COVID-19 - zalecenia dla pacjentów z chorobami układu krążenia
Obecnie istnieje coraz większe zaniepokojenie wśród pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia w świetle obecnej pandemii. American Heart Association (AHA), American College of Cardiology (ACC), Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i inne organizacje ustanowiły zalecenia dotyczące COVID-19 dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi i dostarczają więcej informacji na temat tej nowej i nieznanej infekcji.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała obecnie pandemię obecnego koronawirusa lub SARS-COV-2, który powoduje COVID-19. Oznacza to, że jest to infekcja występująca w wielu krajach na całym świecie. Obecnie eksperci nie są pewni, czy choroba serca sprzyja zarażeniu. Ale wiemy, że pacjenci z chorobami układu krążenia mają gorsze rokowania. Jednak zaawansowany wiek nadal jest największym czynnikiem związanym z niekorzystnym rokowaniem.
Mając to wszystko na uwadze, szczególnie ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Najważniejsze to zostać w domu. Poniższy artykuł przedstawi dostępne do tej pory informacje, a także aktualne zalecenia dotyczące osób z chorobami układu krążenia w odniesieniu do COVID-19.
COVID-19 a choroby układu krążenia
Koronawirus może zarazić każdą osobę, niezależnie od jej stanu zdrowia. Prawdą jest, że osoby starsze i/lub cierpiące na choroby przewlekłe są bardziej podatne na tę chorobę. Nie oznacza to jednak, że złapią wirusa lub że w przypadku infekcji stanie się ona poważna.
COVID-19 może również rozwijać się bezobjawowo. Innymi słowy, możemy doświadczyć infekcji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy lub z jedynie łagodnymi objawami. Jednak ważne jest, aby ćwiczyć środki kontroli, aby chronić tych, którzy są najbardziej zagrożeni. Uncja prewencji jest wciąż lepsza niż funt lekarstwa. Innymi słowy, lepiej dmuchać na zimne.
Każdy przypadek infekcji jest obciążeniem dla twojego serca, zmuszając je do cięższej niż zwykle pracy. Dlatego też, jeśli dana osoba już cierpi na istniejącą wcześniej chorobę sercowo-naczyniową, infekcja może spowodować jeszcze gorszą pracę jej serca. Serce nie ma siły pompować krwi do reszty ciała, co powoduje nagromadzenie płynu w płucach.
Płyn w płucach utrudni pacjentom normalne oddychanie i prawidłową wymianę gazową. W rezultacie wzrasta możliwość powikłań i zapalenia płuc. Co więcej, infekcja COVID-19 może powodować bezpośrednie uszkodzenie mięśnia sercowego, powodując obrzęk i upośledzając jego funkcję. Ten stan jest znany jako zapalenie mięśnia sercowego i może pogorszyć rokowanie pacjenta.
Przeczytaj również: Koronawirus – zalecenia, które pozwolą go uniknąć
Jakie ryzyko zachorowania na COVID-19 mają pacjenci z chorobami układu krążenia?
Jak możemy się spodziewać, ryzyko zarażenia koronawirusem zależy od kontaktu danej osoby z innymi zarażonymi osobami. Jak już powiedzieliśmy, eksperci nie są pewni, czy choroba sercowo-naczyniowa ułatwia rozprzestrzenianie się COVID-19. Tak samo, nie wydaje się to prawdopodobne.
Dlatego ważne jest przestrzeganie pewnych zaleceń dla pacjentów z chorobami układu krążenia dotyczących COVID-19. Głównym celem jest uniknięcie zwiększonego ryzyka wystąpienia większej liczby powikłań poza istniejącą wcześniej chorobą.
Najważniejszym czynnikiem w rokowaniu i ewolucji zakażonych osób jest wiek. Osoby starsze są bardziej podatne, ponieważ nasz układ odpornościowy z czasem słabnie. Jeśli dodamy do tego istnienie przewlekłej choroby serca, ryzyko dla zdrowia jest większe. Niestety osoby w wieku powyżej 60 lat są bardziej narażone na poważniejsze formy tej infekcji. W przypadku osób powyżej 80 roku życia ryzyko jest jeszcze większe.
Zalecenia dotyczące COVID-19
W przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia obowiązują następujące zalecenia:
- Kontynuuj leczenie i nie zapomnij o codziennym przyjmowaniu leków. Żaden lek do leczenia chorób układu krążenia nie jest szkodliwy w przypadku zarażenia.
- Ważne jest, aby mieć w domu wystarczającą ilość leków i odnawiać recepty bez wychodzenia z domu. Porozmawiaj z lekarzem, który przepisał ci leki, o uzyskaniu większej ilości. Ponadto rozważ możliwość dostarczenia leków bezpośrednio do domu.
- Unikaj nadmiernego spożycia płynów i ogranicz spożywanie soli.
- Uważaj na to, co jesz. Zdrowa dieta to jeden z najważniejszych czynników.
- Wykonuj ćwiczenia sercowo-naczyniowe w domu: chodź, tańcz, używaj stacjonarnego rowerka… Wykonuj ćwiczenia siłowe oraz na równowagę i elastyczność (rozciąganie).
- Odpocznij i śpij tyle, ile potrzebujesz. Jest to fundamentalne dla umożliwienia regeneracji mięśnia sercowego z dnia na dzień.
Środki zapobiegające zarażeniu
Oczywiście nie trzeba dodawać, że powinieneś znać i stosować ogólne środki zapobiegawcze, aby uniknąć zarażenia się COVID-19:
- Zostań w domu: odosobnienie jest najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniu.
- Często myj ręce mydłem i wodą przez ponad 20 sekund.
- Ogranicz aktywność społeczną: Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Oznacza to utrzymanie dystansu od 3 do 6 stóp.
- Umyć i zdezynfekować powierzchnie, z którymi miały kontakt inne osoby. Badania wykazały, że wybielacz jest skutecznym środkiem dezynfekującym, ponieważ dezaktywuje wirusa.
- W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów porozmawiaj telefonicznie z lekarzem. Jeśli objawy są poważne, wezwij pogotowie ratunkowe.
- Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakryj usta lub nos wewnętrzną stroną zgiętego ramienia.
- Użyj jednorazowych chusteczek higienicznych i wyrzuć je po użyciu.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ ręce ułatwiają przenoszenie wirusa.
- Używaj maski, kiedy wychodzisz z domu, nawet jeśli nie masz objawów. Jeśli masz objawy lub wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, powinieneś również używać maski w domu, aby zapewnić bezpieczeństwo innym domownikom.
Kiedy powinienem porozmawiać z lekarzem?
Jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki lub objawy, które powodują, że podejrzewasz jakąkolwiek zmianę w swoim ciele, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Szczególnie w przypadku:
- Gorączka, kaszel i duszność (zmęczenie lub trudności w oddychaniu)
- Ból lub ucisk w klatce piersiowej
- Niebieskawe usta
- Objawy żołądkowo-jelitowe: Nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu
- Ogólny dyskomfort: dreszcze lub uogólniony ból mięśni
- Utrata zmysłu smaku lub węchu
- Ból głowy
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Especial coronavirus – Información de la FEC acerca del COVID-19 – Fundación Española del Corazón. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://fundaciondelcorazon.com/covid-19.html
- Confinamiento, D. (n.d.). GUIA DE ACTUACIÓN PARA PERSONAS CON CONDICIONES DE SALUD CRÓNICAS Y PERSONAS MAYORES EN SITUACIÓN. Retrieved April 10, 2020, from www.mscbs.gob.es
- Cinco recomendaciones para pacientes con enfermedad cardiovascular en el contexto de pandemia por la COVID-19 – semFYC. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://www.semfyc.es/cinco-recomendaciones-para-pacientes-con-enfermedad-cardiovascular-en-el-contexto-de-pandemia-por-la-covid-19/
- Especial coronavirus – Información de la SEC acerca del COVID-19 – Sociedad Española de Cardiología. (n.d.). Retrieved April 10, 2020, from https://secardiologia.es/covid-19
- GUIA DE ACTUACIÓN PARA PERSONAS CON CONDICIONES DE SALUD CRÓNICAS Y PERSONAS MAYORES EN SITUACIÓN DE CONFINAMIENTO. (n.d.). Ministerio de Sanidad. Retrieved April 10, 2020, from https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/documentos/CRONICOS20200403.pdf