21 cytatów Simone de Beauvoir: pisarki i filozof feminizmu

Simone de Beauvoir była francuską filozofką i pisarką, która rzuciła wyzwanie przykazaniom swoich czasów i walczyła o równouprawnienie płci. Spójrzmy na jej najbardziej znane cytaty.
21 cytatów Simone de Beauvoir: pisarki i filozof feminizmu

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Simone de Beauvoir była francuską pisarką, profesorem i filozofem. Walczyła o równouprawnienie płci i prawa kobiet w XX wieku. Napisała kilka tekstów o tematyce politycznej, społecznej i filozoficznej. Uważana jest za matkę feminizmu i wolnej miłości.

Jej myśl wpisuje się w filozoficzny nurt egzystencjalizmu, a jej najsłynniejsza praca, zatytułowana Druga płeć, jest jednym z fundamentalnych korzeni współczesnego feminizmu. W tym tekście próbuje odpowiedzieć na pytanie “Dlaczego kobiety nie są tak wolne, jak powinny?”

Była to wówczas praca tak kontrowersyjna, że znalazła się nawet na liście książek zakazanych przez Watykan. Zobaczmy więc, kim była ta wielka myślicielka i poznajmy jej najsłynniejsze frazy.

Krótka biografia Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir urodziła się 9 stycznia 1908 roku w Paryżu, w mieszczańskiej rodzinie o bardzo surowej moralności chrześcijańskiej. Dlatego w dzieciństwie i części okresu dojrzewania otrzymała katolickie wykształcenie w szkole zakonnic, co skłoniło ją do rozważenia wstąpienia w ich szeregi.

Jednak w wieku 14 lat ciekawość intelektualna doprowadziła ją do buntu przeciwko wierze religijnej. W konsekwencji zadeklarowała się jako ateistka twierdząc, że religia jest sposobem na podporządkowanie sobie ludzi.

Studia

W wieku 15 lat Simone de Beauvoir wiedziała już, że chce zostać pisarką. Po zdaniu matury w 1925 roku rozpoczęła studia wyższe w Institut Catholique de Paris, gdzie ukończyła kierunek matematyczny. Następnie kontynuowała swoją edukację literacką w Institut Sainte-Marie de Neuilly.

W 1926 rozpoczęła studia filozoficzne na Sorbonie. Tam poznała filozofa Jeana Paula-Sartre’a, z którym nawiązała romantyczny związek, który w tamtych czasach sama mocno podważała.

Odrzuciła więc oświadczyny Sartre’a. Ponadto poprosiła, by nigdy nie zamieszkali pod jednym dachem i mieli swobodę posiadania innych kochanków. Tak więc, w ramach takiej umowy, pozostali razem aż do jego śmierci w 1980 roku.

Jeana Paula Sartre'a.
Z Sartre’em żyła w destrukcyjnym związku miłosnym według kanonów tamtych czasów.

Praca i dzieła

Pracowała jako profesor literatury i filozofii, ale kiedy nadeszła II wojna światowa, nie mogła kontynuować nauczania. Skupiła się więc na swojej karierze literackiej i opublikowała swoją pierwszą powieść: Zaproszona (1943), w której porusza złożoność relacji międzyludzkich w egzystencjalistycznych ramach.

W latach czterdziestych założyła wraz z Sartrem magazyn Les temps modernes, który służył szerzeniu jej ideologii. Przedstawiła w nim Drugą płeć (1949), swoje najważniejsze dzieło, uważane za jeden z głównych fundamentów współczesnego feminizmu.

W latach 50. współpracowała z Sartrem i wspierała niepodległość Algierii i Węgier. Później, w latach 70. brała udział w demonstracjach na rzecz praw do aborcji i równouprawnienia kobiet.

Oprócz wkładu w feminizm warto wspomnieć o jej refleksjach na temat twórczości literackiej, rozwoju lewicy przed i po II wojnie światowej, bólu i postrzegania siebie, granic psychoanalizy i głębokich przesłanek egzystencjalizmu.

Pod koniec swojej kariery poświęciła się badaniu starzenia się, starości i śmierci. Zmarła w Paryżu 14 kwietnia 1986 roku w wieku 78 lat. Dzieli grób z Sartrem na paryskim cmentarzu Montparnasse.

Najlepsze cytaty Simone de Beauvoir

Oto najsłynniejsze cytaty Simone de Beauvoir, które bardzo dobrze oddają jej myśl egzystencjalistyczną i feministyczną.

Zwroty o wolnej miłości

W tej części cytatów widzimy, jak Simone de Beauvoir broni wolnej, niezależnej i nieskrępowanej miłości. Ale przede wszystkim opiewa miłość do siebie. Co więcej, widzimy, że ta wielka myślicielka opowiadała się nie tylko za miłością między mężczyzną a kobietą, ale także między osobami tej samej płci.

1. “Jestem zbyt inteligentna, zbyt wymagająca i zbyt pomysłowa, aby ktokolwiek mógł się mną całkowicie zaopiekować. Nikt mnie nie zna ani nie kocha całkowicie. Mam tylko siebie”.

2. „W dniu, w którym kobieta będzie mogła kochać nie swoją słabością, ale swoją siłą, nie uciekać od siebie, ale znaleźć się, nie upokorzyć się, ale utwierdzić się w sobie, tego dnia miłość będzie dla niej, jak dla mężczyzny, źródłem życia, a nie śmiertelnym niebezpieczeństwem”.

3. „Istnieje sekret szczęśliwego życia z ukochaną osobą: nie próbować jej zmieniać”.

4. „Homoseksualizm sam w sobie jest tak samo ograniczający jak heteroseksualizm: ideałem powinna być możliwość kochania kobiety lub mężczyzny, któregokolwiek z nich, istoty ludzkiej, bez odczuwania strachu, ograniczeń czy zobowiązań”.

5. „Dlaczego tylko jeden mężczyzna, a nie inny? To było dziwne. Związujesz się z facetem na całe życie, tylko dlatego, że to on był tym, którego poznałaś, gdy miałaś dziewiętnaście lat”.

Zwroty o kobietach

Według Simone de Beauvoir to cywilizacja zdefiniowała, co to znaczy być kobietą. Jednak to ona sama, jako jednostka, musi skonfigurować własną koncepcję i tożsamość, porzucając narzucone i podzielane przez wszystkich pojęcie.

6. „Nie rodzisz się kobietą: stajesz się nią”.

7. „Wolna kobieta jest przeciwieństwem łatwej kobiety”.

8. „Mężczyzna określa siebie jako istotę ludzką, a kobietę jako kobiecą. Kiedy zachowuje się jak istota ludzka, mówi się, że naśladuje mężczyznę”.

9. „Żadne biologiczne, fizyczne ani ekonomiczne przeznaczenie nie definiuje postaci, jaką człowiek kobieta ma w społeczeństwie; to cała cywilizacja wypracowuje ten produkt pośredni między mężczyzną a kastratem, który jest kwalifikowany jako kobiecy”.

10. „Kobiety nie są ofiarami tajemniczego przeznaczenia: nasze jajniki nie skazują nas na życie w uległości”.

Zwroty o wolności

Egzystencjalistyczna myśl Simone de Beauvoir jest widoczna w jej nacisku na wolność jednostki. Życie niezależne od kategorii, które definiują nas a priori i które wiążą nas z wcześniej ustalonymi wzorcami.

11. „Niech nic nas nie definiuje, niech nic nas nie podporządkuje, niech wolność będzie naszą własną substancją”.

12. „Żyj w taki sposób, aby nic, co robisz, nie zasługiwało na potępienie lub zarzut ze strony otaczających cię osób”.

13. „Żadne istnienie nie może być prawomocnie zrealizowane, jeśli jest ograniczone do siebie”.

Zwroty dotyczące androcentryzmu

Simone de Beauvoir odniosła się również do androcentryzmu, który polega na męskim spojrzeniu na świat ze szkodą dla kobiet.

14. „Przedstawienie świata, podobnie jak sam świat, jest dziełem mężczyzn; opisują go z własnego punktu widzenia, który mylą z prawdą absolutną”.

15. „Tak więc ludzkość jest rodzaju męskiego, a mężczyzna definiuje kobietę nie samą w sobie, ale jako w odniesieniu do niego”.

16. „Nikt nie jest bardziej arogancki w stosunku do kobiet, bardziej agresywny lub pogardliwy niż mężczyzna, który dba o swoją męskość”.

17. „Problem kobiety zawsze był problemem mężczyzny”.

Równość płci.
Simone de Beauvoir była prekursorką współczesnego feminizmu, który znajduje wielkie oparcie w jej wypowiedziach.

Cytaty o feminizmie i równości

Simone de Beauvoir broniła równości płci i walczyła o prawa kobiet. Poniższe refleksje ukazują część jej stanowiska w tym zakresie.

18. „Nie chodzi o to, aby kobiety po prostu odbierały władzę mężczyznom, ponieważ to niczego by nie zmieniło na świecie. Chodzi właśnie o zniszczenie tego pojęcia władzy”.

19. „To dzięki pracy kobiety mogły pokonać dystans, który dzieli je od mężczyzn. Tylko praca może zagwarantować im całkowitą wolność”.

20. „Feminizm to sposób na indywidualne życie i wspólną walkę”.

21. „Nigdy nie zapominaj, że wystarczy kryzys polityczny, ekonomiczny lub religijny, aby prawa kobiet zostały zakwestionowane”.

Końcowe przemyślenia

Simone de Beauvoir była wielką myślicielką, która kwestionowała przykazania swoich czasów i wypowiadała się przeciwko niesprawiedliwości wobec kobiet. Dziś niektóre z jej prac są fundamentem żądań wolności i równości płci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delgado Y, Maldonado L. Simone de Beauvoir y las ideas de anclaje en la construcción de mujeres. Observatorio Laboral Revista Venezolana. 2015; 8(13): 30-37.
  • Bergoffen D, Burke M. Simone de Beauvoir [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2020 [consultado el 2 de sep de 2022]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/beauvoir/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.