Co to jest adenomioza: objawy i leczenie
Adenomioza jest chorobą, przy której występuje pogrubienie w ściankach macicy. W rezultacie kobieta odczuwa ból, pojawia się krwawienie i silne skurcze, oprócz innych objawów, które zobaczymy później.
Choroba ta występuje, gdy tkanka normalnie wyściełająca macicę, która jest tkanką endometrium, rozwija się w ściance mięśniowej macicy. Przesunięta tkanka nadal działa zgodnie z charakterystyką endometrium. To znaczy, że okresowo ulega pogrubieniu a następnie złuszcza się i powoduje krwawienie podczas cyklu miesiączkowego.
Adenomioza jest łagodnym, ale dość częstym zaburzeniem u kobiet, które rodziły po raz pierwszy w wieku od 35 do 50 lat.
Ponadto ten stan chorobowy może wystąpić na dwa sposoby, biorąc pod uwagę ilość zaatakowanej tkanki:
- Rozproszona adenomioza: w tym przypadku dotyczy to większości macicy.
- Ogniskowa adenomioza: zwana także gruczolakiem. Składa się z masy znajdującej się w myometrium.
Jakie przyczyny ma adenomioza
Aż do dziś nie są znane dokładne przyczyny, które wywołują tę chorobę w macicy. Niektóre naukowe wyjaśnienia podają jednak następujące powody:
- Urazy macicy poprzedzające operacje macicy lub inną operację ginekologiczną, także większa ilość przebytych ciąża lub cesarskie cięcie.
- Inwazyjny rozrost tkanki: Uważa się, że może on być wynikiem bezpośredniej inwazji komórek endometrium na wyściółkę macicy aż do mięśnia, który tworzy ścianę macicy.
- Pochodzenie rozwojowe: uważa się, że zaburzenie może brać swój początek wewnątrz mięśnia macicy rozwijając się z tkanki endometrium, która się tam osadziła, gdy macica formowała się w życiu płodowym.
- Pochodzenie z komórek macierzystych: inna teoria, choć nowsza, sugeruje, że komórki macierzyste szpiku kostnego mogą atakować mięsień macicy i powodować adenomiozę.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od przyczyny wzrost będzie zależał wyłącznie od stężenia estrogenu u kobiet.
Objawy
Około jedna trzecia kobiet cierpiących na tę chorobę nie ma żadnych objawów. Pozostała część natomiast skarży się na objawy, z których najważniejszy to intensywne krwawienie menstruacyjne i bardzo bolesne skurcze.
Ponadto, w przypadku stosunków seksualnych, kobieta może krwawić poza okresem menstruacji.
Inne typowe objawy adenomiozy to:
- Ból miednicy
- Intensywne skurcze
- Anemia spowodowana ciężkim krwawieniem: w tym przypadku mówimy o powikłaniu tej choroby. Niedokrwistość pojawia się, gdy krwawienie przedłuża się w czasie. W rezultacie kobieta czuje się również zmęczona i może mieć inne problemy zdrowotne.
- Problemy z niepłodnością
Mimo że choroba nie wyrządza trwałej szkody, ból i nadmierne krwawienie mogą negatywnie wpływać na styl życia pacjentek. Z powodu intensywnego bólu lub obawy przed spowodowaniem krwawienia, kobiety takie często starają się unikać czynności, które wcześniej lubiły.
Przeczytaj również: Kolor krwi menstruacyjnej – co mówi o stanie Twojego zdrowia?
Diagnoza
Macicę można dokładnie przebadać za pomocą technik ultrasonograficznych lub za pomocą rezonansu magnetycznego. Pierwsza technika jest najczęściej stosowana, przede wszystkim dlatego, że jest też obecnie najbardziej dostępna dla lekarzy.
Dzięki ultrasonografii, można obserwować powierzchnię ścian macicy, która ma charakter niejednorodny. To badanie sprawdza się jeśli nie ma wyraźnie określonych mas ogniskowych charakteryzujących zaburzenia, takie jak mięśniaki.
Jeśli chodzi o drugą technikę, obrazowanie rezonansem magnetycznym zapewnia lepszą zdolność diagnostyczną. To urządzenie daje bowiem lepszą rozdzielczość i lepiej kontrastuje obraz, szczególnie w różnicowaniu między adenomiozą a mięśniakiem zwłóknieniowym.
Z drugiej strony u kobiet bez objawów, u których nie nastąpiło zwiększenie objętości macicy, diagnozę można postawić z absolutną pewnością jedynie na podstawie oceny macicy po zabiegu histerektomii.
Leczenie, jakiego wymaga adenomioza
Jedynym skutecznym sposobem leczenia adenomiozy jest chirurgiczne usunięcie macicy w zabiegu histerektomii. Ponieważ jednak objawy nasilają się u kobiet w wieku 40-45 lat i zanikają po menopauzie, większość kobiet radzi sobie z chorobą bez stosowania radykalnych metod leczenia.
Aby złagodzić objawy, zwykle podaje się środki przeciwzapalne w celu kontrolowania bólu. Ponadto można też stosować tabletki antykoncepcyjne w celu kontrolowania uwalniania hormonów podczas cyklu miesiączkowego.
Jednak operację w przypadku należy rozważyć, gdy kobieta spełnia następujące warunki :
- nie zbliża się jeszcze do menopauzy,
- ma już dzieci i nie planuje mieć ich więcej
- jednocześnie nie jest w stanie zmniejszyć objawów choroby.
W takiej sytuacji operacja rozwiąże problemy związane z adenomiozą i nie zagrozi pragnieniu posiadania dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Blanco, I., & Barberà, J. A. (2008). Diagnóstico y tratamiento. Gastroenterologia y Hepatologia Continuada. https://doi.org/10.1016/S1578-1550(08)73022-5
- Brun, J.-L., Botolahy, Z. A., Benjoar, M., Marty, M., & Bazot, M. (2014). Diagnóstico de la adenomiosis. EMC – Ginecología-Obstetricia. https://doi.org/10.1016/S1283-081X(14)69283-3
- Britton, R. M. (2006). Adenomiosis: Diagnóstico y Tratamiento. Rev Med Panamá.
- Gunther, R., & Walker, C. (2021). Adenomyosis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539868/