Cyber hazard i hazard sportowy online: jak rzucić
Cyber hazard i gry sportowe online zaczynają się bardzo niewinnie. „Kwota, którą obstawiałam, nie była istotna, to nie to wpędziło mnie w problemy”. „Wszystko skomplikowało się później, kiedy myślałem, jak zdobyć pieniądze na zakład, i że gdybym dużo wygrał, potem mógłbym postawić więcej”.
Takie zdania spotykamy w historiach wielu ludzi, których łączy podobne doświadczenie. Przekonali się, jak szkodliwy i uzależniający jest kompulsywny hazard. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.
Sportowy hazard online: co to jest?
Przede wszystkim warto wyjaśnić, że cyber hazard to uzależnienie behawioralne. To znaczy takie, które wiąże się z zachowaniami, a nie substancjami. Wcześniej mówiło się o uzależnieniu tylko w związku z narkotykami lub alkoholem.
Jednak od 2013 roku patologiczny hazard zaczął być uważany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne za uzależnienie psychologiczne. Określa się je jako niesubstancjalne i nie należy już do zaburzeń wynikających z braku kontroli impulsów.
To bez wątpienia wielki krok naprzód, aby lepiej nagłośnić ten problem. Innymi słowy, dotychczasowy pogląd został poszerzony, ponieważ lepiej zrozumiano mechanizmy leżące u podstaw zachowania podtrzymującego uzależnienie.
Mówimy tu o satysfakcjonującym wzmocnieniu, które uzyskuje się, sygnalizując mózgowi powtórzenie doświadczenia. Między innymi adrenalina i dopamina odpowiadają za to poczucie bycia na krawędzi, przyjemność i dobrostan. Dlatego zarówno przy wygrywaniu, jak i przegrywaniu pojawia się chęć zrobienia tego ponownie.
Początek uzależnienia ma miejsce, gdy osoba zaczyna stale powtarzać czynność, ponieważ zapewnia jej przyjemność. Na przykład podczas gry i wygrywania odczuwa pewną satysfakcję. Jednak wtedy mechanizm bardziej się komplikuje. W pewnym momencie bowiem aktywność kontynuuje się już po to, by uniknąć dyskomfortu związanego z jej zaprzestaniem.
Statystyki cyber hazardu ciągle rosną. Ponadto angażuje coraz więcej młodych ludzi.Hazard jest dziś dostępny dla wszystkich
Dziś hazard jest jeszcze bardziej dostępny niż kiedyś. W przeszłości, aby uprawiać hazard, trzeba było udać się w określone miejsce. Teraz jednak hazard odbywa się na urządzeniach elektronicznych. Dlatego mówimy o cyber hazardzie i uzależnieniu od cyber hazardu.
W tym momencie problem polega na tym, że często „wpadamy” w ten nałóg, nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ projekty gier mają na celu przeniesienie nas do następnego etapu w wyniku prostego “kliknięcia”. W tym momencie już płacimy pieniędzmi za monety, życie lub za to, czego potrzebuje postać lub fabuła gry.
Z drugiej strony musimy również wziąć pod uwagę, że bardzo często problem jest niedoceniany lub odpowiednia interwencja przychodzi za późno. Chodzi bowiem o to, że „granie” należy do normalnych zajęć, które powtarzamy w ciągu dnia. Innymi słowy, samo w sobie nie stanowi problemu. I właśnie dlatego ryzyko bardzo często jest pomijane.
Mimo to należy zwrócić uwagę, jakie miejsce hazard zajmuje w naszym życiu i jak się do niego odnosimy. Nie musi to od razu oznaczać obsesji na punkcie gier online. Nie każdy, kto korzysta z tej formy rozrywki, wpadnie w nałóg. Ważne jest jednak, aby mieć ją pod kontrolą i być świadomym zagrożenia.
Możesz przeczytać również: Korzyści i znaczenie bycia cierpliwym
Sygnały identyfikujące uzależnienie od hazardu cybernetycznego
Oto niektóre znaki, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od hazardu:
- Intensywne pragnienie wykonania aktywności i syndrom odstawienia (niepokój, udręka, drażliwość itp.), gdy nie jest to możliwe.
- Utrata zainteresowania innymi czynnościami niezwiązanymi z hazardem.
- Upośledzenie w innych istotnych obszarach, takich jak relacje społeczne, nauka, praca, odpoczynek.
- Zaprzeczanie istnienia problemu. Brak rozpoznania problemu lub pomniejszanie powagi sytuacji.
Jak poradzić sobie z cyber hazardem lub zakładami sportowymi online
Wcześniej profil hazardzisty koncentrował się między 18 a 35 rokiem życia. Poza tym byli to głównie mężczyźni. W dzisiejszych czasach uzależnienie zaczyna się w młodszym wieku, dlatego potrzeba szczególnej uwagi i czujności rodziców. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Promuj bezpieczną przestrzeń do dialogu
Często nastolatek zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd przy pierwszym zakładzie lub sytuacja wymyka się spod kontroli. Jest jednak bardzo zawstydzony i boi się reakcji innych.
Ważne więc, aby w domu panował klimat zaufania, w którym może porozmawiać o tym, co się dzieje, poprosić o pomoc i znaleźć wsparcie. Dzięki temu wczesne rozpoznanie problemu znacznie ułatwia jego rozwiązanie.
Miej otwartą postawę
Bardzo ważne jest również, aby mieć otwartą postawę, okazywać empatię i zrozumienie. Spróbuj pomóc dziecku zastanowić się, dlaczego gra w ten sposób i czego szuka. Jeśli uzna, że ma problem pomóż mu zrozumieć, jakie to pociąga za sobą konsekwencje.
Na przykład przydatne jest sporządzenie „przewodnika” po sytuacjach i emocjach, które skłaniają do rozpoczęcia gry. Dzięki tej metodzie rodzice również mogą się zaangażować i unikać ich w ramach strategii rodzinnej. Otwarty i nieoceniający dialog może otworzyć drzwi do udzielenia pomocy.
Bądź blisko i monitoruj wykorzystanie nowych technologii
Chociaż należy szanować prywatność młodych ludzi, konieczne jest ustalenie pewnych wytycznych dotyczących użytkowania i selekcji gier lub aplikacji, z których korzystają.
Nie nagradzaj pieniędzmi
Kiedy sytuacja się komplikuje, ważne jest, aby młodzi ludzie nie mieli do czynienia z pieniędzmi ani kartami kredytowymi. Nie oznacza to, że nie możemy wynagrodzić ich wysiłku w inny sposób; na przykład kupując ubrania, które im się podobają lub zapraszając ich do ulubionej restauracji.
Zachęcaj do udziału w wielu zajęciach
Chodzi o to, że ktoś, kto koncentruje się wyłącznie na grach online, z większym prawdopodobieństwem nawiąże szkodliwą relację z technologią. Dlatego zaoferuj dziecku zajęcia sportowe, rekreacyjne, rodzinne, spotkania z przyjaciółmi i różne opcje w świecie offline, które pozwolą mu się oderwać.
Zarządzanie emocjami będzie kluczem do kontrolowania impulsów.
Doceń wysiłki i zachęć do ich kontynuowania
Jeśli dziecko poczuje się wspierane, pewne siebie i nie pozostawione sobie, będzie miało silniejszą motywację. Bez względu na to, jak mały może się wydawać, każdy sukces oznacza ogromny wysiłek dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Uzależnienia podczas kwarantanny: co powinieneś wiedzieć
Należy zadbać o kompleksowe podejście do problemu
Wreszcie, myśląc o rozpoczęciu leczenia, koniecznie musimy spojrzeć na problem kompleksowo. Innymi słowy, trzeba wyjść poza podejście skoncentrowane wyłącznie na osobie uzależnionej. Należy pomyśleć o całej złożoności problemu, w którą zaangażowana jest również część środowiska.
Pozwoli to nam uczestniczyć w poprawie sytuacji, a także uświadomić sobie rolę, jaką odgrywamy. Może się okazać, że my sami mamy związek z przyczyną powstania lub utrzymania problemu. Trzeba zrozumieć również, że uzależnienie nie jest czymś, co możemy rozwiązać „za zamkniętymi drzwiami”. Wymaga interwencji specjalistów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moliner, M. M., & Montañés, M. C. (2020). Comorbilidad entre adicciones comportamentales en la adolescencia. Revista española de drogodependencias, (45), 86-95.
- Cía, A. H. (2014). Las adicciones no relacionadas a sustancias (DSM-5, APA, 2013): un primer paso hacia la inclusión de las Adicciones Conductuales en las clasificaciones categoriales vigentes. Revista De Neuro-Psiquiatria, 76(4), 210. https://doi.org/10.20453/rnp.v76i4.1169
- Salas-Blas, Edwin, Copez-Lonzoy, Anthony, & Yance-Yupari, Victoria. (2021). Mapeo científico de las adicciones comportamentales en el caso de las revistas peruanas. Revista Digital de Investigación en Docencia Universitaria, 15(2), e1460. Epub 00 de julio de 2021.https://dx.doi.org/10.19083/ridu.2021.1460