Cukry proste: czym jest glukoza i jaka jest jej funkcja?
Wszyscy wiedzą, czym są cukry proste i glukoza – nawet jeśli mówi się o tym tylko w kontekście cukrzycy. Niewiele osób jednak zna cechy tej cząsteczki i rolę, jaką glukoza pełni w ciele człowieka.
Glukoza jest głównym źródłem energii dla komórek naszego organizmu – dlatego też jest nam niezbędna. Oznacza to, że ten składnik odżywczy zapewnia nam energię potrzebną do wykonywania wszystkich funkcji.
Ten cukier prosty występuje naturalnie w owocach i warzywach, a także jako część większych cząsteczek lub polisacharydów. Najbardziej znane to skrobia i glikogen, zwykle obecne w ryżu, mięsie i tym podobnych.
Glukoza jest częścią wszystkich procesów metabolicznych człowieka. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy do czego służy i jakie problemy są z nią związane.
Cukry proste: glukoza
Jak wspomnieliśmy powyżej, glukoza jest składnikiem odżywczym, który pozyskujemy z żywności. Proces trawienia zmienia pożywienie w glukozę, aby utrzymać wszystkie komórki naszego ciała w dobrym stanie.
Kiedy jemy, składniki odżywcze trafiają do krwi i docierają do wątroby niezależnie od tego, czy są to kwasy tłuszczowe, białka czy węglowodany. Organ ten wykonuje szereg skomplikowanych procedur i przekształca te składniki odżywcze w glukozę. Następnie glukoza przenika do krwi, a stamtąd trafia do wszystkich części ciała.
Każda komórka wykorzystuje tę cząsteczkę jako energię. Robią to poprzez szereg reakcji – czyli podstawę naszego metabolizmu. Prosty cukier bierze więc udział w reprodukcji komórek, naprawie tkanek, ruchu mięśni, funkcji nerwów i tym podobne.
Jakie problemy zdrowotne wynikają ze spożywania glukozy?
Jak powiedzieliśmy wcześniej, ludzie nie są w stanie żyć bez glukozy. Wiele chorób jest związanych z tą substancją w taki czy inny sposób.
Na przykład cukrzyca. Jest to choroba, w której organizm albo nie może wytwarzać insuliny, albo rozwinął wobec niej odporność. Insulina jest substancją, która pozwala glukozie przenikać do komórek. Działa trochę jak „klucz”, który daje glukozie dostęp.
Kiedy nasz organizm nie jest w stanie jej wytworzyć lub zużywa ją szybciej niż powinien, znaczna część glukozy zostaje we krwi. W konsekwencji inne komórki nie otrzymują wystarczająco dużo glukozy. Może to powodować uszkodzenie wielu tkanek ciała. Najbardziej dotknięte są zwykle naczynia krwionośne, serce i nerki.
Niestety cukrzyca jest chorobą wieloczynnikową, która szybko staje się epidemią. Wynika to z takich czynników, jak siedzący tryb życia i zła jakość spożywanego przez nas jedzenia. Aby zapobiec ryzyku związanemu z tą chorobą, musisz ściśle kontrolować poziom glukozy we krwi.
Uważaj również na swoje niezdrowe nawyki żywieniowe i staraj się je modyfikować – będzie to korzystne dla Twojego samopoczucia.
Przeczytaj również: Indeks glikemiczny – opis i zastosowania tego parametru
Glukoza: pomiar jej poziomu
Możesz zmierzyć poziom glukozy we krwi za pomocą urządzenia zwanego glukometrem. Możesz to również sprawdzić poprzez badanie krwi lub moczu.
Obecnie istnieje wiele metod monitorowania poziomu glukozy we krwi. To normalne, że gdy pościsz, poziom glukozy wynosi poniżej 100 mg / dl. Tak więc, gdy jej poziom jest wyższy, może wystąpić problem z przepływem energii, która trafia do komórek.
Glukometry to urządzenia mierzące tę substancję. Robi się to z kropli krwi pobranej po ukłuciu palca, a wyniki pojawiają się w ciągu zaledwie kilku sekund. Poprzez badanie krwi lub moczu można również sprawdzić, ile glukozy jest wydalane przez nerki.
Możesz być zainteresowany: Poziom cholesterolu – zmniejsz zdrowym śniadaniem
Podsumowanie
Glukoza jest istotną cząsteczką. Zarówno bardzo wysoki, jak i bardzo niski poziom glukozy we krwi może zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego też ważne jest, aby od czasu do czasu mierzyć tę wartość i robić to nawet kilka razy dziennie, jeśli masz cukrzycę lub ryzyko wystąpienia tej choroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kharroubi AT, Darwish HM. Diabetes mellitus: The epidemic of the century. World J Diabetes. 2015;6(6):850–867. doi:10.4239/wjd.v6.i6.850
- McMillin JM. Blood Glucose. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 141. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK248/
- Pickering D, Marsden J. How to measure blood glucose. Community Eye Health. 2014;27(87):56–57.
- Hantzidiamantis PJ, Lappin SL. Physiology, Glucose. [Updated 2019 Aug 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545201/