Cierpisz na ból głowy? Poznaj możliwe przyczyny
Dokuczliwy ból głowy jest symptomem wielu chorób, ale może też powstawać pod wpływem nadmiernego stresu czy używania urządzeń elektronicznych. Jednak ból głowy może powstawać także z powodu złego sposobu odżywiania się. Właśnie ta ostatnia przyczyna szczególnie zwraca naszą uwagę.
Jak się szacuje, około 30% migren ma w jakimś stopniu powiązanie z jedzeniem i napojami, które są szkodliwe dla organizmu. Choć dotąd brakuje dowodów, by potwierdzić, że nieodpowiednia dieta powoduje ból głowy, wielu ekspertów wyodrębniło pewne produkty spożywcze jako powodujące migrenę.
Spożywanie tych produktów w połączeniu ze stresem i zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi, stanowią przyczynę występowania bólu głowy, aż u 80% społeczeństwa.
Przeczytaj także: Najlepsze ziarna do walki z migreną!
Wiedząc to i będąc świadome, że wszyscy znajdujemy się w grupie ryzyka, powinnyśmy poznać, które produkty przyczyniają się do tego, że pojawia się ból głowy. W ten sposób łatwiej będzie ograniczyć ich jedzenie albo unikać ich zwłaszcza w chwili występowania innych czynników, które mogą wywoływać ból.
Czytając ten artykuł poznasz niektóre z produktów, których jedzenie może być przyczyną bólu głowy.
1. Sery powodują ból głowy
Jeżeli bóle głowy występują u Ciebie wiele razy w ciągu tygodnia, najlepsze, co możesz zrobić, to zrezygnować z jedzenia serów, zwłaszcza tych bardziej dojrzałych. Choć jedzenie sera od czasu do czasu nie jest czymś złym, to lepiej go unikać, by nie powodowało ono migren.
Przeczytaj również artykuł: Poranny ból głowy – zwalcz go śniadaniem
Przyczyną takiej, a nie innej reakcji organizmu na ser jest wysoka zawartość amin biogennych, czyli pewnych substancji azotowych.
2. Czekolada
Gorzka czekolada spożywana w rozsądnych ilościach, jest zdrowa dla organizmu. Dobrze oddziałuje na pracę mózgu, a także na skórę. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, jej regularne jedzenie mogłoby być niewskazane dla osób, które cierpią na ból głowy.
Wynika to z faktu, że czekolada zawiera substancję znaną jako tyramina, która wywołuje w organizmie tak zwany przełom ciśnieniowy prowadzący do powstawania migreny.
3. Coca Cola i tym podobne
Nadmierne picie napojów typu Coca Cola, nie tylko powodują otyłość i problemy z kośćmi, ale również potencjalnie przyczynia się do tego, że zaczynamy cierpieć na dokuczliwy ból głowy. Wszystko to z powodu zawartej w Coca Coli fenyloetyloaminy, alkaloidu mającego silny wpływ na mózg, poprawiając jego funkcjonowanie.
4. Kiełbasy i zimne przekąski
Wędliny, kiełbasy i inne zimne przekąski, a także produkty spożywcze z przetworzonego mięsa zazwyczaj zawierają nitraty i nitryty (azotan sodu), stosowane jako konserwanty i pozwalające dłużej zachować świeżość i lepszy wygląd produktu. Z drugiej strony stanowią one przyczynę powstawania migren i złej kondycji mózgu.
Badania wykazały również, że jedzenie takich produktów, wcześniej potraktowanych wysoką temperaturą może być rakotwórcze.
5. Mąki
Mąki przetworzone i inne produkty zawierające gluten mają znaczny wpływ na powstawanie migren, zwłaszcza ze względu na to, że charakteryzują się wywoływaniem stanu zapalnego. Te produkty należy wyeliminować z naszego jadłospisu, zastępując różnymi produktami integralnymi.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Zdrowa dieta: 8 produktów, których warto unikać
6. Lody
Dobre, słodkie lody powodują dobre samopoczucie wynikające z pobudzenia neuroprzekaźników, które powodują odczuwanie przyjemności. Może też jednak przynosić odwrotny efekt, widoczny zwłaszcza u osób, u których występują czasem ból głowy i migreny.
Ponieważ lody zawierają tłuszcz i są zimne, pobudzają system nerwowy, ale mogą też wywoływać ból. Dzieje się tak, ponieważ na skutek zjedzenia lodów, obkurczają się i rozszerzają naczynia krwionośne, co odbija się na pracy mózgu.
7. Figi z puszki
Figi z puszki mogą się wydawać zdrowym produktem spożywczym. Nie zaleca się jednak, by jadły je osoby cierpiące na ból głowy i migrenę. Podobnie jak czekolada, figi z puszki zawierają tyraminę, która stymuluje naczynia krwionośne mózgu i w efekcie może wywoływać ból głowy.
8. Sól
Posiłki charakteryzujące się dużą zawartością soli nie tylko wywołują wysokie ciśnienie tętnicze krwi, ale również nie pozostają bez negatywnego działania w przypadku migreny.
Przeczytaj również artykuł: Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?
Powodem, dla którego sól przyczynia się do bólu głowy, jest fakt, że sól powoduje zatrzymywanie wody w tkankach naszego ciała. To z kolei powoduje brak równowagi w procesach związanych ze stanami zapalnymi.
9. Chińskie dania
Chińskie dania są bardzo dobre w smaku i wydają się idealnym wyborem na wiele specjalnych okazji. Jednak jeżeli Twoim problemem jest regularne występowanie migren, powinnaś zrezygnować z tego typu posiłków.
Chińskie dania powodują uczucie napięcia i sztywności w okolicy głowy, ponieważ zawierają glutaminian sodu i inne przyprawy, które rozszerzają kubki smakowe i podwyższają aktywność mózgu, co może wzmagać ból głowy.
10. Konserwy rybne
Konserwy rybne zawierają dużo amin biogennych, takich jak histamina i fenyloetyloaminę, których działanie powoduje w organizmie bóle głowy.
Przeczytaj również artykuł: Ryby, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, symptom ten może wskazywać na wiele przyczyn. Jednak warto wyeliminować z naszej diety produkty, które u wielu osób są odpowiedzialne za powstawanie migren.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zaeem, Z., Zhou, L., & Dilli, E. (2016). Headaches: a Review of the Role of Dietary Factors. Current Neurology and Neuroscience Reports. https://doi.org/10.1007/s11910-016-0702-1
- Peatfield, R. C. (1995). Relationships Between Food, Wine, and Beer???Precipitated Migrainous Headaches. Headache: The Journal of Head and Face Pain. https://doi.org/10.1111/j.1526-4610.1995.hed3506355.x
- Savi, L., Rainero, I., Valfrè, W., Gentile, S., Lo Giudice, R., & Pinessi, L. (2002). Food and headache attacks: A comparison of patients with migraine and tension-type headache. Panminerva Medica.
- Crawford, P., Simmons, M., & Hoock, J. (2006). Clinical inquiries. What dietary modifications are indicated for migraines? The Journal of Family Practice.
- Bouvard, V., Loomis, D., Guyton, K. Z., Grosse, Y., Ghissassi, F. El, Benbrahim-Tallaa, L., … Wu, K. (2015). Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(15)00444-1