Cierpisz na ból głowy? Poznaj możliwe przyczyny

Czy wiedziałaś o tym, że zarówno sól jak i mąki oczyszczone mogą powodować powstawanie bólu głowy? Sól powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie, które powodują stany zapalne. Ponadto mąki zawierają szkodliwy gluten.
Cierpisz na ból głowy? Poznaj możliwe przyczyny
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dokuczliwy ból głowy jest symptomem wielu chorób, ale może też powstawać pod wpływem nadmiernego stresu czy używania urządzeń elektronicznych. Jednak ból głowy może powstawać także z powodu złego sposobu odżywiania się. Właśnie ta ostatnia przyczyna szczególnie zwraca naszą uwagę.

Jak się szacuje, około 30% migren ma w jakimś stopniu powiązanie z jedzeniem i napojami, które są szkodliwe dla organizmu. Choć dotąd brakuje dowodów, by potwierdzić, że nieodpowiednia dieta powoduje ból głowy, wielu ekspertów wyodrębniło pewne produkty spożywcze jako powodujące migrenę.

Spożywanie tych produktów w połączeniu ze stresem i zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi, stanowią przyczynę występowania bólu głowy, aż u 80% społeczeństwa.

Wiedząc to i będąc świadome, że wszyscy znajdujemy się w grupie ryzyka, powinnyśmy poznać, które produkty przyczyniają się do tego, że pojawia się ból głowy. W ten sposób łatwiej będzie ograniczyć ich jedzenie albo unikać ich zwłaszcza w chwili występowania innych czynników, które mogą wywoływać ból.

Czytając ten artykuł poznasz niektóre z produktów, których jedzenie może być przyczyną bólu głowy.

1. Sery powodują ból głowy

Sery powodujące ból głowy

Jeżeli bóle głowy występują u Ciebie wiele razy w ciągu tygodnia, najlepsze, co możesz zrobić, to zrezygnować z jedzenia serów, zwłaszcza tych bardziej dojrzałych. Choć jedzenie sera od czasu do czasu nie jest czymś złym, to lepiej go unikać, by nie powodowało ono migren.

Przeczytaj również artykuł: Poranny ból głowy – zwalcz go śniadaniem

Przyczyną takiej, a nie innej reakcji organizmu na ser jest wysoka zawartość amin biogennych, czyli pewnych substancji azotowych.

2. Czekolada

Gorzka czekolada spożywana w rozsądnych ilościach, jest zdrowa dla organizmu. Dobrze oddziałuje na pracę mózgu, a także na skórę. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, jej regularne jedzenie mogłoby być niewskazane dla osób, które cierpią na ból głowy.

Wynika to z faktu, że czekolada zawiera substancję znaną jako tyramina, która wywołuje w organizmie tak zwany przełom ciśnieniowy prowadzący do powstawania migreny.

3. Coca Cola i tym podobne

Nadmierne picie napojów typu Coca Cola, nie tylko powodują otyłość i problemy z kośćmi, ale również potencjalnie przyczynia się do tego, że zaczynamy cierpieć na dokuczliwy ból głowy. Wszystko to z powodu zawartej w Coca Coli fenyloetyloaminy, alkaloidu mającego silny wpływ na mózg, poprawiając jego funkcjonowanie.

4. Kiełbasy i zimne przekąski

Wędliny, kiełbasy i inne zimne przekąski, a także produkty spożywcze z przetworzonego mięsa zazwyczaj zawierają nitraty i nitryty (azotan sodu), stosowane jako konserwanty i pozwalające dłużej zachować świeżość i lepszy wygląd produktu. Z drugiej strony stanowią one przyczynę powstawania migren i złej kondycji mózgu.

Badania wykazały również, że jedzenie takich produktów, wcześniej potraktowanych wysoką temperaturą może być rakotwórcze.

5. Mąki

Mąka zbożowa

Mąki przetworzone i inne produkty zawierające gluten mają znaczny wpływ na powstawanie migren, zwłaszcza ze względu na to, że charakteryzują się wywoływaniem stanu zapalnego. Te produkty należy wyeliminować z naszego jadłospisu, zastępując różnymi produktami integralnymi.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Zdrowa dieta: 8 produktów, których warto unikać

6. Lody

Dobre, słodkie lody powodują dobre samopoczucie wynikające z pobudzenia neuroprzekaźników, które powodują odczuwanie przyjemności. Może też jednak przynosić odwrotny efekt, widoczny zwłaszcza u osób, u których występują czasem ból głowy i migreny.

Ponieważ lody zawierają tłuszcz i są zimne, pobudzają system nerwowy, ale mogą też wywoływać ból. Dzieje się tak, ponieważ na skutek zjedzenia lodów, obkurczają się i rozszerzają naczynia krwionośne, co odbija się na pracy mózgu.

7. Figi z puszki

Figi z puszki mogą się wydawać zdrowym produktem spożywczym. Nie zaleca się jednak, by jadły je osoby cierpiące na ból głowy i migrenę. Podobnie jak czekolada, figi z puszki zawierają tyraminę, która stymuluje naczynia krwionośne mózgu i w efekcie może wywoływać ból głowy.

8. Sól

Sól

Posiłki charakteryzujące się dużą zawartością soli nie tylko wywołują wysokie ciśnienie tętnicze krwi, ale również nie pozostają bez negatywnego działania w przypadku migreny.

Przeczytaj również artykuł: Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?

Powodem, dla którego sól przyczynia się do bólu głowy, jest fakt, że sól powoduje zatrzymywanie wody w tkankach naszego ciała. To z kolei powoduje brak równowagi w procesach związanych ze stanami zapalnymi.

9. Chińskie dania

Chińskie dania są bardzo dobre w smaku i wydają się idealnym wyborem na wiele specjalnych okazji. Jednak jeżeli Twoim problemem jest regularne występowanie migren, powinnaś zrezygnować z tego typu posiłków.

Chińskie dania powodują uczucie napięcia i sztywności w okolicy głowy, ponieważ zawierają glutaminian sodu i inne przyprawy, które rozszerzają kubki smakowe i podwyższają aktywność mózgu, co może wzmagać ból głowy.

10. Konserwy rybne

Konserwy rybne

Konserwy rybne zawierają dużo amin biogennych, takich jak histamina i fenyloetyloaminę, których działanie powoduje w organizmie bóle głowy.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, symptom ten może wskazywać na wiele przyczyn. Jednak warto wyeliminować z naszej diety produkty, które u wielu osób są odpowiedzialne za powstawanie migren.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zaeem, Z., Zhou, L., & Dilli, E. (2016). Headaches: a Review of the Role of Dietary Factors. Current Neurology and Neuroscience Reports. https://doi.org/10.1007/s11910-016-0702-1
  • Peatfield, R. C. (1995). Relationships Between Food, Wine, and Beer???Precipitated Migrainous Headaches. Headache: The Journal of Head and Face Pain. https://doi.org/10.1111/j.1526-4610.1995.hed3506355.x
  • Savi, L., Rainero, I., Valfrè, W., Gentile, S., Lo Giudice, R., & Pinessi, L. (2002). Food and headache attacks: A comparison of patients with migraine and tension-type headache. Panminerva Medica.
  • Crawford, P., Simmons, M., & Hoock, J. (2006). Clinical inquiries. What dietary modifications are indicated for migraines? The Journal of Family Practice.
  • Bouvard, V., Loomis, D., Guyton, K. Z., Grosse, Y., Ghissassi, F. El, Benbrahim-Tallaa, L., … Wu, K. (2015). Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(15)00444-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.