Czerwone rośliny - poznaj 6 najbardziej atrakcyjnych

Czerwony to bardzo energetyczny kolor! Wypełnij swój dom i ogród witalnością tych 6 atrakcyjnych czerwonych roślin, które pokażemy w tym artykule.
Czerwone rośliny - poznaj 6 najbardziej atrakcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwień ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dodaje wigoru, ciepła i pobudza do działania. Dlatego ten kolor idealnie nadaje się do domu, aby wypełnić jego przestrzeń witalnością. Czerwone rośliny umieszczone wokół domu mogą również doskonale poprawić nastrój w miesiącach zimowych. Możesz ich ponadto używać w formie parawanów, a nawet do przyciągania kolibrów.

Czerwone kwiaty cieszą się dużą popularnością, ponieważ mają bardzo ozdobny charakter, przez co przyciągają uwagę i wyróżniają się na tle innych. W wielu krajach najsłynniejszym z czerwonych kwiatów jest róża, która kojarzy się z miłością i pasją. Jednak istnieją setki innych gatunków o tym odcieniu.

Dlatego w tym artykule przedstawiamy atrakcyjne czerwone rośliny , które możesz umieścić w swoim domu lub ogrodzie.

1. Przepiękne czerwone kwiaty rośliny Anturium

Anturium czerwone to gatunek rośliny pochodzący z klimatów tropikalnych, jednak bardzo dobrze dostosowuje się do wnętrz. Wymaga dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca, ponieważ może ono spalić liście rośliny.

Ma elegancki wygląd, który wnosi nowoczesny akcent do przestrzeni w domu. Oprócz tego, że jest bardzo piękne, anturium jest jedną z najbardziej odpornych i łatwych w pielęgnacji roślin. To sprawia, że ​​jest ulubieńcem tych, którzy cieszą się jego pięknymi kwiatami przez cały rok, nie spędzając dużo czasu na pielęgnacji.

2. Guzmania

Guzmania to jedna z najpopularniejszych czerwonych roślin z rodziny bromeliowatych. Tworzy piękne kwiaty w kształcie gwiazdy o żywych kolorach.

Aby guzmania mogła pięknie kwitnąć, wymaga temperatury między 20 a 22 ºC. Ponadto, ponieważ pochodzi z lasów tropikalnych, wymaga miejsca w cieniu a także sporo wilgoci. Kwitnie tylko raz, ale kwiaty utrzymują się od 6 do 8 miesięcy. Ich wygląd nadaje przestrzeniom świeży i tropikalny charakter.

Czerwony kwiat
Guzmania daje kwiat, który może się utrzymać do 8 miesięcy.

3. Pigwa japońska

Jest to bardzo odporny na zimno typ ciernistego krzewu, obficie kwitnący późną zimą i wczesną wiosną. Daje małe owoce podobne do jabłek, ale o kwaśnym smaku, z których można zrobić pyszny dżem.

Zwykle radzi sobie lepiej na zewnątrz, jednak często można spotkać pigwę w rozmiarze bonsai z pięknymi czerwonymi kwiatami w niewielkich rozmiarach.

4. Ketmia róża chińska – wyjątkowy okaz, jeśli chodzi o czerwone rośliny

Ketmia róża chińska znana jest także Hibiscus rosa sinensis lub japońska róża. Jest to krzew pochodzący z Azji, osiągający do 3 metrów wysokości. Szacuje się, że istnieje około 150 gatunków tej rośliny o różnych kolorach kwiatów, wiele z nich mają odcienie czerwone, żółte, białe i mieszane.

Jej kwiaty są duże i egzotyczne z wyglądu, dlatego wysoko się je ceni w ogrodach ze względu na ich funkcję ozdobną. Róża chińska lepiej przystosowała się do warunków zewnętrznych, ponieważ wymaga bezpośredniego słońca, aby się rozwijać i kwitnąć.

Czytaj dalej również na ten temat: Śliwki – poznaj ich różne rodzaje i odmiany

5. Klon japoński

Jest to drzewo pochodzące z Japonii i Korei Południowej, które wyróżnia się szczególnym pięknem dużych, jasnoczerwonych, zielonych i fioletowo zabarwionych liści. Okres, w którym kolory tej rośliny są najmocniejsze i najbardziej czerwone to wiosna. Natomiast jesienią liście usychają i opadają.

To drzewo bardzo dobrze dostosowuje się zarówno do środowiska zewnętrznego jak i wewnętrznego. Jednak ze względu na swoje rozmiary, które dochodzą zwykle do 10 metrów, w domach najczęściej służy jako bonsai.

Jego piękne liście są delikatne, więc mogą się łatwo palić, jeśli zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Klon japoński nie toleruje również suszy.

Czerwone liście
Klasyczna pocztówka przedstawiająca Japonię i górę Fudżi z klonami w ich żywym czerwonym kolorze.

6. Wilczomlecz nadobny, czyli popularna Gwiazda Betlejemska

Wilczomlecz nadobny, poinsecja lub gwiazda betlejemska to tradycyjna roślina okresu Bożego Narodzenia. To gatunek endemiczny dla Meksyku, ale zdobył olbrzymią popularność na całym świecie dzięki wpływowi Joela Robertsa Poinsetta.

To temu Amerykaninowi zawdzięcza swoją nazwę, jak wyjaśnia Agencja Rządowa ds. Historii Stanów Zjednoczonych.

W wilczomleczu uwagę przyciągają głębokie czerwone barwy tej rośliny, dzięki którym stanowi idealną dekoracją świąteczną w domach. Chociaż często uważa się, że czerwone części to kwiaty poinsecji, w rzeczywistości są to przylistki, rodzaj liścia, który otacza kwiaty i chroni inne.

Jeśli chodzi o pielęgnację tej rośliny, wymaga stałej wilgoci w podłożu. Jednak przy podlewaniu należy uważać, żeby jej nie zalać, ani nie zmoczyć.

Dbaj o swoje czerwone rośliny dzięki tym wskazówkom

Niezależnie od rodzaju wybranej rośliny ważne jest, aby zachować przynajmniej minimalną dbałość podczas jej pielęgnacji. Ścinanie martwych gałęzi lub gałęzi uszkodzonych przez pogodę, częste nawożenie ziemi i podlewanie zgodnie z potrzebami gatunku to 3 podstawowe zasady, które zaleca Praktyczny Poradnik Ogrodniczy.

Wystarczy, że będziemy ich przestrzegać, a nasze piękne czerwone rośliny będą się prawidłowo rozwijać i cieszyć nasze oczy przez cały rok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herbario JBB en línea – Simple Especimen [Internet]. Herbario.jbb.gov.co. 2020 [cited 30 November 2020]. Available from: http://herbario.jbb.gov.co/especimen/simple
  • Poinsett’s Popular Poinsettia | US House of Representatives: History, Art & Archives [Internet]. History.house.gov. 2013 [cited 1 December 2020]. Available from: https://history.house.gov/Blog/2013/December/12-12-Poinsett
  • Revista digital para profesionales de la enseñanza, 2010. Aspectos Psicológicos del Color. [online] 11. Available at: [Accessed 29 November 2020].
  • Torrecilla, C., 1998. Manual Práctico De La Jardinería. Madrid: Ed. El País.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.