Co to jest wyściółczak i jak się go leczy?

Wyściółczak jest guzem ośrodkowego układu nerwowego, który częściej dotyka dzieci niż dorosłych. Wyjaśnimy tutaj wszystko, co musisz o nim wiedzieć.
Co to jest wyściółczak i jak się go leczy?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2023

Wyściółczak to rodzaj guza, który tworzy się w ośrodkowym układzie nerwowym. Może rozwijać się zarówno w mózgu, jak i rdzeniu kręgowym. Częściej występuje u małych dzieci niż u dorosłych; jednak może pojawić się w każdym wieku. Jego obecność powoduje zwykle zablokowanie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Problem polega na tym, że wiele osób może przez długi czas nie mieć żadnych lub wykazywać bardzo niespecyficzne objawy. Dlatego często diagnoza jest opóźniona. Na szczęście obecnie dostępnych jest kilka terapii, które mogą rozwiązać ten problem. Opowiemy Ci wszystko szczegółowo.

Co to jest wyściółczak?

Wyściółczak jest pierwotnym guzem, który może rozwinąć się w mózgu lub rdzeniu kręgowym (ośrodkowy układ nerwowy). Nie pochodzi z żadnej innej części ciała. Artykuł udostępniony przez National Center for Biotechnology Information wyjaśnia, że rozwija się z komórek glejowych.

Mówiąc dokładniej, pochodzi z komórek wyściółki, czyli tych, które wyścielają komory mózgu i przewód wyściółkowy rdzenia kręgowego. Choroba ta stanowi około 5% glejaków wewnątrzczaszkowych u dorosłych i do 10% guzów ośrodkowego układu nerwowego wieku dziecięcego.

Komórki wyściółki są odpowiedzialne za wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego na poziomie komór mózgowych. W pozostałej części ośrodkowego układu nerwowego ułatwiają ruch tego płynu. Sam w sobie płyn odgrywa ważną rolę w ochronie tego systemu.

Wyściółczak występuje, gdy komórki te rozmnażają się w sposób niekontrolowany, co prowadzi do powstania guza. Zwykle jest miękki, szary lub czerwonawy. I chociaż występuje rzadko, może dotknąć ludzi w każdym wieku. Główną różnicą między dziećmi a dorosłymi jest lokalizacja.

  • U dzieci rak ten zwykle atakuje dolną połowę mózgu.
  • Tymczasem u dorosłych częściej dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Możesz być zainteresowany: 6 sztuczek wzmacniających układ nerwowy

Rodzaje i stopnie wyściółczaka

Wyściółczak dzieli się na różne typy i stopnie. Poszczególne typy różnią się od siebie w zależności od ich lokalizacji w mózgu lub w kręgosłupie. Z drugiej strony stopnie wskazują zaawansowanie atypii komórek.

Oznacza to, że komórki nowotworowe, które nieznacznie różnią się od normalnych komórek, stanowią guz o niskim stopniu złośliwości. Jednak komórki, które mają bardzo małe podobieństwo do zdrowych komórek, wskazują na wysoki stopień.

Wyściółczak stopnia I

Wyściółczaki stopnia I to te utworzone przez komórki, które rosną powoli. W obrębie tej grupy znajdujemy typy wyściółczaka podwyściółkowego i śluzakowo-brodawkowatego. Oba typy występują częściej u dorosłych niż u dzieci.

  • Podwyściółczaki to te, które rozwijają się w pobliżu komór mózgowych.
  • Wyściółczaki śluzowato-brodawkowate występują w rdzeniu kręgowym. W rzeczywistości zwykle wpływają na dolną część rdzenia kręgowego.

Wyściółczak II stopnia

Guzy stopnia II są częstsze niż poprzednie. Rosną szybciej i obejmują wiele podtypów. Na przykład obejmują wyściółczaki brodawkowate i komórkowe.

Wyściółczak stopnia III

Najbardziej agresywne są wyściółczaki stopnia III. Komórki są bardzo nietypowe i bardzo szybko rosną. Ten typ nosi również nazwę „wyściółczaka anaplastycznego”. Częściej rozwijają się wewnątrz czaszki, w mózgu lub w pniu mózgu.

Mają większą zdolność do rozprzestrzeniania się, ponieważ mogą to robić przez płyn mózgowo-rdzeniowy. Jest zatem możliwe, że w mózgu lub rdzeniu kręgowym mogą pojawić się inne ogniska nowotworowe. Jednak zwykle nie dają przerzutów do innych narządów.

Jakie są objawy?

Wyściółczak występuje w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto może dotknąć osoby w każdym wieku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że symptomatologia jest bardzo zmienna. W rzeczywistości, jak wskazaliśmy we wstępie, niektórzy ludzie nie mają prawie żadnych objawów.

Jednym z najczęstszych, jeśli już występują, są bóle głowy. Guz może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, więc często występują nudności, wymioty i złe samopoczucie. Niektórzy pacjenci doświadczają niewyraźnego widzenia lub nawet utraty wzroku.

Może również wystąpić utrata równowagi, trudności w chodzeniu i drgawki. Kiedy wyściółczak atakuje rdzeń, powszechne są osłabienie i mrowienie w kończynach. Może również wystąpić ból szyi.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Podobnie jak w przypadku każdego innego guza, wyściółczak pojawia się, ponieważ komórki zaczynają się rozmnażać w niekontrolowany sposób. Przyczyną jest mutacja w DNA tych komórek. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje.

Wykazano jednak, że osoby z nerwiakowłókniakowatością typu 2 są bardziej narażone na tę chorobę. Jest to zaburzenie genetyczne, które sprzyja powstawaniu guzów w układzie nerwowym.

Jak diagnozuje się wyściółczaka?

Rozpoznanie wyściółczaka jest złożone i wymaga pewnych badań uzupełniających. Często neurolog przeprowadza pełne badanie neurologiczne mające na celu ocenę zmysłów pacjenta, koordynacji, odruchów i nerwów czaszkowych.

Dzięki temu badaniu i znajomości objawów można określić obecność lub brak guza i jego lokalizację. W tym czasie zwykle wykonuje się badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Jak tłumaczą specjaliści Mayo Clinic, badania te są niezbędne do obserwacji guza. W niektórych przypadkach wykonuje się również nakłucie lędźwiowe. Jest to badanie polegające na pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez nakłucie przestrzeni między kręgami.

Płyn jest analizowany w laboratorium w celu ustalenia, czy istnieją komórki nowotworowe lub zmiany wskazujące na ich obecność. Bada się również sam guz, aby przeanalizować cechy komórek, które go tworzą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Krążenie krwi i zdrowie serca — poznaj 5 wspomagających roślin!

Dostępne metody leczenia

Na szczęście istnieją różne sposoby leczenia tej choroby. W rzeczywistości, jak wyjaśniono w publikacji St. Jude Children’s Research Hospital, wskaźnik przeżywalności jest dość wysoki. Uważa się, że pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi od 70 do 85%.

Pierwszą opcją terapeutyczną jest operacja. Ma na celu usunięcie całego guza lub maksymalne zmniejszenie jego rozmiarów. Problem polega na tym, że zwykle znajduje się w delikatnych obszarach, na których trudno operować. Dlatego nie zawsze jest możliwe usunięcie całego guza.

Dlatego wielu pacjentów wymaga innych metod leczenia w celu wyeliminowania resztkowych komórek nowotworowych. Jednym z nich jest radioterapia. Istnieją różne metody, takie jak terapia z modulacją intensywności lub terapia protonowa.

Są to techniki, które mają na celu skupienie promieniowania na obszarze guza i zmniejszenie uszkodzeń zdrowych tkanek. Radioterapia może być przydatna w zapobieganiu nawrotom wyściółczaka. Stosowana jest również radiochirurgia, która polega na koncentracji promieniowania w określonych punktach guza.

Chemioterapia to kolejne ogniwo w leczeniu. Jednak nie zbyt skuteczna. Ta opcja jest zwykle zarezerwowana dla przypadków, w których zawiodły zarówno operacja, jak i radioterapia.

O czym należy pamiętać

Wyściółczak to guz, który rozwija się z pewnych komórek glejowych. Komórki te znajdują się zarówno w mózgu, jak i rdzeniu kręgowym. Dlatego możliwe jest, że guz pojawi się w dowolnym miejscu w obu obszarach.

Chociaż jest uważany za rzadki rodzaj raka, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z jego możliwych objawów, aby go zidentyfikować. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie będzie skuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.