Co zrobić i powiedzieć, jeśli Twój partner ma depresję

Osoby z depresją doświadczają głębokiego smutku i apatii. Wsparcie ze strony ich bliskich jest kluczem do powrotu do zdrowia. Jednak ważne jest to, by wiedzieć, co zrobić i powiedzieć okazując w ten sposób poprawnie swoje wsparcie, jeśli Twój partner ma depresję.
Co zrobić i powiedzieć, jeśli Twój partner ma depresję

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele razy, gdy Twój partner ma depresję, a Ty próbujesz mu pomóc, możesz – mając jak najlepsze intencje – powiedzieć lub zrobić rzeczy, które w rzeczywistości w żaden sposób nie pomagają ukochanej osobie.

W rzeczywistości nawet mogą wywołać dokładnie odwrotny skutek. Z tego powodu w tym artykule udzielimy Ci kilku porad, co zrobić i powiedzieć, jeśli Twój partner ma depresję.

Osoby z depresją doświadczają głębokiego smutku i apatii. Wsparcie ze strony ich bliskich jest kluczem do powrotu do zdrowia. Jednak ważne jest to, by wiedzieć, co zrobić i powiedzieć okazując w ten sposób poprawnie swoje wsparcie, jeśli Twój partner ma depresję.

Gdy Twój partner ma depresję… ale czym ona w ogóle jest?

Na początek pamiętaj o tym, że ważne jest, by nie winić osoby z depresją za jej obecny stan.

Depresja to zaburzenie emocjonalne. Charakteryzuje się uczuciem ciągłej apatii i smutku, które mogą powodować utratę zainteresowania praktycznie wszystkim. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie wsparcia, cierpliwości i zrozumienia swoim bliskim.

Kobieta w depresji

Depresja może mieć różną postać, od przejściowej do przewlekłej lub od lekkiej do poważnej. Jednak niektóre najbardziej typowe objawy tej choroby to:

  • Uczucie smutku lub pustki
  • Chęć płaczu bez powodu
  • Utrata zainteresowania większością rzeczy, które kiedyś były dla Ciebie interesujące
  • Zmęczenie i brak energii
  • Brak apetytu lub odwrotnie
  • Lęk i niepokój
  • Drażliwość lub nagłe wybuchy emocji

Ponieważ jest to poważne zaburzenie, powinieneś najlepiej jest jak najszybciej poprosić specjalistę o poradę, aby uniknąć potencjalnych komplikacji. W ciężkich przypadkach specjalista może przepisać odpowiednie lekarstwa, aby je wyleczyć.

W każdym razie, jeśli Twój partner ma depresję, możesz nie wiedzieć, co robić, co powiedzieć lub o co go zapytać. Dziś Ci więc pomożemy uporać się z tym problemem.

Co możesz powiedzieć, a czego nie wolno Ci mówić?

Zrozumienie i cierpliwość powinny być postawami, które bezwzględnie przyjmujesz, jeśli Twoja partnerka lub partner ma depresję.

Z pewnością mając najlepsze intencje i kierując się przemożną chęcią poprawy samopoczucia partnera, myślałeś o tym, by powiedzieć lub nawet wypowiedziałeś takie słowa jak:

Rozmowa
  • „Musisz po prostu być silny”
  • „Musisz coś zrobić, weź się w garść”
  • „Wychodź częściej z domu i oczyść swój umysł”
  • „Pomyśl o wszystkim, co masz i co osiągnąłeś. Nie masz powodu, żebyś się tak czuł”

Jednak zdecydowanie odradzamy mówienie tych rzeczy osobie z depresją. Ten rodzaj „porad” upraszcza i trywializuje chorobę, która nie jest ani łatwa, ani też trywialna. To tak, jakbyś prosił tę osobę, aby podjęła wysiłek, którego nie jest w stanie wykonać lub trywializowali coś, co sprawia, że ten ktoś cierpi każdego dnia.

Ludzie z depresją już teraz się zadręczają, obwiniając siebie za wszystko, czego nie potrafią. Ponadto w wielu przypadkach nie rozumieją, dlaczego tak się czują. Dlatego ważne jest, aby im o tym przypomnieć.

Zatem to, co możesz powiedzieć swojemu partnerowi, jeśli cierpi na depresję, to pozytywne słowa zachęty, takie jak:

  • Co mogę dla Ciebie zrobić?”
  • „Jestem tu dla Ciebie”
  • „Nie jesteś sam”
  • „To nie Twoja wina”
  • „To przejdzie. Będę przy Tobie”
  • „Kocham Cię”

W ten sposób Twoje wsparcie będzie bezwarunkowe, bez mimowolnych wyrzutów dotyczących sytuacji tej drugiej osoby i bez wywoływania w niej poczucia winy.

Co mogę zrobić, jeśli mój partner ma depresję?

Zapewnij wsparcie i bądź zawsze dla swojego partnera. W najpoważniejszych przypadkach zalecenie terapii jest najlepszą opcją.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swojego partnera. Poniżej podajemy kilka typowych przykładów:

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Środki antydepresyjne – pięć rzeczy, o których musisz pamiętać

Spróbuj zrozumieć chorą osobę

Powinieneś zrozumieć, że depresja nie jest stanem emocjonalnym, który ten ktoś wybrał sobie sam. Może on nawet nie rozumieć, dlaczego tak się czuje. To nie jego wina.

Zachowaj cierpliwość w każdej sytuacji

Depresja to zaburzenie, które może trwać długo. Z tego powodu nie powinieneś też tracić nadziei. Uzbrój się w cierpliwość i zrozumienie. Nie przestawaj oferować wsparcia i miłości przez cały czas trwania procesu powrotu do zdrowia.

Nie zmuszaj osoby chorej do robienia różnych rzeczy

Jak powiedzieliśmy wcześniej, osoba z depresją już czuje się winna, że ​​nie jest w stanie zrobić wielu rzeczy. Z tego powodu próba zmuszenia tej osoby, na przykład do wyjścia z domu lub zrobienia czegoś nowego może w rzeczywistości przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Zwróć uwagę na potencjalne skłonności samobójcze

Chociaż jest to sytuacja ekstremalna, niektóre osoby z depresją mają myśli samobójcze. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na następujące symptomy:

Pocieszanie gdy partner ma depresję
  • Mówienie wprost o samobójstwie („Nie chcę tak dalej żyć”, „Lepiej byłoby, gdybym umarł”, „Chcę się zabić”)
  • Próby poznawania metod popełnienia samobójstwa
  • Sporządzenie testamentu, uporządkowanie rzeczy w celu ich rozdania itp.
  • Pożegnanie z bliskimi

Jednak mogą istnieć też inne oznaki, które często nie są oczywiste. Niezależnie od sytuacji, tego typu myśli oznaczają, że dana osoba musi natychmiast udać się do specjalisty.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Prozac: kwintesencja leku przeciwdepresyjnego

Zaoferuj swoje wsparcie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twoje wsparcie powinno być bezwarunkowe, bez zmuszania osoby chorej w jakikolwiek sposób. Nie pozwól, aby Twój partner czuł, że nie jest w stanie przezwyciężyć tej choroby lub że jest bezwartościowy.

W wielu przypadkach nie musisz nawet nic mówić, wystarczy, że po prostu przy tym kimś będziesz. Spraw, aby ta osoba poczuła się, jakby nie była sama ze swoją chorobą.

Z drugiej strony ważne jest również zachęcanie do podjęcia leczenia. Możesz zalecić swojemu partnerowi rozpoczęcie terapii w celu wyleczenia tego stanu. Należy jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu terapii musi zależeć od jego własnej decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • OMS. (2016). La depresión. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Álvarez Ariza, M., Atienza Merino, G., Ávila González, M., González García, A., Guitián Rodríguez, D., De las Heras, E., … Triñanes, Y. (2014). Guía de práctica clínica sobre el manejo de la depresión en el adulto. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. https://doi.org/10.1109/LINDI.2012.6319475
  • Guadarrama, L., Escobar, A., & Zhang, L. (2006). Bases neuroquímicas y neuroanatómicas de la depresión. Revista de La Facultad de Medicina.
  • Consejo General de Colegios Oficiales de Psicólogos., Antonio; Salguero, José Martín; Mae Wood, Cristina; Dongil, Esperanza; Latorre, J. M. (2012). La depresión en atención primaria. Papeles Del Psicólogo, 33(1), 2–11. Retrieved from https://www.redalyc.org/html/778/77823404001/
  • Clínica Universitaria de Navarra. (n.d.). Depresión: Causas, síntomas y tratamiento. Retrieved January 17, 2019, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/depresion

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.