Co to jest odwodnienie krążków międzykręgowych i jak je leczyć?

Ból, sztywność i mrowienie to najczęstsze objawy tego schorzenia. Na szczęście dostępnych jest wiele metod leczenia i tutaj opowiemy ci o nich wszystko.
Co to jest odwodnienie krążków międzykręgowych i jak je leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2021

Odwodnienie krążków międzykręgowych to stan chorobowy charakteryzujący się przesuszeniem krążków międzykręgowych. Normalnie tworzą one miękką i elastyczną tkankę znajdującą się między kręgami, które są strukturami kostnymi tworzącymi kręgosłup.

Niektóre stany mogą powodować, że dyski te tracą swój skład i elastyczność, powodując objawy o różnym nasileniu. W przypadku braku leczenia u niektórych pacjentów mogą wystąpić powikłania, takie jak przepuklina krążków międzykręgowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jakie objawy wskazują na odwodnienie krążków międzykręgowych?

Objawy kliniczne wysychania krążka międzykręgowego są zróżnicowane i niespecyficzne. Oznacza to, że te same oznaki mogą pojawiać się obecne w wielu chorobach, więc diagnoza może zająć trochę czasu.

Ze względu na wpływ na krążki międzykręgowe najczęstszymi objawami są sztywność stawów, ból w dole pleców o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego oraz nieprawidłowe odczucia (mrowienie). Mogą pojawiać się one epizodycznie przez dłuższy czas.

Jeśli ten stan zwyrodnieniowy postępuje, może wystąpić przepuklina dysku. Ten problem zdrowotny charakteryzuje się silnym bólem pochodzącym z kręgosłupa, który zwykle rozciąga się na kończyny dolne, utrudniając chodzenie.

Osoba z bólem pleców
Intensywny ból krzyża może być spowodowany przepukliną krążków międzykręgowych, zwłaszcza jeśli ból dosięga kończyn dolnych.

Główne przyczyny

Odwodnienie krążków międzykręgowych następuje, gdy płyny tworzące część tkanki krążków międzykręgowych odpływają. Płyny te pomagają uzyskać niezbędną elastyczność, aby wspierać ruchy kręgosłupa.

Podeszły wiek jest główną cechą wywołującą tę chorobę zwyrodnieniową. Jest to nawet oczekiwane zdarzenie i wiąże się z pojawieniem się choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest częstszym problemem.

Z drugiej strony istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo odwodnienia dysków:

 • Wielokrotny uraz kręgosłupa – coś, co jest powszechne u sportowców.
 • Ciągłe podnoszenie ciężkich przedmiotów. Typowe dla niektórych czynności zawodowych.

Jak można zdiagnozować odwodnienie krążków międzykręgowych?

Do postawienia diagnozy lekarz może wykorzystać historię medyczną pacjenta i badania obrazowe. Pierwszy aspekt obejmuje osobistą lub rodzinną historię problemów z kręgosłupem, oprócz doświadczanych objawów.

Badania obrazowe prowadzą do ostatecznej diagnozy. Niektóre z najczęściej używanych to:

 • Proste prześwietlenie kręgosłupa: jest to tania metoda, która emituje niewiele promieniowania, ale technika może ograniczać jakość obrazu.
 • Tomografia komputerowa: pozwala na uzyskanie wielu obrazów kręgosłupa, chociaż ocena tkanek miękkich (takich jak krążki międzykręgowe) nie jest tak dobra.
 • Magnetyczny rezonans jądrowy : jest to najczęstsza metoda wykazywania objawów odwodnienia i przepukliny dysku. Ma tę zaletę, że oferuje lepszą jakość obrazu i nie emituje promieniowania, mimo że jest najdroższy na tej liście. W zależności od przypadku diagnozę przeprowadza multidyscyplinarny zespół, w skład którego mogą wchodzić radiolodzy, traumatolodzy i neurochirurdzy.

Dostępne metody leczenia

Zależy to w dużej mierze od ciężkości stanu klinicznego pacjenta i jego szczególnych warunków. Początkowo lekarze zalecają podstawowe działania mające na celu zapobieganie wystąpieniu objawów, takie jak poprawa postawy i utrzymanie zdrowego stylu życia.

Lekarz może przepisać leki uśmierzające ból, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak diklofenak lub ibuprofen. Jeśli te nie działają, istnieją inne leki, takie jak opioidy, chociaż ich stosowanie jest w dużej mierze zarezerwowane dla ciężkich przypadków.

Fizjoterapia jest ważną i powszechną opcją, która wymaga udziału fizjoterapeutów, zwłaszcza gdy istnieją inne powiązane niepełnosprawności. Wreszcie istnieją interwencje chirurgiczne, których wskazanie może być ograniczone, biorąc pod uwagę zaawansowany wiek wielu pacjentów z przesuszeniem dysku.

Czy mogę zapobiec odwodnieniu krążków międzykręgowych?

Unikanie bezpośrednich urazów i utrzymywanie nawyków zdrowego stylu życia w okresie młodości i dorosłości to najlepsze metody zapobiegania przypadkom przesuszenia dysku. Te ostatnie obejmują:

 • Nie pal tytoniu albo ogranicz spożycie tytoniu. Według badań przeglądowych nawyk ten wiąże się z częstszym występowaniem problemów z kręgosłupem.
 • Ćwicz regularnie i zawsze włączaj odpowiednie rozciąganie.
 • Przestrzegaj zdrowej diety i dobrego nawodnienia. Nie zapominaj, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko odwodnienia krążków międzykręgowych.
 • Pomimo długotrwałego przestrzegania powyższych zaleceń, u niektórych pacjentów istnieje prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Musisz zgłosić się do lekarza jak najwcześniej, gdy pojawią się pierwsze objawy.
Fizykoterapia.
Fizjoterapia jest częścią terapii problemów kręgosłupa. Przepisuje ją lekarz.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli objawy pojawiają się regularnie, należy jak najszybciej zaplanować konsultację lekarską. Najlepszym specjalistą jest neurochirurg, chociaż może być konieczna pierwsza ocena w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Rzeczy, o których należy pamiętać, aby jak najlepiej wykorzystać wizytę u lekarza:

 • Zapamiętaj jak najdokładniej, jak i kiedy pojawiły się pierwsze objawy.
 • Powiadom lekarza, jeśli masz alergię na leki.
 • Zbadaj, czy jakakolwiek osoba z najbliższej rodziny nie cierpiała na choroby kręgosłupa.
 • I na koniec przynieś badania laboratoryjne lub raporty medyczne.

Odwodnienie krążków międzykręgowych: problem, któremu można zapobiegać i który można leczyć

Chociaż na odwodnienie krążków międzykręgowych wpływa wiele czynników, możesz prawidłowo zarządzać wysuszeniem dysków, jeśli zastosujesz rady na wczesnym etapie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak przepuklina krążków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Boleaga-Durán B. Conceptos básicos de la enfermedad lumbar degenerativa. Anales de Radiología de México 2007;1:51-56.
 • Morales V, et al. Lesión degenerativa en operados de patología discal. Estudio histológico. Rev Latinoamer Patol Clin 2012;59(1):8-15.
 • Hanley E. Lumbar arthrodesis for the treatment of back pain. JBJS 1999;81(5).
 • Vicente Vega, Carlos. “Revisión sistemática de la evidencia actual respecto al tratamiento fisioterápico en la discopatía cervical degenerativa.” (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.