Ciężkie chwile: jak sobie w nich radzić?
Chociaż możesz nie mieć najmniejszej ochoty z nikim się spotykać ani wyjść z domu, to trudne momenty można najczęściej pokonać z pomocą socjalizacji oraz ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dowiedz się w jaki sposób możesz utrzymać pozytywne nastawienie, aby przetrwać ciężkie chwile.
Stresujące sytuacje dnia codziennego, relacje z innymi ludźmi i rozczarowania to tylko niektóre z powodów, które sprawiają, że ludzie wpadają w depresję. Jednak musisz uwierzyć, że jesteś w stanie pokonać wszelkie przeciwności, jakie pojawiają się na Twojej drodze, a ciężkie chwile prędzej czy później mijają.
Każdego z nas w trakcie życia spotykają zarówno dobre, jak i złe chwile. Jednak czasami ciężkie chwile mogą sprawić, że wpadniesz w stan depresyjny, który zacznie wywierać wpływ na Twoje codzienne życie i relacje z innymi ludźmi. Z tego powodu w dzisiejszym artykule przedstawimy trzy podpowiedzi, które z pewnością przydadzą Ci się w ciężkich czasach.
Co możesz zrobić, aby przetrwać ciężkie chwile?
W dalszej części artykułu znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci otrząsnąć się za złych chwila. Jesteśmy przekonani, że jeśli będziesz o nich pamiętać, uda Ci się pokonać wszelkie przeszkody!
1. Pozytywne nastawienie
Nasza pierwsza podpowiedź, która pomoże Ci przetrwać ciężkie chwile, to zachowanie pozytywnego nastawienia. Czasami depresja wkracza do Twoich myśli, rzucając cień na sposób, w jaki postrzegasz samą siebie i Twoje oczekiwania wobec przyszłości. Kiedy pojawiają się takie myśli, pamiętaj, że zniekształcenie rzeczywistości to jeden z objawów depresji.
Poza tym nie zapominaj, że nie dasz rady wyrwać się z tego błędnego koła, jeśli nie zmieni się Twoje nastawienie. Pozytywne nastawienie jest niezbędne do pozbycia się negatywnych myśli, które karmią Twoją depresję. Myślenie w bardziej zrównoważony sposób może pomóc Ci zrozumieć, że różne rzeczy wcale nie są aż tak złe, jak Ci się wydawało.
Biorąc to pod uwagę, jeśli chcesz wzmocnić swoje pozytywne nastawienie, powinnaś zapewnić samą siebie, że znajdujesz się w etapie przejściowym, który dasz radę pokonać, a przyszłość, która na Ciebie czeka, będzie lepsza.
Pozytywne nastawienie sprawi, że nie tylko pokonasz złą passę, ale również wyjdziesz o wiele silniejsza z trudnych doświadczeń. Uda Ci się to, jeśli dasz radę zmienić wzorce myślenia na całe życie.
Przeczytaj również: Negatywne myśli – zmień je w coś pozytywnego!
2. Postaw na socjalizację
Po drugie, powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że socjalizacja stanowi jeden z kluczy do wyleczenia się ze złych chwil. Chociaż może to wymagać od Ciebie włożenia odrobiny wysiłku, postaraj się nie rezygnować ze swoich aktywności społecznych.
Doskonale wiemy, że czasami możesz mieć ochotę na znalezienie sobie swojego własnego miejsca i odcięcie się od osób, które mogą sprawić, że poczujesz się lepiej.
Jednak interakcje twarzą w twarz powinny stać się od teraz Twoim priorytetem. Oznacza to, że chociaż media społecznościowe i rozmowy telefoniczne to doskonałych narzędzi do utrzymywania kontaktów, to nie zapewniają takiej samej jakości spędzanego wspólnie czasu co kontakty osobiste.
Poza tym zwykła rozmowa z przyjaciółmi pozwoli Ci wytłumaczyć im jak się czujesz, a tym samym otrzymać właściwą poradę. Pamiętaj, że masz prawo otrzymać wsparcie, którego potrzebujesz. Dlatego nie czuj się z tym źle i podziękuj swoim przyjaciołom oraz bliskim za ich dobre rady.
Przeczytaj również: Taniec i spacery ochronią Cię przed Alzheimerem
3. Zacznij się ruszać!
Jeżeli czujesz, że jesteś przygnębiona, powinnaś postarać się ruszać i trenować swoje ciało. Siedzenie w zamkniętym domu to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, ponieważ sprawi, że staniesz się jeszcze bardziej smutna.
Poza tym ćwiczenia to narzędzie, które często okazuje się niezwykle pomocne w walce z depresją. Dlatego też odgrywa tak kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia. Aby poprawić swój nastrój, postaraj się ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Taki trening sprawi, że poczujesz się pełna energii.
Polecamy wykonywać ćwiczenia, które są ciągłe i rytmiczne, podczas których wykonujesz ruchy rękoma i nogami. Możesz na przykład wyjść pobiegać, pójść potańczyć, popływać, podnosić ciężary lub pojeździć na rowerze. Powinnaś również rozważyć trenowanie z innymi osobami. Dzięki temu uda Ci się zachować większą motywację.
Na sam koniec pamiętaj, że proponowane przez nas sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie ze złymi chwilami, mają stanowić jedynie przewodnik po tym, w jaki sposób postępować, gdy znajdujesz się w trudnym momencie. To nie jest sposób na wyleczenie depresji!
Jeżeli jednak czujesz się bardzo przygnębiona lub pojawiają się u Ciebie myśli samobójcze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą do spraw zdrowia psychicznego. Pamiętaj, aby zachować pozytywne nastawienie. Pomoże Ci ono szybciej poczuć się o wiele lepiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Boyle, M. (2018). Art Therapy for Major Depression: Positive Psychology and the Therapeutic Alliance.
-
Shapira, L. B., & Mongrain, M. (2010). The benefits of self-compassion and optimism exercises for individuals vulnerable to depression. The Journal of Positive Psychology, 5(5), 377-389.