Czarna lub brązowa krew miesiączkowa: jakie są przyczyny?

Czarna lub brązowa krew miesiączkowa jest w większości przypadków normalna. Prawie zawsze jest to efekt utlenienia krwi, gdy wchodzi ona w kontakt z otoczeniem.
Czarna lub brązowa krew miesiączkowa: jakie są przyczyny?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W zasadzie czarna, kawowa lub brązowa krew miesiączkowa nie powinna być powodem do niepokoju. W rzeczywistości to normalne, że na początku lub na końcu okresu występuje jeden z tych kolorów i odcieni i nie trwa to zbyt długo.

Czasami, gdy kobieta używa pigułek antykoncepcyjnych po raz pierwszy, może u niej wystąpić czarna lub brązowa krew miesiączkowa. Może się to również zdarzyć, jeśli zmienia rodzaj tabletek lub zażyje tabletkę „dzień po”.

Jeśli jednak te kolory krwi utrzymują się przez cały okres, może chodzić o jakąś anomalię. Zostań z nami, bo teraz przyjrzymy się bliżej temu tematowi.

Skąd się bierze czarna, kawowa lub brązowa krew miesiączkowa

Zacznijmy od stwierdzenia, że pewne zmiany koloru w krwawieniu są normalne. Czasami czarna, kawowa lub brązowa krew miesiączkowa jest po prostu reakcją, która pojawia się, gdy krew wchodzi w kontakt z tlenem podczas opuszczania organizmu.

Jeśli jednak odcień jest szarawy lub różowy, może wystąpić poważny problem, który należy omówić z lekarzem. Tymczasem zobaczmy następujące możliwe przyczyny:

1. Początek lub koniec okresu

Jak wspomniano powyżej, czarna lub brązowa krew miesiączkowa występuje powszechnie na początku lub na końcu okresu. Dzieje się tak, ponieważ jest to starsza krew, której opuszczenie macicy zajęło trochę więcej czasu. Z drugiej strony normalne jest, że we krwi występują skrzepy i mają kolor brązowy lub czarny (lub podobne odcienie).

Miesięczny okres.
Należy się spodziewać, że czasami w cyklu menstruacyjnym może wystąpić nienormalne krwawienie. Zwykle zmienia się i w końcu osiąga oczekiwane cechy.

2. Krwistek pochwy

Krwistek pochwy to stan, w którym krew menstruacyjna jest zatrzymywana w pochwie na skutek wrodzonego zarośnięcia błony dziewiczej. Kiedy ta krew zostanie w końcu wydalona, może mieć ciemny kolor. Jest to wrodzona wada rozwojowa, która dotyka 0,1% dziewczynek po urodzeniu.

3. Po porodzie

Po porodzie macica zwykle wraca do swoich normalnych rozmiarów po 45 dniach. W tym czasie wystąpi krwawienie, chociaż z fizjologicznego puntu widzenia nie jest to skutek menstruacji.

Jednak ta krew może mieć również kolor czarny, brązowy lub kawowy. To normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Nosi nazwę kliniczną odchodów połogowych (łac.lochia).

4. Zaburzenia emocjonalne

Pewne stany emocjonalne również wpływają na funkcjonowanie macicy. Depresja i stres lub niepokój czasami powodują zmianę w miesiączkowaniu.

W takich warunkach wydalanie komórek endometrium jest często opóźnione, co sprzyja utlenianiu krwi. Rezultatem jest czarna lub brązowa krew miesiączkowa.

5. Zmiany hormonalne i menopauza

W okresie menopauzy dochodzi do poważnych zmian hormonalnych. To samo dzieje się w przypadku zmian w tarczycy, co często może prowadzić do zmian w menstruacji. W większości przypadków krew ma ciemniejszy kolor, ale nie będzie jej za dużo.

6. Choroby przenoszone drogą płciową

Kilka chorób przenoszonych drogą płciową (STD) może również powodować czarną lub brązową krew miesiączkową. Chlamydioza lub rzeżączka powodują szybszy rozkład krwi, a tym samym zmianę koloru. Często występuje również nieprzyjemny zapach i ból w podbrzuszu.

7. Endometrioza, adenomioza i inne.

Choroby takie jak endometrioza, adenomioza i podobne stany często powodują ciemne krwawienie, podobne do koloru fusów z kawy. Ten rodzaj krwawienia może wystąpić podczas miesiączki lub poza nią.

Towarzyszy mu ponadto silny ból w okolicy miednicy. Krwawienie trwa zwykle dłużej niż 7 dni.

Kobieta z bólem menstruacyjnym.
Oprócz zmian w charakterystyce krwi endometriozie często towarzyszy ból.

Możesz być także zainteresowany: Adenomioza: objawy i leczenie

Kiedy iść do lekarza?

Czarna, kawowa lub brązowa krew miesiączkowa jest prawie zawsze normalna. Jednak gdy towarzyszą jej inne dokuczliwe objawy, może chodzić o problem zdrowotny.

W takich przypadkach ważne jest, aby udać się do lekarza, który oceni sytuację. Znaki, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Gorączka
  • Zawroty głowy
  • Krwawienie poza miesiączką
  • Krwawienie trwające dłużej niż 7 dni
  • Ból w okolicy narządów płciowych lub podbrzuszu
  • Brak miesiączki przez ponad 3 miesiące

Podobnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszelkie podejrzenia odnośnie ciąży. W takim przypadku, czarna lub brązowa krew miesiączkowa może w rzeczywistości oznaczać poronienie. W takich przypadkach musisz natychmiast udać się do ginekologa położnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Araya, V., Pezoa, K., Saavedra, M., & Aravena, J. (2019). Conocimiento y creencias sobre infección por Clamidia en población joven. Revisión narrativa. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 84(5), 403-415.
  • Vallvé-Juanico, J., Santamaria, X., Vo, K. C., Houshdaran, S., & Giudice, L. C. (2019). Macrophages display proinflammatory phenotypes in the eutopic endometrium of women with endometriosis with relevance to an infectious etiology of the disease. Fertility and sterility, 112(6), 1118-1128.
  • Clavijo-Silva, Karla Melissa. “Enfermedades de trasmisión sexual: una revisión: Sexual transmission diseases: a review.” Más Vita 1.1 (2019): 30-36.
  • Santoro, N., & Clain, E. Sangrado uterino anormal en la perimenopausia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.