Co zrobić, jeśli moje dziecko odmawia ssania piersi?

Co się dzieje, gdy Twoje dziecko odmawia ssania piersi? Czy istnieje rozwiązanie? W tym artykule odkryj możliwe przyczyny i niektóre możliwe rozwiązania.
Co zrobić, jeśli moje dziecko odmawia ssania piersi?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla każdego noworodka. Mleko matki to wyjątkowy pokarm, który ma specjalny skład, aby odżywiać dziecko. Ale co, jeśli Twoje dziecko odmawia ssania piersi?

To jest coś, co może się zdarzyć i nie powinnaś się z tym czuć źle. Istnieje kilka przyczyn, o których musisz wiedzieć, aby położyć kres tej sytuacji.

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?

Powiemy ci. Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii (AEPED) ma ono wiele zalet. Obejmują one dobre samopoczucie emocjonalne, zmniejszone ryzyko raka piersi i jajnika oraz powrót do zdrowia po porodzie.

Kiedy dziecko odmawia ssania piersi, kobiet traci wszystkie te zalety, ponieważ wiele matek poddaje się wraz z rozczarowaniem. Niewiedza, co się dzieje, nie pomaga. Więc spróbujmy to rozgryźć.

Co to jest „strajk” lub „kryzys” podczas karmienia piersią?

Fakt, że dziecko odmawia ssania piersi matki, nazywa się „strajkiem” lub „kryzysem” podczas karmienia piersią. Jednak ten termin odnosi się tylko do tych sytuacji, gdy trwa przez długi czas.

Bez względu na to, jak często oferujesz dziecku karmienie piersią i nieważne, jak bardzo jest głodne, nadal odmawia. Wiemy, że to frustrujące, ale jest powód takiej reakcji.

Wróciłaś do pracy i spędzasz z dzieckiem mniej czasu? Czy Twoje dziecko ugryzło kiedyś Twój sutek, a Ty gwałtownie go odepchnęłaś lub zareagowałaś krzykiem? Czy Twój maluch jest w trakcie ząbkowania?

Te pytania mogą mieć decydujące znaczenie.

Co może przeszkadzać dziecku?

Jest kilka rzeczy, o których możesz nie wiedzieć, a które przeszkadzają dziecku. Może to spowodować, że Twoje dziecko odmówi ssania piersi. Znajomość ich przyniesie ci wielką ulgę. Pod koniec artykułu podamy również kilka wskazówek, jak to rozwiązać.

Matka z płaczącym dzieckiem.
Wiele przyczyn zakłóca proces karmienia piersią, a ich poznanie pozwala zaplanować rozwiązanie.

Dźwięk szumu i hałas

Może wydawać się to nieistotne, ale karmiąc dziecko piersią, najlepiej jest być w cichym miejscu, bez zbytniego hałasu. Nadmierny hałas i ludzie wokół powodują, że dziecko odrzuca pierś.

Moje dziecko odmawia ssania piersi: niedrożność nosa

Ważne jest, aby upewnić się, że nozdrza dziecka są czyste. Jeśli nie może dobrze oddychać, nie będzie mogło ssać, a to powoduje, że odmawia ssania piersi, ponieważ już wie, co się stanie. Dlatego używaj aspiratora do nosa dla dzieci.

Zmiany w rutynie dnia

Jeśli zaczęłaś pracować, a to oznaczało zmianę rutyny, dziecko może zareagować odmową piersi. To ich sposób na narzekanie i protestowanie, kiedy coś im się nie podoba. To samo może się zdarzyć, jeśli niedawno się przeprowadziłaś.

Zapachy

Jeśli Twoje dziecko odmawia ssania piersi i żadna z powyższych przyczyn nie pasuje, sprawdź, czy zmieniłaś szampon, żel pod prysznic lub wodę kolońską. Niemowlęta mogą odrzucać nowe zapachy, a to sprawia, że nie chcą ssać piersi.

Za mało mleka

Innym powodem, dla którego dziecko może odmawiać ssania piersi, jest produkcja mleka. Dziecko może nie zaspokajać swoich potrzeb żywieniowych, co może spowodować, że zareaguje wczesnym odstawieniem od piersi, jak stwierdza AEPED.

Nieprzyjemne wcześniejsze doświadczenie

Jednym z ostatnich możliwych powodów, dla których dziecko odmawia ssania piersi, może być nieprzyjemne doświadczenie. Na przykład ból w ustach podczas ssania piersi, ponieważ właśnie ząbkuje lub krzyk z Twojej strony, ponieważ Cię ugryzło.

Jak mogę spróbować pomóc?

Istnieją różne sposoby na przełamanie tego kryzysu związanego z karmieniem piersią. Nie możemy zapewnić, że wszystkie będą u Ciebie działać, ponieważ każdy przypadek jest inny. Dlaczego jednak nie spróbować?

Oto kilka opcji.

Nie wywieraj presji na swoje dziecko

Poświęcimy temu całą sekcję, ponieważ jest to ważne. Wywieranie presji na dziecko, aby wróciło do piersi jest błędem. Pozwól mu ponownie zrobić to naturalnie, gdy poczuje się gotowe.

Dobrym sposobem na to jest wzmocnienie kontaktu “skóra do skóry”. W wannie lub w łóżku spraw, aby ten kontakt trwał tak długo, jak to konieczne. Ten prosty gest może sprawić, że znowu zacznie ssać.

Użyj nosidełka

Chociaż wózki są bardzo wygodne, nosidełko może być świetnym rozwiązaniem tej sytuacji. Będzie blisko Twojej klatki piersiowej, a jeszcze lepiej, jeśli Twoje dziecko ma kontakt ze skórą. Jeśli zgłodnieje, będzie blisko źródła pożywienia, więc dlaczego by tego nie spróbować?

Wybierz spokojne otoczenie, jeśli Twoje dziecko odmawia ssania piersi

Jeśli możliwą przyczyną odmowy ssania przez dziecko jest hałas lub rozproszenie uwagi, możesz spróbować zrobić to w spokojniejszym otoczeniu. Pokój lub miejsce, w którym nie ma zbyt wielu ludzi i wszędzie jest cicho. To może być rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Karmienie piersią.
Spokój podczas karmienia piersią jest kluczowy, aby kontakt był odpowiedni i aby dziecko czuło się bezpiecznie.

Przyjmij inny rodzaj postawy

Może to być dobry sposób na zachęcenie dziecka do ssania piersi bez zmuszania go do przyjmowania określonych pozycji. Na przykład w pozycji bocznej. Spróbuj, bo może to, co mu nie odpowiada, dotyczy dotychczasowej pozycji.

Podaj dziecku pierś, kiedy śpi

To świetna technika zachęcania dziecka do ssania piersi. Dzieci robią to automatycznie. Kiedy zasypiają, stają się spokojne i zrelaksowane. Połóż się na boku obok dziecka w pozycji „skóra do skóry”.

Nie dopuszczaj do uczucia głodu u dziecka

Jeśli Twoje dziecko jest głodne, będzie bardziej drażliwe i bardziej prawdopodobne, że odmówi piersi. Sugerujemy więc unikanie tej sytuacji. Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Zaoferuj mu pierś, kiedy nadejdzie czas, nawet jeśli tego nie chce.

Jeśli dziecko odmawia ssania piersi, istnieją sposoby, aby to rozwiązać

Pamiętaj, aby nigdy nie zmuszać dziecka do karmienia piersią i pamiętaj o wszystkich wskazówkach, które wymieniliśmy powyżej. Przede wszystkim pamiętaj o kontakcie skóra do skóry.

Noworodki są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w rutynie lub harmonogramie. W każdym razie nie wahaj się odwiedzić swojego pediatry. Na pewno lepiej zbada Twoją sprawę i może dać Ci indywidualne rekomendacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sabillón, F. (1998). Diferentes patrones de succión. Honduras Pediátrica19(4), 91-93.
  • Urquizo Aréstegui, R. (2014). Lactancia materna exclusiva:¿ siempre?. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia60(2), 171-176.
  • Vizcaíno Urresta, N. I. (2016). Relación entre la angustia materna y el rechazo del bebé a la lactancia. Estudio realizado desde la teoría psicoanalítica con 5 madres de bebés de hasta 8 meses de edad de la ciudad de Quito en el año 2016 (Bachelor’s thesis, PUCE).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.