Co to jest ziarniniak obrączkowaty?

Ziarniniak obrączkowaty zwykle nie powoduje bólu, ale może powodować swędzenie lub problemy estetyczne. To rzadka choroba skóry, której przyczyna jeszcze nie poznano.
Co to jest ziarniniak obrączkowaty?

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2022

Ziarniniak obrączkowaty to stan zapalny, który pojawia się na skórze. Jego nazwa pochodzi od tego, że powoduje guzki i zmiany w kształcie pierścienia lub koła. Są to wypukłe, czerwone guzki, które zwykle same znikają.

Prawda jest taka, że ziarniniak obrączkowaty nie jest zbyt częstym schorzeniem. Może dotknąć każdego, ale zwykle pojawia się u młodych ludzi w wieku około 10 lat. Lekarze nie są pewni przyczyny, ale według dostępnych danych choroba bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Ten stan zwykle nie powoduje dyskomfortu. Zmiany są jednak bardzo widoczne, co często sprawia, że stanowi problem estetyczny. Ponadto niektórzy ludzie odczuwają silne swędzenie po dotknięciu.

Ziarniniak obrączkowaty podlega ciągle jeszcze badaniom, ale wydaje się, że ma związek z pewnymi infekcjami, nawet nowotworami. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o ziarniniaku obrączkowatym, aby móc go zidentyfikować.

Co to jest ziarniniak obrączkowaty?

Jak już wspomnieliśmy, jest to przewlekła i zapalna choroba skóry. Polega na tworzeniu wypukłych, czerwonych guzków w kształcie pierścienia. Zwykle pojawia się na dłoniach i stopach.

Prawdę mówiąc, chociaż wiemy, że bardziej dotyka kobiety i młodych ludzi, nie znamy jego dokładnej przyczyny. Mimo to istnieją pewne czynniki, które mogą wywołać tę chorobę. Na przykład może to być efekt uboczny pewnych leków.

Inną możliwą przyczyną jest ugryzienie lub użądlenie przez owady, a nawet reakcja na niektóre szczepionki. Ziarniniak obrączkowaty jest również związany z infekcjami, takimi jak zapalenie wątroby. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna.

Chociaż ziarniniak obrączkowaty zwykle znika po dwóch latach bez leczenia, ważne jest, aby go dobrze zbadać. Naukowcy próbują sprawdzić, czy ma związek z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi.

Wydaje się, że ma związek z chorobami tarczycy i cukrzycą. Mogą go również powodować niektóre procesy rakotwórcze. W takich przypadkach zwykle występuje więcej wyprysków na całym ciele i nie reagują one dobrze na leczenie.

Osoba swędząca nadgarstek.
Ręce są jednym z obszarów najbardziej dotkniętych ziarniniakiem obrączkowatym.

Jakie powoduje objawy?

Ziarniniak obrączkowaty, oprócz guzków, nie powoduje innych objawów. Zmiany te mogą mieć różne kolory, od niebieskawego, przez kolor skóry, po czerwony. Wszystkie mają kształt pierścienia i rozszerzają się na zewnątrz, z lekko zapadniętym środkiem.

Guzki są wrażliwe na dotyk, ale nie powodują bólu. Mogą jednak powodować problemy estetyczne lub powodować swędzenie. Zwłaszcza, gdy na całym ciele jest wiele guzków.

Dodatkowo eksperci dzielą tę chorobę na różne grupy:

  • W pierwszej grupie mamy zlokalizowany ziarniniak obrączkowaty, który występuje najczęściej. Zwykle pojawia się na dłoniach i stopach, a zmiany mogą mieć do 5 centymetrów (2 cale) średnicy.
  • Istnieje również uogólniona postać ziarniniaka, który rozprzestrzenia się na całe ciało.
  • I wreszcie wyróżniono ziarniniak podskórny. W tym przypadku guzki są małe i twarde i zwykle nie są czerwone.
Zmiany ziarniniaka pierścieniowego na skórze.
Najbardziej powszechna jest zlokalizowana postać choroby.

Jak się leczy ziarniniak obrączkowaty?

Choroba ta powoduje łatwe do zidentyfikowania zmiany, co oznacza, że zwykle jest łatwy do zdiagnozowania. Niemniej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dermatolodzy czasami proszą o biopsję skóry, aby to potwierdzić. Jak zauważyliśmy wcześniej, guzki zwykle znikają samoistnie po pewnym czasie.

Z tego powodu stan ten trwa zwykle maksymalnie dwa lata. Dlatego niekoniecznie musi podlegać leczeniu. Jednak prawdą jest, że objawy mogą być denerwujące z powodu swędzenia lub względów estetycznych.

Istnieją pewne opcje leczenia, z których możesz skorzystać, jeśli dotyczą cię te problemy. W niektórych przypadkach możesz użyć kremów kortykosteroidowych, które pomogą szybciej usunąć zmiany. Możesz nawet przyjąć kortykosteroidy w zastrzykach, jeśli skóra nie zareaguje na kremy.

W niektórych przypadkach lekarze stosują techniki fototerapii w leczeniu ziarniniaka obrączkowatego. I wreszcie, gdy zmiany chorobowe bardzo się rozprzestrzeniają i są bardzo uogólnione, można przepisać leki doustne. Jednak najważniejsze jest, aby udać się do lekarza, który pomoże wybrać najlepsze opcje leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.