Ćwiczenia jogi dla osób ze skoliozą pleców
Ćwiczenia jogi nadal przyciągają uwagę osób ze skoliozą. Nie zastępują leczenia przepisanego przez lekarza, chociaż wydają się być dobrym środkiem wspomagającym, jeśli chodzi o zmniejszenie bólu i poprawę jakości życia.
W rzeczywistości badania potwierdzają korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń jogi i pokazują, że pomagają one również korygować krzywiznę i zmniejszać osłabienie mięśni. Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, jak wykonywać je poprawnie, najlepiej pod okiem profesjonalisty w tej dziedzinie.
Co to jest skolioza?
Skolioza odnosi się do bocznego odchylenia kręgosłupa, które może mieć kształt litery C lub S. Często występuje podczas procesu wzrostu, przed okresem dojrzewania i dotyka 3% nastolatków, jak wyszczególnia Klinika Mayo.
Dokładna przyczyna tego stanu jest wciąż nieznana. Jednak może to być spowodowane między innymi wadami wrodzonymi, chorobami nerwowo-mięśniowymi, urazami kręgosłupa i infekcjami. Oprócz skrzywienia kręgosłupa inne objawy mogą obejmować:
- Niewyrównana linia ramion
- Jedna łopatka bardziej wydatna niż druga
- Nierówna talia, jedna strona wydaje się wyższa od drugiej
- Żebra, które wystają bardziej z jednej strony niż z drugiej
U niektórych osób skolioza przebiega bezobjawowo, więc często pozostaje niezauważona. Jednak wiele przypadków ewoluuje i z czasem zaczyna objawiać się pewnymi dolegliwościami. W związku z tym, i po stwierdzeniu potwierdzonej diagnozy, lekarz może zaproponować różne rodzaje leczenia, między innymi:
- Urządzenia unieruchamiające
- Chirurgia (w ciężkich przypadkach)
- Fizjoterapia
- Manipulacja chiropraktyka
Przeczytaj o tym, jak wygląda Joga dla relaksu: poznaj 6 ważnych pozycji
Korzyści zdrowotne ćwiczeń jogi dla osób ze skoliozą
Ćwiczenia jogi to jedna z wielu metod leczenia skoliozy. Nie jest to jednak opcja pierwszej linii, tylko uzupełnienie. Wydaje się, że niektóre ćwiczenia jogi pomagają skorygować nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa i wzmocnić mięśnie w tym obszarze.
Opis przypadku opublikowany w Global Advances in Health and Medicine wskazuje wyniku u pacjentów ze skoliozą, którzy ćwiczyli pojedynczą pozycję jogi przez jedną do dwóch minut dziennie, sześć dni w tygodniu. Znacznie zmniejszyło się u nich odchylenie kręgosłupa w okresie od 6 do 8 miesięcy.
W szczególności ci pacjenci byli w stanie wzmocnić mięśnie okolicy lędźwiowej, poprzeczne mięśnie brzucha, mięśnie skośne i inne grupy mięśni, wykonując pozycję deski bocznej. To z kolei pomogło zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa o 32%.
Natomiast dane z badania opublikowanego w Journal of International Medical Research sugerują, że joga, przyczyniając się do wzmocnienia mięśni rdzenia, pomaga zmniejszyć nasilenie skoliozy funkcjonalnej. Ponadto, koryguje postawę i poprawia równowagę.
Zalecane ćwiczenia jogi dla osób ze skoliozą
Ćwiczenia jogi zalecane przy skoliozie obejmują pozycje, które nie obciążają kręgosłupa. Ogólnie rzecz biorąc, możesz je wykonywać w domu; jednak należy zacząć najpierw pod nadzorem profesjonalisty. Powód wiąże się z faktem, że źle wykonany ruch może pogorszyć problem.
1. Pozycja góry lub Tadasana
- Po pierwsze, stań na macie z kciukami nóg połączonymi ze sobą i zewnętrzną stroną stóp ustawioną równolegle
- Rozluźnij ramiona i trzymaj dłonie po bokach ciała, dłońmi do góry
- Trzymaj szyję prosto, a podbródek uniesiony
- Oddychaj głęboko (klatka piersiowa rozszerza się, a ramiona otwierają się, co daje poczucie przestronności, gdy to robisz)
- Zamknij oczy i weź 10 powolnych, głębokich oddechów
2. Pozycja drzewa lub Vrksasana
- Z pozycji góry skieruj wzrok na stały punkt, aby znaleźć równowagę
- Następnie podnieś lewą stopę i połóż na wewnętrznej stronie prawego uda, tak aby palce były skierowane w kierunku podłogi
- Przytrzymaj pozę przez 20 do 30 sekund a następnie zmień stopy
Dowiedz się, Na czym polega joga na chorobę zwyrodnieniową stawów?
3. Ćwiczenia jogi na skoliozę – boczna deska lub postawa Vasisthasany
- Na początek przyjmij pozycję deski (ustaw ciało twarzą w dół podpierając się na na czubkach stóp i dłoniach, reszta ciała powinna być wyprostowana)
- Następnie przenieś ciężar ciała na lewą rękę i koniec lewej stopy (tak, aby prawa stopa znajdowała się na lewej stopie)
- Podnieś prawą rękę w kierunku sufitu i unieś biodra z podłogi. Następnie przytrzymaj przez 15 do 20 sekund, weź głęboki oddech i przejdź na przeciwną stronę
4. Pozycja kota lub Marjaryasana
- Najpierw ustaw ciało na czworakach twarzą do podłogi, z kręgosłupem w pozycji neutralnej
- Pamiętaj, aby umieścić dłonie tuż pod ramionami, z palcami skierowanymi do przodu
- Nogi muszą być równoległe, a palce skierowane do tyłu
- Z tej pozycji wykonuj powolne wydechy i jednocześnie skieruj kość ogonową w dół. Następnie przesuń pępek w stronę kręgosłupa, podciągając podbródek i kierując wzrok w stronę kolan
- Następnie weź wdech, przesuwając kość ogonową w górę, wyginając plecy w kierunku brzucha, podnosząc głowę i patrząc prosto przed siebie
- Wykonaj 8 do 10 powtórzeń
Podsumowując, te ćwiczenia jogi są wystarczająco dobre, aby rozpocząć naukę tej dyscypliny, ale jest również wiele innych. Poproś o pomoc instruktora, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Staraj się także wykonywać je w cichej przestrzeni, z dala od hałasu i rozpraszających rzeczy, aby cieszyć się relaksem podczas sesji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Monroe M. Yoga and movement re-education for the treatment of idiopathic scoliosis. Scoliosis. 2010;5(Suppl 1):O24. Published 2010 Sep 10. doi:10.1186/1748-7161-5-S1-O24
- Clínica Mayo. (s.f.). Escoliosis. Recuperado el 3 de mayo de 2020 de https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/scoliosis/symptoms-causes/syc-20350716
- Park YH, Park YS, Lee YT, et al. The effect of a core exercise program on Cobb angle and back muscle activity in male students with functional scoliosis: a prospective, randomized, parallel-group, comparative study. J Int Med Res. 2016;44(3):728‐734. doi:10.1177/0300060516639750