Co to jest omdlenie i jakie są jego typy?

Omdlenie charakteryzuje się utratą przytomności, której często towarzyszy zimna skóra, bladość i płytki oddech. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jakie są jego główne typy.
Co to jest omdlenie i jakie są jego typy?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Omdlenie zdarza się bardzo często. Polega na chwilowej utracie przytomności i niemożliwości utrzymania postawy ciała. Oznacza to, że jest to chwilowa utrata świadomości. Jest to spowodowane zmniejszeniem dopływu krwi do mózgu.

Wiele osób używa terminu omdlenie zamiast utrata przytomności. Fakt, że może nastąpić zmniejszenie przepływu krwi w mózgu, może wynikać z wielu powodów. Dlatego rozróżnia się różne typy omdlenia na podstawie ich etiologii.

Ogólne objawy omdlenia

Omdlenie, jak widzieliśmy we wstępie, definiuje się jako przejściową utratę przytomności i postawy ciała. Według badań opublikowanych w Frontiers in Physiology jest to bardzo powszechny problem. Do tego stopnia, że ​​częstość jego występowania szacuje się na 15–39% ogólnej populacji.

Ponadto omdlenie może dotykać osoby w każdym wieku i obojga płci. Jednak prawdą jest, że wraz z wiekiem częstość występowania wzrasta. Od 70 roku życia problem ten staje się coraz bardziej powszechny.

Omdleniu zwykle towarzyszy szereg bardzo charakterystycznych objawów. Według podręcznika MSD stan przed omdleniem charakteryzuje się odczuwaniem zawrotów głowy i poczuciem nieuchronnej utraty przytomności. Jednak nie ma jeszcze rzeczywistej utraty przytomności.

Osoba, którą doznaje omdlenia, całkowicie traci świadomość. Jej skóra jest zwykle zimna i lepka. Puls słabnie, a oddech staje się bardzo płytki. Tuż przed utratą przytomności zwykle występują zawroty głowy, niewyraźne widzenie, ból głowy i osłabienie.

W niektórych przypadkach mogą pojawić się też mimowolne ruchy mięśni. Mogą wyglądać jak konwulsje, chociaż nimi nie są. Jest to jedna z najważniejszych diagnoz różnicowych, jakie należy wykonać.

Jakie rodzaje omdleń mogą wystąpić?

Wcześniej zwróciliśmy uwagę, że omdlenie jest spowodowane zmniejszeniem przepływu krwi do mózgu. To z kolei może mieć wiele przyczyn. Dlatego rozróżnia się różne typy omdleń, które wyjaśnimy w kolejnych sekcjach.

Omdlenie
Omdlenie ma różne rodzaje objawów. Przed samym zdarzeniem może też wystąpić stan przedomdleniowy.

Omdlenie odruchowe

Typ znany jako omdlenie odruchowe to najczęściej występujący rodzaj utraty przytomności. Powstaje na skutek tego, że rozregulowaniu ulegają pewne odruchy autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za utrzymanie ciśnienia krwi i tętna.

Z tego powodu serce zwalnia, a ciśnienie krwi spada. Oznacza to mniejszy przepływ krwi do mózgu.

Wariant wazowagalny tego typu, jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Mayo, to taki, który występuje, gdy organizm reaguje nieproporcjonalnie na określone czynniki wyzwalające. Na przykład w obliczu bólu lub silnych emocji.

Z drugiej strony mamy z kolei omdlenie odruchowe związane z zatoką szyjną. Pojawia się na skutek wywierania nacisku na tętnicę znajdującą się w szyi. Takie omdlenie zdarza się dość powszechnie u niektórych mężczyzn podczas golenia lub noszenia bardzo ciasnych krawatów.

Wreszcie omdlenie odruchowe może mieć również charakter sytuacyjny podczas wykonywania określonych czynności lub ruchów. Najczęściej pojawia się podczas kaszlu lub śmiechu.

Omdlenie kardiogenne, czyli pochodzenia sercowego

Omdlenia sercowe lub kardiogenne, jak sama nazwa wskazuje, są spowodowane problemami z sercem. Najczęstszą przyczyną są arytmie, takie jak tachykardia.

Może również wystąpić problem strukturalny, taki jak zaburzenia zastawkowe lub kardiomiopatia niedokrwienna. Osoby te często odczuwają kołatanie serca i ból w klatce piersiowej.

Omdlenie związane z niedociśnieniem ortostatycznym

Omdlenie ortostatyczne to takie, które występuje w momencie, gdy osoba wstaje. Według badań opublikowanych w Offarm, przyczyną jest nagły spadek ciśnienia krwi.

Czasami jest to związane z niektórymi zażywanymi lekami. Na przykład z lekami przeciwdepresyjnymi. Może się również wiązać ze spożyciem alkoholu, odwodnieniem i utratą krwi.

Omdlenie mózgowo-naczyniowe

Omdlenie mózgowo-naczyniowe jest związane z problemem w naczyniach krwionośnych odpowiedzialnych za dostarczanie natlenionej krwi do mózgu. Jest to jeden z najrzadziej występujący i najpoważniejszy typ omdlenia.

Na przykład może ono być spowodowane obecnością tętniaków lub udarem. W większości przypadków przyczyną jest problem miażdżycowy, który zmniejsza kaliber tętnic i uniemożliwia normalny przepływ krwi.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Utrata przytomności: dlaczego tak się dzieje?

Jak sobie radzić z różnymi rodzajami omdleń

Wcześniej widzieliśmy, że omdlenie charakteryzuje się szeregiem objawów, a niektóre z nich działają jako ostrzeżenie przed tym, co się za chwilę wydarzy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować, aby zapobiec możliwym komplikacjom związanym z upadkami lub uderzeniami podczas utraty przytomności.

W obliczu własnego omdlenia

Kiedy pojawia się uczucie osłabienia lub nieuchronnego omdlenia, ważne jest, aby znaleźć miejsce, gdzie możesz usiąść lub się położyć. W takiej sytuacji dodatkowo istnieje ryzyko upadku, jeśli w końcu pojawi się omdlenie. Gdy stracisz równowagę i upadniesz, możesz się uderzyć głową o dowolny przedmiot lub samą ziemię.

Ważne jest, aby pozostać w pozycji leżącej lub siedzącej, aż do ustąpienia zawrotów głowy. Podobnie, gdy poczujesz, że możesz już wstać, rób to powoli i stopniowo.

Pierwsza pomoc osobie, która doznała omdlenia

Jeśli zobaczymy, że ktoś ma zawroty głowy lub traci przytomność, spróbuj mu pomóc. Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie, czy się o coś uderzył i czy oddycha. Należy pamiętać, że dynamika płuc jest zwykle słabsza i bardziej powierzchowna, ale musisz czuć oddech osoby.

W każdym razie konieczne jest również wezwanie pomocy. Zwłaszcza jeśli ta osoba nie odzyskuje przytomności lub dozna kontuzji.

Kobieta leżąca na ziemi
Pomoc komuś z omdleniem wymaga szybkości. Zawsze miej więc pod ręką kontakt na pogotowie.

Może Cię zainteresować również ten temat: Bradykardia: przyczyny, objawy i leczenie

Jak można przeprowadzić diagnostykę różnicową?

Fakt, że istnieje tak wiele powodów, dla których może wystąpić omdlenie, czasami utrudnia diagnostykę różnicową. Chociaż prawdą jest, że zdecydowana większość przypadków jest łagodna i przemijająca, to gdy się powtarza, konieczne jest znalezienie przyczyny.

Dlatego lekarz musi znać pełną historię medyczną pacjenta. Zwłaszcza jeśli cierpi na jakąkolwiek chorobę lub bierze jakiś lek. Ponadto ważne jest, aby przeprowadzić prawidłowe badanie.

Najczęściej stosowanymi badaniami uzupełniającymi są elektrokardiografia i echokardiografia. Pierwsze z nich pozwala nam obserwować aktywność elektryczną serca. Jest to prosty, nieszkodliwy i tani test. Z kolei echokardiografia, czyli echo serca zapewnia szczegółowy obraz morfologii serca.

Można również zlecić test wysiłkowy. Natomiast masaż zatoki szyjnej polega na masowaniu tętnicy szyjnej w celu sprawdzenia, czy po wykonaniu tej czynności wystąpią omdlenia. Uzupełnieniem jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Niektórym omdleniom można zapobiec

Omdlenie często występuje w przypadku pewnych czynników wyzwalających, które można łatwo zidentyfikować. Na przykład często pojawia się, gdy występuje niski poziom cukru we krwi lub odwodnienie.

Dlatego łatwym sposobem uniknięcia omdlenia jest jedzenie kilka razy dziennie, nawet w mniejszych ilościach. Podobnie, musisz pić wystarczającą ilość wody. Unikanie alkoholu i innych narkotyków, takich jak marihuana, również zmniejsza ryzyko omdleń.

Ponadto, za każdym razem, gdy musisz wstać, zaleca się robienie tego powoli i stopniowo. Tym bardziej, jeśli leżałeś przez długi czas. Jeśli jednak omdlenia występują u ciebie często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.