Rodzaje zastrzyków lub kąty iniekcji, które powinieneś znać

W zależności od drogi podania rozróżnia się 4 rodzaje zastrzyków. Powiemy ci, czym one są i jakie są cechy każdego z nich.
Rodzaje zastrzyków lub kąty iniekcji, które powinieneś znać
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Iniekcje są pozajelitową formą podawania leku. Istnieją 4 rodzaje zastrzyków, które są sklasyfikowane według drogi podania. Leki do wstrzykiwań są natomiast dostępne w dwóch rodzajach szklanych pojemników, ampułkach i fiolkach.

Ampułki to układ zamknięty, mają zazwyczaj długie szyjki i zwężenie u podstawy. Po złamaniu szyjki system się otwiera i przez powstały otwór można pobrać lek przy pomocy strzykawki.

Fiolki z kolei to inny rodzaj zamkniętego systemu. Mają krótką szyjkę i twardy plastikowy korek pokryty metalem. Aby wydobyć zawartość, należy do nich wstrzyknąć objętość powietrza równą objętości substancji, którą chcemy wydobyć.

Może się również zdarzyć, że lek jest przeznaczony do bezpośredniego podawania lub do zmieszania z jakimś rozpuszczalnikiem. Poniżej przedstawimy cztery rodzaje zastrzyków, a także szczegółowe cechy każdego z nich.

1. Dożylne rodzaje zastrzyków

Podawanie zastrzyku
Zastrzyki dożylne bardzo powszechnie stosuje się w szpitalach.

Droga dożylna służy do podawania leków w następujących przypadkach:

  • Sytuacja awaryjna.
  • Terapia serum.
  • Rozcieńczone leki.

Jest to najszybszy sposób, ponieważ wchłanianie leku przebiega natychmiastowo.

2. Śródskórne rodzaje zastrzyków

Jest to specyficzny rodzaj zastrzyków, który służy do wykonywania badań diagnostycznych, testów skórnych na przykład na alergie oraz podawania miejscowych środków znieczulających.

W przypadku wstrzyknięć śródskórnych podaje się ilość leku równą lub mniejszą niż 0,3 mililitra. Zwykle wykonuje się je za pomocą 1-mililitrowej strzykawki lub krótkiej skośnej igły, która jest zwykle pomarańczowa lub przezroczysta.

Śródskórne rodzaje zastrzyków można wykonywać w okolice barku, w środkową część wewnętrznej części przedramienia lub górną środkową część pleców.

Procedura wykonywania wstrzyknięć śródskórnych

Jedną ręką napina się skórę w miejscu nakłucia, a drugą wprowadza się igłę prawie równolegle do skóry, skosem skierowanym do góry. Lek wprowadza się powoli, aż do pojawienia się grudki. Na koniec igłę wycofuje się bez naciskania na grudkę.

Możesz cię także zainteresować ten artykuł: Adrenalina do samodzielnego wstrzykiwania: jak używać

3. Podskórne rodzaje zastrzyków

Tego typu zastrzyki służą do wprowadzenia leku do tkanki podskórnej. Najczęściej podawanymi w ten sposób lekami są:

Podawana objętość waha się od 1,5 do 2 mililitrów w przypadku strzykawek o pojemności 1 lub 2 mililitrów. Używa się ponadto pomarańczowej średniej skośnej igły.

Jest to droga o powolnym wchłanianiu, a partie ciała w których najczęściej wykonuje się te rodzaje zastrzyków to zewnętrzna powierzchnia ramienia, przednia część uda, brzuch i obszar łopatki pleców.

Sposób wykonywania zastrzyków podskórnych

Po dezynfekcji miejsca wstrzyknięcia ujmuje się palcami fałd skóry. Igłę należy wbić pod kątem 45 stopni ze skosem igły do ​​góry. Należy zassać tłok, aby sprawdzić, czy nie doszło do przebicia naczynia krwionośnego.

Jeśli jednak ma być podawana heparyna, kąt powinien wynosić 90 stopni. Ważne jest, aby przypomnieć pacjentowi, któremu podaje się lek, aby nie dotykał ani nie naciskał miejsca wkłucia, aby uniknąć siniaków.

4. Domięśniowe rodzaje zastrzyków

Zastrzyk domięśniowy
W przypadku niektórych typów szczepionek stosuje się wstrzyknięcia domięśniowe.

Wstrzyknięcia domięśniowe to rodzaj zastrzyków wprowadzających lek do mięśnia. Lekami najczęściej podawanymi ta droga są szczepionki i inne, takie jak środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, kortykosteroidy i antybiotyki.

Jest to szybsza droga wchłaniania niż podskórna, jej działanie pojawia się już po około 15 minutach. Wstrzyknięta objętość jest mniejsza niż 15 mililitrów, a używana strzykawka ma 2 lub 5 mililitrów z igłą o średnim skosie i zielonym kolorze dla dorosłych.

Domięśniowe rodzaje zastrzyków najczęściej podaje się w górnej zewnętrznej ćwiartce pośladka, mięśniu naramiennym i bocznej stronie nogi.

Sposób podawania

W celu wykonania tych zastrzyków igłę wprowadza się pod kątem 90 stopni bezpośrednio do mięśnia. Załadowaną strzykawkę należy następnie dostosować i zassać w celu sprawdzenia, czy nie doszło do przebicia naczyń kapilarnych.

Następnie lek wstrzykuje się powoli, ponieważ podawanie tą drogą zazwyczaj jest bolesne. Wynika to z faktu, że włókna mięśniowe są bardzo blisko siebie i po wstrzyknięciu płynu rozrywają się, powodując ból. Po zakończeniu strzykawkę i igłę wyjmuje się w tym samym czasie.

Wszystko zależy od leku i sytuacji

Jak można było zauważyć w całym artykule, dróg podawania leku drogą pozajelitową jest wiele i zależą one od kilku czynników. Teraz masz trochę więcej informacji na temat zastrzyków. Gdy następnym razem trafisz do szpitala, nie musisz się więc nadmiernie niepokoić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rimbaud, P. E., & Chavarría, L. R. (2005). Métodos de sujeción y aplicación de inyectables. Bio-Nica.Inf. https://doi.org/10.1016/j.foreco.2008.12.001
  • Edwin, P., & Ambulódegui, S. (2012). Manual de Inyectables y Venoclisis. Administracion Parenatal. https://doi.org/10.1109/TCST.2014.2301840
  • Serrano-Grau, P., Mascaró-Galy, J. M., Iranzo, P., Navarra, E., & Ferrando, J. (2007). Productos de relleno inyectables en dermocosmética. Tipos y efectos secundarios. Medicina Cutanea Ibero-Latino-Americana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.