Co to jest zastrzyk podskórny i jak go podawać?
Zastrzyk podskórny jest dość powszechnym zabiegiem w medycynie. Powodem jest to, że pacjent jest w stanie sam go sobie podawać, jak to ma miejsce w przypadku insuliny u osób z cukrzycą.
Zastrzyk podskórny wstrzykuje się do podskórnej tkanki tłuszczowej. Innymi słowy, trafia do warstwy tłuszczu, którą znajdujemy między skórą a mięśniami. Ta tkanka zawiera drobne naczynia krwionośne, dlatego nadaje się do małych ilości leków.
Dodatkowo specjaliści radzą , aby w ten sposób podawać leki o powolnym i ciągłym wchłanianiu. Chociaż łatwo go wykonać, ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne aspekty tej formy podawania.
Co to jest zastrzyk podskórny?
Wstrzyknięcia podskórne są często mylone z wstrzyknięciami śródskórnymi. To ostatnie odnosi się do wstrzyknięcia, w którym igła penetruje tylko skórę właściwą (środkowa warstwa skóry).
Podobnie jak zastrzyk podskórny, jest dobry w przypadku produktów, które wchłaniają się powoli i miejscowo. Różnica między nimi polega na głębokości i kącie wkłucia. W przypadku zastrzyku śródskórnego igła wchodzi pod kątem 10 stopni, prawie równolegle do skóry.
Zastrzyki podskórne to jednak takie, w których igła wnika w tkankę podskórną. Tkankę tę możemy znaleźć między skórą a warstwą mięśniową. Nazywa się ją również tkanką tłuszczową.
Specjaliści wykorzystują ten obszar do podawania leków w małych ilościach. W rzeczywistości zwykle podaje się go w ilościach mniejszych niż 1 mililitr, chociaż może osiągnąć nawet 2 mililitry. Ponieważ tkanka tłuszczowa jest słabo unaczyniona, podawany lek jest wchłaniany stopniowo.
Jest to jedna z głównych różnic w stosunku do wstrzyknięcia dożylnego, które ma szybszy efekt. Ponadto zastrzyk podskórny jest łatwiejszy do wykonania i tańszy. Głównie stosuje się go tych leków, których nie można przepisać doustnie.
Możesz być także zainteresowany: Rodzaje zastrzyków, o których powinieneś wiedzieć
Wskazówki przed wykonaniem wstrzyknięcia podskórnego
Przed wykonaniem wstrzyknięcia podskórnego należy pamiętać o kilku rzeczach. Jak wyjaśnia artykuł opublikowany w Nursing , nie należy wstrzykiwać drażniących leków. Może to spowodować rozwój ropni, a nawet martwicę tkanek.
W przeciwieństwie do innych zastrzyków, po wkłuciu igły należy wykonać wdech. Jest to gest, który zwykle pomaga sprawdzić, czy igła we wstrzyknięciach dożylnych jest prawidłowo umieszczona. Może jednak pozostawić siniaka.
Dodatkowo specjaliści odradzają masowanie miejsca, w którym zrobiłeś zastrzyk. Może to spowodować, że organizm szybciej wchłonie lek, czego nie chcemy w tym przypadku.
Najlepiej zmieniać miejsce, w którym wykonujesz zastrzyk, na wypadek, gdybyś musiał robić to w sposób ciągły. Na przykład tak się dzieje z insuliną u osób z cukrzycą. W ten sposób możemy zapobiec tworzeniu się ran.
Obszary podawania zastrzyku powinny być oddzielone o kilka cali. W przypadku insuliny zalecamy podawanie jej naokoło talii, aby zmienić obszar, w którym samodzielnie wykonujesz wstrzyknięcie.
Materiały do wstrzyknięć podskórnych
Do wykonania wstrzyknięcia podskórnego potrzebne są różne materiały. Pierwszy to strzykawka. Składa się z trzech części: igły, cylindra i tłoka. Igła to część, która powinna przebić się przez skórę, podczas gdy cylinder to miejsce, w którym umieszcza się lek. Tłok pomaga wprowadzić i pobrać lek ze strzykawki.
Strzykawki mogą się nieco różnić, ale wszystkie mają odczyty, które pomagają określić, ile mililitra płynu (lub jednostek międzynarodowych) zamierzasz użyć.
Aby wykonać wstrzyknięcie podskórne, należy za każdym razem używać nowej igły. Powinny mieć odpowiedni rozmiar. Podczas obsługi igły lub strzykawki najlepiej używać jednorazowych rękawiczek, ponieważ zmniejsza to ryzyko infekcji.
Specjaliści zalecają, abyś miał w domu wysterylizowaną chusteczkę do użycia jako powierzchnia do przygotowania wszystkich materiałów. Dobrym pomysłem jest również posiadanie dezynfekujących chusteczek nasączonych alkoholem.
Możesz być także zainteresowany: Co powinieneś wiedzieć o zastrzyku antykoncepcyjnym
Jak głęboko powinna wejść igła?
Zastrzyk podskórny należy wykonać na określonej głębokości i pod odpowiednim kątem. Można go wykonać pod kątem 90 stopni (prostopadle) lub pod kątem 45 stopni. Pierwszy kąt stosuje się, gdy można złapać mniej lub bardziej duża fałdę skóry. Kąt 45 stopni stosuje się dla obszarów lub osób, które mają mało tkanki tłuszczowej.
Według publikacji w Murcia Salud nie zawsze konieczne jest oczyszczenie skóry przed wstrzyknięciem. Powinieneś to robić tylko w przypadkach, gdy skóra jest widocznie zabrudzona.
Ważne jest również przygotowanie strzykawki przed zabiegiem. Powinieneś trzymać ją dominującą ręką, między kciukiem a palcem wskazującym. Z drugiej strony musisz chwycić część skóry, w której wykonasz zastrzyk.
Jak wyjaśnia artykuł w Kaiser Permanente, igłę trzeba wbić ze zdecydowaną siłą. Kiedy igła jest całkowicie wkłuta, popchnij tłok, aby lek dostał się do twojego ciała. Następnie wyjmij igłę pod tym samym kątem, pod jakim ją włożyłeś.
Gdy to zrobisz, drugą ręką możesz puścić skórę. Możesz trochę krwawić z miejsca, w którym zrobiłeś zastrzyk. W takim przypadku wystarczy lekko docisnąć wacikiem lub nawet gazą.
Gdzie można wykonać zastrzyk podskórny?
Możesz podać wstrzyknięcie podskórne w różne obszary ciała. Jednym z najczęstszych obszarów jest brzuch. Powinieneś wbić igłę 2 cale od pępka, zbyt bliskiej odległości. Należy również unikać wywierania nacisku na kości biodrowe lub żebra.
Innym obszarem, w którym można wykonać wstrzyknięcie podskórne, jest noga. W szczególności zewnętrzna część uda, między kolanem a biodrem.
Dolna część pleców, tuż nad pośladkami, to kolejny obszar, który możesz wykorzystać. W takim przypadku należy upewnić się, że zastrzyk znajduje się poniżej talii i powyżej wyimaginowanej linii, która znajduje się tuż nad pośladkami. Wreszcie możesz go również podać w ramię.
Dobre opanowanie techniki zmniejsza ryzyko
Podsumowując, wstrzyknięcie podskórne to rodzaj wstrzyknięcia, który podaje się do tkanki tłuszczowej znajdującej się między skórą a mięśniem. Ludzie często używają go do podawania niewielkich ilości leków. Te leki to również te, które wymagają powolnego i stopniowego tempa wchłaniania.
Jednym z głównych zastosowań jest podawanie insuliny. Aby zrobić to właściwie, zalecamy zmianę miejsca samodzielnego wstrzykiwania i odpowiednie przygotowanie materiałów. Podobnie, podstawowe znaczenie ma przestrzeganie najlepszych warunków sterylnych i antyseptycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cómo administrar una inyección subcutánea: Instrucciones de cuidado | Kaiser Permanente. (n.d.). Retrieved May 13, 2021, from https://espanol.kaiserpermanente.org/es/health-wellness/health-encyclopedia/he.cómo-administrar-una-inyección-subcutánea-instrucciones-de-cuidado.abl4055
- Cómo administrar una inyección subcutánea | Nursing. (n.d.). Retrieved May 13, 2021, from https://www.elsevier.es/es-revista-nursing-20-articulo-como-administrar-una-inyeccion-subcutanea-13076902
- Preevid: ¿Cuál es la técnica correcta de inyección subcutánea? (n.d.). Retrieved May 13, 2021, from https://www.murciasalud.es/preevid/18156