Cilostazol - w jakich sytuacjach można zastosować to lekarstwo?

Cilostazol jest lekiem stosowanym w chromaniu przestankowym. Ma właściwości przeciwpłytkowe i rozszerzające naczynia krwionośne.
Cilostazol - w jakich sytuacjach można zastosować to lekarstwo?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Cilostazol jest lekiem stosowanym ze względu na swoje właściwości przeciwpłytkowe i rozszerzające naczynia krwionośne. Z tego powodu jest zalecany w leczeniu chromania przestankowego. Jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, ułatwiając ich rozszerzenie.

Z kolei poprawia krążenie, ponieważ nie pozwala płytkom krwi, które są komórkami krwi, na aglomerację i tworzenie skrzepów, które blokują przepływ krwi.

Jest sprzedawany w postaci 100-miligramowych tabletek, a zalecana dawka to jedna tabletka co 12 godzin. Cilostazol nie jest jednak zalecany u osób z zastoinową niewydolnością serca.

Cilostazol – co to jest chromanie przestankowe?

Żylaki na nodze
Chromanie przestankowe może być związane z innymi chorobami naczyniowymi.

Chromanie przestankowe, zwane również chromaniem naczyniowym, jest jednym z objawów choroby tętnic obwodowych, która jest spowodowana zablokowaniem tętnic zaopatrujących w krew nogi. Objawia się to bólem kończyn dolnych. Zwykle pojawia się przede wszystkim podczas wysiłku fizycznego.

Warto wiedzieć, że termin okresowy odnosi się do bólu objawiającego się w kończynach dolnych. Jednak istnieje również termin chromanie, który dotyczy ramion. Dlatego główną cechą tego stanu jest ból, który pojawia się podczas pokonywania określonej odległości.

Na początku możesz zauważyć ból tylko podczas uprawiania sportu. Gdy jednak patologia się pogarsza, możesz zacząć odczuwać ból nawet podczas odpoczynku. Chociaż chromanie przestankowe jest czasami uważane za patologię, jak wspomniano powyżej, jest raczej objawem choroby tętnic obwodowych.

Na szczęście dostępne jest leczenie tego schorzenia. Jednym ze stosowanych lekarstw jest Cilostazol. Lek ten pozwala pacjentom poprawić jakość życia i prowadzić aktywne życie bez bólu.

Objawy

Niektóre z najczęściej opisywanych objawów chromania przestankowego to:

 • Przerywany ból: Pojawia się i znika, gdy pacjent wykonuje codzienne czynności.
 • Ból podczas ćwiczeń fizycznych: zwykle pojawia się bardziej w stopach, udach, biodrach i pośladkach. Nie należy jednak zapominać, że może to również dotyczyć ich ramion, chociaż taka sytuacja jest mniej powszechna.
 • Problemy skórne: Na skórze mogą pojawić się plamy lub owrzodzenia. Palce u rąk i nóg mogą stać się niebieskawe.
 • Ból podczas spoczynku: Ten objaw jest charakterystyczny dla stanu, który jest już zaawansowany. Zwykle nie pojawia się na początku.

Cilostazol – jak wpływa na organizm?

Cilostazol zawdzięcza swoje działanie zdolności do hamowania enzymu znanego jako fosfodiesteraza 3.

Fosfodiesteraza 3 jest istotnie zaangażowana w regulację mięśnia sercowego, mięśni gładkich naczyń i agregację płytek krwi. Dlatego zahamowanie działania przez Cilostazol powoduje znaczną poprawę objawów związanych z tymi procesami.

Z drugiej strony warto wspomnieć, że lek ten ma również inny mechanizm działania, który jest zupełnie inny od opisanego powyżej. Jednak do tej pory był używany tylko ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne.

Przeprowadzono kilka badań klinicznych, które wykazały, że pacjenci leczeni Cylostazolem, u których wystąpiły objawy chromania przestankowego, są w stanie pokonywać większe odległości bez bólu.

Działania niepożądane

Cilostazol może powodować kołatanie serca.
Kołatanie serca jest częścią działań niepożądanych tego leku.

Wśród najczęstszych łagodnych skutków ubocznych można wymienić:

 • Częstoskurcz
 • Kołatanie serca
 • Bóle głowy
 • Biegunka i dyskomfort w żołądku

Poza tym podczas stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. Jeśli cierpisz na którekolwiek z nich, powinieneś zgłosić je swojemu lekarzowi:

 • Krwawy mocz
 • Duszność
 • Osłabienie
 • Gorączka, dreszcze i inne objawy grypy.

Ccilostazolu nie zaleca się pacjentom z zastoinową niewydolnością serca. Jednak nie są to jedyne działania niepożądane, które mogą być wywołane stosowaniem tego leku.

Jak uniknąć niepożądanych reakcji

Podsumowując, Cilostazol jest lekiem hamującym fosfodiesterazę 3, enzym biorący udział w różnych procesach w układzie krążenia. Z tego powodu Cilostazol ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwpłytkowe, przydatne w leczeniu chromania przestankowego.

Lek ten, podobnie jak inne na rynku, ma szereg działań niepożądanych. Z tego powodu należy go zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza w ramach zdrowego stylu życia.

Jeśli został Ci przepisany, zapytaj lekarza o wszelkie pytania dotyczące stosowania go i zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami, które Ci daje. Pomoże to zapobiec niepożądanym reakcjom.

To może Cię zainteresować ...
Co to jest Cymbalta i do czego służy?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Co to jest Cymbalta i do czego służy?

Cymbalta to lek zawierający jako substancję czynną duloksetynę. Jest lekiem przeciwdepresyjnym i ma pozytywny wpływ na neuropatie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lee, S. W., Park, D. W., & Park, S. J. (2014). Cilostazol. In Antiplatelet Therapy in Cardiovascular Disease. https://doi.org/10.1002/9781118493984.ch14
 • Bedenis, R., Stewart, M., Cleanthis, M., Robless, P., Mikhailidis, D. P., & Stansby, G. (2014). Cilostazol for intermittent claudication. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003748.pub4
 • Liu, Y., Shakur, Y., Yoshitake, M., & Kambayashi, J. I. (2001). Cilostazol (Pletal®): A dual inhibitor of cyclic nucleotide phosphodiesterase type 3 and adenosine uptake. Cardiovascular Drug Reviews.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.