ustala następujące dawki dla osób dorosłych i osób starszych, w zależności od rodzaju preparatu zawartego w kapsułce:

  • Czosnek w proszku: pojedyncza dawka od 300 do 750 miligramów lub dzienne dawki od 900 do 1380 miligramów podzielone na 3 do 5 porcji.
  • Ekstrakt płynny: pojedyncza dawka od 110 do 220 miligramów, 4 razy dziennie i jako dzienna dawka od 440 do 880 miligramów.
  • Suchy ekstrakt z czosnku: zalecana dawka od 100 do 200 miligramów raz lub dwa razy dziennie natomiast dawki dzienne od 100 do 400 miligramów.
Ważne jest, aby przeczytać etykietę i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza lub dietetyka, aby dostosować dawkowanie do każdego konkretnego przypadku.

Czosnek należy do naturalnych środków, znanych od czasów starożytnych. Przemysł wyprodukował na jego bazie bardziej komercyjne wersje, jak kapsułki czosnkowe.

Możliwe negatywne skutki

Częstość występowania niektórych działań niepożądanych jest nadal nieznana. Jednak jako najczęściej wymieniane są :

  • Nieświeży oddech i zapach ciała.
  • Ból głowy, zawroty głowy i obfite pocenie się.
  • Wzdęcia, rozstrój żołądka i biegunka.
  • Zmieniona funkcja płytek krwi z możliwym krwawieniem.
  • Zmiany w mikroflorze jelitowej.
  • Niski poziom cukru we krwi.

Czy kapsułki czosnkowe mają jakieś przeciwwskazania?

Kapsułek czosnkowych należy unikać w niektórych stanach fizjologicznych, takich jak ciąża i laktacja. W tym drugim przypadku mogą zmienić smak mleka matki.

Nie należy ich również stosować u pacjentów z problemami krwotocznymi, zaburzeniami trawienia, a także cierpiących na niskie ciśnienie krwi lub planujących operację.

Ponadto, nie należy ich przyjmować razem z doustnymi antykoagulantami, takimi jak warfaryna. Ani z lekami przeciwnadciśnieniowymi, takimi jak lizynopryl, ani z lekami przeciwbólowymi, takimi  jak paracetamol.

Czy można włączyć kapsułki czosnkowe do zdrowej diety?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W zdrowych dietach zazwyczaj używamy czosnku jako przyprawy, jednak jego ilość nie zawsze będzie wystarczająca do spożycia.

Kapsułki czosnkowe zaleca się jednak stosować pod okiem lekarza, który wskaże najlepsze dawki profilaktyczne. Będą one zależeć od składu kapsułki.

Jednak najlepsze są o największej koncentracji. Wystarczająca dawka ekstraktu z czosnku wynosi od 100 do 220 miligramów, rozłożona na 2 do 4 porcji dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.