Clea Shearer pokonuje raka: jak wyglądała diagnoza i leczenie?

W 2021 roku gwiazda Netflixa odkryła symptom, który rok później zmienił jej życie. Teraz Clea Shearer jest zdrowa i skupiona na promowaniu profilaktyki raka.
Clea Shearer pokonuje raka: jak wyglądała diagnoza i leczenie?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Clea Shearer rozpoczyna nowy etap w swoim życiu i jego fundamentalną częścią jest podniesienie świadomości kobiet na temat diagnozy i szybkiego leczenia raka piersi. Gwiazda Netflix przeżyła chorobę, którą wykryto rok po zauważeniu sygnału, który wówczas zignorowała.

Minęło 7 miesięcy, odkąd prowadząca The home edit poinformowała opinię publiczną o chorobie i rozpoczęła walkę z rakiem piersi. Leczenie obejmowało operacje, leki przeciwnowotworowe i radioterapię.

Chociaż diagnoza raka była druzgocącą wiadomością, Clea Shearer postanowiła przejąć kontrolę i uratować życie:

Gdybym nie wzięła tego na siebie, byłabym w zupełnie innej sytuacji.

~ Clea Shearer's Instagram ~

Podejrzenie Clei Shearer zmaterializowało się w diagnozie

Latem 2021 roku jej ciało dało pierwszy znak, ale nie wzięła tego ostrzeżenia na poważnie. Uważała, że guzek w jej piersi nie jest powodem do niepokoju. Poza tym nic nie wskazywało na to, że coś jest nie tak z jej zdrowiem.

Pod koniec lutego 2022 roku samobadanie piersi 40-latki zaalarmowało ją jednak. To już nie był 1, ale 2 guzki, które porównuje do skały. Aby wykluczyć jakiekolwiek podejrzenia, omówiła to ze swoim lekarzem i natychmiast kontynuowała badania.

Początkowo miała wykonać mammografię, ale konieczne było uzupełnienie jej o USG. Wynik USG pokazał niepokojące obrazy, które doprowadziły do pilnej potrójnej biopsji. Wszystko wydarzyło się tego samego dnia: 8 marca, kiedy testy potwierdziły dziennikarce, że ma raka.

Rak piersi: ten, który dotyka kobiety najbardziej

Niekontrolowany wzrost komórek piersi powoduje raka piersi. Tak tłumaczy to American Cancer Society, odnosząc się do wyczuwalnego guza widocznego na zdjęciu rentgenowskim.

Istnieje kilka rodzajów nowotworów złośliwych piersi i kilka etapów ich rozwoju. Najczęstszymi typami są rak przewodowy in situ (DCIS) i rak inwazyjny.

Istnieją również mniej powszechne typy, takie jak naczyniakomięsak i gruczolakowłókniak olbrzymi. Według Revista Venezolana de Oncología i Revista Chilena de Radiología, pierwszy z nich objawia się bezbolesnymi purpurowymi guzkami, a drugi jest guzem z ryzykiem martwicy i owrzodzenia.

Bibliografia dotycząca patologii podkreśla, że rak piersi zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności wśród kobiet. Ze swojej strony Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że do 2020 roku w niektórych krajach wskaźnik zgonów związanych z tą chorobą zmniejszył się o 40%.

Jest jeszcze tyle do zrobienia!

W tym kontekście kampania WHO promuje wczesne wykrywanie, szybką diagnozę i kompleksowe leczenie raka piersi. Wszystko po to, by zmniejszyć roczny wskaźnik zgonów z tej przyczyny.

Clea Shearer i rak piersi
Okresowa mammografia, zgodnie z wytycznymi medycznymi, jest skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi.

Wykrycie

To właśnie wczesne wykrycie raka piersi jest najlepszym sposobem zapobiegania mu. Chociaż samobadanie nie okazało się skuteczne w zmniejszaniu śmiertelności, często jest wymieniane jako metoda diagnostyczna wzbudzająca pierwszy alarm.

Mammografia, ultrasonografia i rezonans magnetyczny są wymieniane przez Revista Médica Sinergia jako inne metody diagnozowania lekarskiego dotyczącego nowotworów.

W miejscach dysponujących wystarczającymi zasobami Pan American Health Organization (PAHO) sugeruje planowanie mammograficznych badań przesiewowych co 2 lata. W przypadku placówek, których zasoby ograniczają obrazowanie, opcją jest badanie kliniczne. Wiek rozpoczęcia tych badań różni się w zależności od wytycznych zdrowotnych w każdym kraju.

Czynniki ryzyka

Guzki piersi są zwykle uważane za normalne, ponieważ większość z nich ma charakter łagodny i nie rozprzestrzenia się poza pierś. Jednak te grudki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia stanów onkologicznych.

Okoliczności, które zwiększają ryzyko, obejmują wiek, historię rodzinną, mutacje genetyczne i inne wcześniejsze patologie piersi, zgodnie z informacjami z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Rak piersi występuje częściej u kobiet, ale mężczyźni też mogą na niego zachorować.

Objawy, które nie powinny pozostać niezauważone

Brak historii rodzinnej u Clea Shearer i jej wiek sprawiły, że nie dopuszczała do siebie możliwości diagnozy raka. Ale od momentu wykrycia objawy stały się bardziej widoczne.

Referencje z Kliniki Mayo i czasopisma ARBOR obejmują następujące objawy raka piersi:

 • Guzki pachowe.
 • Inwersja sutków.
 • Obrzęk ramienia.
 • Wyciek z brodawki sutkowej.
 • Guzki piersi lub zgrubienia.
 • Zaczerwienienie i dziury w skórze piersi.
 • Strupy i łuszczenie się otoczki i skóry piersi.

Jednak lekarze zgadzają się co do tego, że pacjentka może pomylić objawy, biorąc pod uwagę pojawianie się łagodnych guzów w piersiach przed menopauzą.

Clea Shearer i samodzielne badanie piersi
Samobadanie piersi pozwala wykryć nieprawidłowości, które następnie konsultuje się ze specjalistą.

Jakie leczenie otrzymała Clea Shearer w walce z rakiem piersi?

Miesiąc po wykryciu Clea Shearer przeszła 9-godzinną operację, podczas której wykonano obustronną mastektomię. Tydzień później została ponownie przyjęta na salę operacyjną na kolejną operację, ponieważ skóra zaczęła ulegać martwicy.

20 tygodni chemioterapii, następnie Adriamycin® i paklitaksel. Uzupełniono to 5-tygodniową radioterapią i terapią hormonalną, które razem wywołały silne skutki uboczne.

National Cancer Institute wyszczególnia, że takie reakcje występują, gdy leczenie wpływa negatywnie na zdrowe narządy i tkanki. Na ogół pacjenci doświadczają następujących objawów:

 • Ból.
 • Zmęczenie.
 • Niedokrwistość.
 • Łysienie.
 • Zaparcia.
 • Brak apetytu.
W trakcie leczenia Clea Shearer przeszła zarażenie COVID-19.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Rak jądra: choroba, którą ma Sebastien Haller z Borussii Dortmund

Pokonując chorobę, Clea Shearer jest gotowa na nowe życie

Clea Shearer „uderzyła w dzwonek” i jest wolna od raka. To był ciężki rok i artystka ma świadomość, że walka się jeszcze nie skończyła, że teraz bardziej niż kiedykolwiek trzeba słuchać ostrzeżeń.

Chce, aby jej przypadek był pożytecznym doświadczeniem, które zachęci kobiety do poświęcenia większej ilości czasu swojemu zdrowiu. W tym celu założyła Clea Shearer Breast Cancer Research Fund, organizację, która promuje wczesne wykrywanie raka za pomocą dostępnych usług.

Podczas gdy publikuje swoją kampanię, Shearer planuje cieszyć się rodziną, przyjaciółmi i nową szansą, jaką dało jej życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.