Ciemne plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!
Ciemne plamy na skórze, szczególnie zlokalizowane na twarzy, są jednym z najczęstszych zmartwień dotyczących własnej urody.
Warto wiedzieć o tym, że takie ciemne plamy na skórze mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, takich jak ekspozycja na promienie słoneczne, uwarunkowania genetyczne, starzenie się i zaburzenia hormonalne spowodowane na przykład przez skutki uboczne stosowanych leków lub innych produktów kosmetycznych.
W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci 14 prostych w zastosowaniu i w pełni naturalnych przepisów.
Dzięki nim Stworzysz własnoręcznie maseczki kosmetyczne na twarz, które pomogą Ci zredukować lub wręcz całkowicie usunąć ciemne plamy na skórze.
Zapraszamy do lektury!
Wskazówki pozwalające usunąć ciemne plamy na skórze twarzy
Weź pod uwagę zaprezentowane przez nas poniżej następujące wskazówki, aby upewnić się, że wykonane przez Ciebie maseczki są tak skuteczne, jak to tylko możliwe. I dodatkowo pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu sobie odpowiedniej jakości akcesoriów i składników. Staraj się mieć wszystko w pobliżu i pod ręką. W razie potrzeby użyj minutnika lub stopera.
Te maseczki na twarz pozwalające usunąć ciemne plamy na skórze powinny być stosowane jedynie po uprzednim przeprowadzeniu procesu złuszczania powierzchni skóry.
- Odsuń włosy od twarzy, aby nie przeszkadzały Ci w stosowaniu maseczki.
- Używaj codziennie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w okresie stosowania opisywanych przez nas maseczek.
- Podejmij niezbędne środki ostrożności, jeśli jesteś uczulona na cokolwiek.
Zalecane przez nas składniki naturalne
Najbardziej polecane naturalne składniki do przygotowywania maseczek na twarz w domowym zaciszu pochodzą z roślin. Jednak niektóre produkty mleczne, takie jak mleko lub niektóre zboża, są również bardzo popularne ze względu na ich korzystny wpływ na ciemne plamy na skórze.
Poniżej prezentujemy kilka produktów, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz lepiej zadbać o swoją urodę.
1. Żel z aloesu
Aloes zwyczajny jest najlepszą rośliną do pielęgnacji skóry. Z uwagi na swoje niezwykle cenne właściwości jest często wykorzystywany w produktach do usuwania wad estetycznych skóry twarzy lub innych części ciała. Działa jako środek likwidujący bakterie i grzyby.
Ale najważniejszą jego cechą jest rola balsamu, który w pełni naturalny sposób regeneruje i usuwa ciemne plamy na skórze. Żel z aloesu zapewnia również elastyczność i miękkość, jakiej potrzebuje Twoja skóra.
Możesz własnoręcznie wykonać skuteczną maseczkę wykorzystującą właściwości żelu z aloesu. Zastosuj ją wieczorem lub w nocy po uprzednim złuszczeniu i dokładnym umyciu skóry. To zapewni, że żel ten będzie działał na Twojej skórze przez wiele godzin podczas snu. Pamiętaj także o dokładnym umyciu twarzy wodą następnego dnia z rana.
Zobacz także: Żel z aloesu – 5 wspaniałych korzyści, dla Twojej skóry
2. Mleko krowie
Mleko krowie jest naturalnym produktem zawierającym kwas mlekowy, który doskonale nadaje się do rozjaśniania i usuwania przebarwień skórnych. Możesz stosować mleko bezpośrednio na swoją twarz, aby skorzystać z cennych właściwości kwasu mlekowego i innych przydatnych jego składników.
Zacznij od rozgrzania mleka do temperatury na tyle wysokiej, by było gorące, ale nie parzące dla skóry. Gdy wszystko będzie gotowe, delikatnie przetrzyj nim swoją twarz za pomocą wacika. Szczególnie dokładnie przemyj ciemne plamy na skórze. Zaczekaj co najmniej 30 minut przed spłukaniem twarzy wodą.
3. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest jednym z najczęściej używanych domowych środków do usuwania przebarwień na twarzy. Jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy rozcieńczyć 1 łyżkę stołową octu jabłkowego w 2 litrach wody. Rozprowadź go na swojej twarzy za pomocą wacika.
Powtarzaj ten zabieg każdej nocy przed zaśnięciem przez kilka tygodni. To wystarczy, aby zobaczyć wkrótce wyniki, gdy ciemne plamy na skórze zaczną zanikać na dobre.
4. Babka zwyczajna
Babka zwyczajna (zwana także szerokolistną) może również pomóc Ci w pozbyciu się przebarwień skóry twarzy. Przygotuj sobie najpierw około 200 ml naparu z liści babki. Po prostu zagotuj 1 litr wody i gdy już będzie ona wrzeć, przelej wodę do szklanki i dodaj do niej 2 łyżki liści. Z pozostałej ilości wody możesz przygotować napary na pozostałe dni.
Teraz odczekaj 20 minut, aż liście się zaparzą. Następnie przecedź płyn i nałóż go na ciemne plamy na skórze za pomocą wacika kosmetycznego.
5. Cytryna
Sok z cytryny rozjaśnia skórę i powoduje, że staje się ona promienna. Wmasuj go delikatnie w ciemne plamy na skórze i ogólnie wszystkie miejsca, które chcesz wyleczyć. Jeśli sok z cytryny zostanie zastosowany w nocy, upewnij się, że zostawisz go na skórze aż do rana.
Ale pamiętaj jednocześnie o tym, żeby nie wystawiać tak potraktowanej skóry na działanie promieni słonecznych, nawet na krótką chwilę. Jeśli już Ci się to zdarzyło, jak najszybciej spłucz twarz ciepłą wodą.
6. Cebula
Cebula doskonale usuwa skazy i ciemne plamy na skórze. Jest przy tym bardzo łatwa do zastosowania. Po prostu potnij kawałek cebuli na plasterki i wcieraj go w miejsca z przebarwieniami. Pozostaw ją na około 30 minut i następnie spłucz twarz ciepłą wodą.
Im częściej będziesz powtarzać ten zabieg, tym lepiej on zadziała. Możesz również użyć soku z cebuli w charakterze toniku.
Przeczytaj również: Cebula – 8 zalet, które musisz poznać
7. Pomidor
Możesz również używać pomidorów do usuwania przebarwień ze skóry.
Weź po prostu jeden plasterek i każdego delikatnie wcieraj go w swoją twarz dnia przez około 15 minut. Możesz dodać do niego sproszkowane drzewo sandałowe i cytrynę, aby uzyskać szybsze rezultaty.
8. Bez czarny
Bez czarny to kolejna świetna opcja do usuwania przebarwień skórnych. Aby z niego skorzystać, wystarczy zagotować 500 ml wody z 3 łyżkami czarnego bzu przez 10 minut. Po ostudzeniu odcedź napar i nałóż go wacikiem na swoje ciemne plamy na skórze.
Możesz powtarzać ten zabieg dwa razy dziennie. Ta metoda jest naprawdę skuteczna w przypadku przebarwień spowodowanych wystawieniem na działanie promieni słonecznych.
9. Rzodkiewki
Rzodkiewka świetnie nadaje się do usuwania przebarwień skórnych. Aby skorzystać z jej właściwości rozjaśniających ciemne plamy na skórze, po prostu zmiel trochę korzeni rzodkiewki. Następnie wymieszaj je z sokiem z cytryny.
Nałóż tak uzyskaną mieszaninę wacikiem kosmetycznym na swoją twarz i pozostaw tam na 15-20 minut. Spłucz twarz ciepłą wodą. Możesz stosować ten zabieg w ciągu dnia lub pozostawić rzodkiewkę na swojej twarzy na całą noc.
10. Banan
Banany mają również właściwości rozjaśniające skórę. Możesz przygotować sobie maseczkę we własnym zakresie. W tym celu po prostu rozgnieć widelcem tocznie papają), zachowaj jego skórki. Natrzyj swoją skórę wewnętrzną częścią skórki melonowca. Pozwoli Ci to usunąć lub zmniejszyć przebarwienia i ciemne plamy na skórze.
Właściwości tego owocu pozwalają również zregenerować skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
14. Pietruszka
Zioło to ma właściwości rozjaśniające skórę i jest idealne do usuwania wszelkich skaz i znamion. Zmiel po prostu gałązkę pietruszki na drobny proszek. Następnie nałóż ją bezpośrednio za pomocą wacika na ciemne plamy na skórze.
Mamy nadzieję, że opisane przez nas powyżej naturalne sposoby pomogły Ci pozbyć się wszelkich niedoskonałości swojej skóry!
1 banana. Następnie wymieszaj go z wyciśniętą jedną całą cytryną.
Pozostaw tę mieszaninę nałożoną na ciemne plamy na skórze na 20 minut. Następnie spłucz twarz letnią wodą. Możesz stosować ten zabieg nawet cztery razy w tygodniu.
11. Jęczmień
Aby uzyskać tonik usuwający ciemne plamy na skórze i inne skazy, przygotuj sobie napar z jęczmienia. Wystarczy użyć do tego celu 100 gramów jęczmienia i 1 litr wody. Rozprowadź tak uzyskany napar na swojej twarzy i pozostaw go na niej na 30 minut.
Dodatkowo odcedź i zawiń ziarna jęczmienia w miękkiej gazie opatrunkowej. Teraz możesz dokładnie wymasować jęczmieniem swoje ciemne plamy na skórze. Powtarzaj ten zabieg ile tylko zechcesz, nawet dwa razy dziennie.
12. Kiełki pszenicy
Olej z kiełków pszenicy skutecznie zwalcza niedoskonałości i ciemne plamy na skórze. Zastosuj go przed pójściem do łóżka delikatnie go wmasowując w swoją skórę tak długo, aż zostanie przez nią całkiem wchłonięty.
13. Papaja
Po zjedzeniu przepysznego owocu, jakim bez wątpienia jest melonowiec właściwy (zwany po
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alvin, G., Catambay, N., Vergara, A., & Jamora, M. J. (2011). A comparative study of the safety and efficacy of 75% mulberry (Morus alba) extract oil versus placebo as a topical treatment for melasma: a randomized, single-blind, placebo-controlled trial. Journal of drugs in dermatology: JDD, 10(9), 1025–1031.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22052272/
- Allgisna, K. N., Hindun, S., & Rantika, N. (2021). Perbandingan Beberapa Ekstrak Kulit Buah sebagai Anti-hiperpigmentasi: Review: Comparison of Fruit Skin Extract as Anti-hyperpigmentation. Jurnal Sains Dan Kesehatan (J. Sains Kes.), 3(2), 335-342. https://jsk.farmasi.unmul.ac.id/index.php/jsk/article/view/403
- Bavarsad, N., Mapar, M. A., Safaezadeh, M., & Latifi, S. M. (2021). A double-blind, placebo-controlled randomized trial of skin-lightening cream containing lycopene and wheat bran extract on melasma. Journal of cosmetic dermatology, 20(6), 1795–1800. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33151615/
- Costa, A., Moisés, T. A., Cordero, T., Alves, C. R., & Marmirori, J. (2010). Association of emblica, licorice and belides as an alternative to hydroquinone in the clinical treatment of melasma. Anais brasileiros de dermatologia, 85(5), 613–620. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21152784/
- Choi, S., Lee, S. K., Kim, J. E., Chung, M. H., & Park, Y. I. (2002). Aloesin inhibits hyperpigmentation induced by UV radiation. Clinical and experimental dermatology, 27(6), 513–515. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12372097/
- Dahl, A., Yatskayer, M., Raab, S., & Oresajo, C. (2013). Tolerance and efficacy of a product containing ellagic and salicylic acids in reducing hyperpigmentation and dark spots in comparison with 4% hydroquinone. Journal of drugs in dermatology: JDD, 12(1), 52–58. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23377328/
- Ertam, I., Mutlu, B., Unal, I., Alper, S., Kivçak, B., & Ozer, O. (2008). Efficiency of ellagic acid and arbutin in melasma: a randomized, prospective, open-label study. The Journal of dermatology, 35(9), 570–574. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18837701/
- Hermanns, J. F., Petit, L., Martalo, O., Piérard-Franchimont, C., Cauwenbergh, G., & Piérard, G. E. (2000). Unraveling the patterns of subclinical pheomelanin-enriched facial hyperpigmentation: effect of depigmenting agents. Dermatology, 201(2), 118–122. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11053913/
- Hollinger, J. C., Angra, K., & Halder, R. M. (2018). Are Natural Ingredients Effective in the Management of Hyperpigmentation? A Systematic Review. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 11(2), 28–37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Jan, B., Parveen, R., Zahiruddin, S., Khan, M. U., Mohapatra, S., & Ahmad, S. (2021). Nutritional constituents of mulberry and their potential applications in food and pharmaceuticals: A review. Saudi journal of biological sciences, 28(7), 3909–3921. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8241616/
- Kang, M. H., Jang, G. Y., Ji, Y. J., Lee, J. H., Choi, S. J., Hyun, T. K., & Kim, H. D. (2021). Antioxidant and Anti-Melanogenic Activities of Heat-Treated Licorice (Wongam, Glycyrrhiza glabra × G. uralensis) Extract. Current issues in molecular biology, 43(2), 1171–1187. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8928971/
- Khosravan, S., Alami, A., Mohammadzadeh-Moghadam, H., & Ramezani, V. (2017). The effect of topical use of Petroselinum crispum (parsley) versus that of hydroquinone cream on reduction of epidermal melasma: a randomized clinical trial. Holistic Nursing Practice, 31(1), 16-20. https://journals.lww.com/hnpjournal/Abstract/2017/01000/The_Effect_of_Topical_Use_of_Petroselinum_Crispum.4.aspx
- Makino, E. T., Mehta, R. C., Banga, A., Jain, P., Sigler, M. L., & Sonti, S. (2013). Evaluation of a hydroquinone-free skin brightening product using in vitro inhibition of melanogenesis and clinical reduction of ultraviolet-induced hyperpigmentation. Journal of drugs in dermatology: JDD, 12(3), s16–s20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23545928/
- Phacharapiyangkul, N., Thirapanmethee, K., Sa-Ngiamsuntorn, K., Panich, U., Lee, C. H., & Chomnawang, M. T. (2019). Effect of Sucrier Banana Peel Extracts on Inhibition of Melanogenesis through the ERK Signaling Pathway. International journal of medical sciences, 16(4), 602–606. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6535666/
- Pillaiyar, T., Manickam, M., & Namasivayam, V. (2017). Skin whitening agents: medicinal chemistry perspective of tyrosinase inhibitors. Journal of enzyme inhibition and medicinal chemistry, 32(1), 403–425. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010116/
- Rizwan, M., Rodriguez‐Blanco, I., Harbottle, A., Birch‐Machin, M. A., Watson, R. E. B., & Rhodes, L. E. (2011). Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. British Journal of Dermatology, 164(1), 154-162. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Singh, S. K., Baker, R., Wibawa, J. I., Bell, M., & Tobin, D. J. (2013). The effects of Sophora angustifolia and other natural plant extracts on melanogenesis and melanin transfer in human skin cells. Experimental dermatology, 22(1), 67–69. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23278898/
- Sharif, A., Akhtar, N., Khan, M. S., Menaa, A., Menaa, B., Khan, B. A., & Menaa, F. (2015). Formulation and evaluation on human skin of a water-in-oil emulsion containing Muscat hamburg black grape seed extract. International journal of cosmetic science, 37(2), 253–258. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25402429/
- Shimogaki, H., Tanaka, Y., Tamai, H., & Masuda, M. (2000). In vitro and in vivo evaluation of ellagic acid on melanogenesis inhibition. International journal of cosmetic science, 22(4), 291–303. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18503416/
- Swanson, C., Deng, D., Robinson, L., & Raleigh, P. (2010). Topical turmeric extract in a moisturizing cream formula reduces the appearance of facial spots and fine lines and wrinkles on human facial skin. Journal of the American Academy of Dermatology, 62(3), 01591-6, AB19. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(09)01591-6/fulltext
- Syed, T., Aly, R., Ahmad, S. A., Andersson, T., & Wong, W. (2009, March). Management of melasma with 2% analogue of green tea extract in a hydrophilic cream: a placebo-controlled, double-blind study. In Journal of the American Academy of Dermatology, 60(3), AB160. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(08)02205-6/fulltext
- Xing, M., Wang, X., Zhao, L., Zhou, Z., Liu, H., Wang, B., Cheng, A., Zhang, S., & Gao, Y. (2021). Novel dissolving microneedles preparation for synergistic melasma therapy: Combined effects of tranexamic acid and licorice extract. International journal of pharmaceutics, 600, 120406. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33711468/
- Yamakoshi, J., Sano, A., Tokutake, S., Saito, M., Kikuchi, M., Kubota, Y., Kawachi, Y., & Otsuka, F. (2004). Oral intake of proanthocyanidin-rich extract from grape seeds improves chloasma. Phytotherapy research: PTR, 18(11), 895–899. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15597304/
- Yokota, T., Nishio, H., Kubota, Y., & Mizoguchi, M. (1998). The inhibitory effect of glabridin from licorice extracts on melanogenesis and inflammation. Pigment cell research, 11(6), 355–361. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9870547/
- Wallo, W., Nebus, J., & Leyden, J. J. (2007). Efficacy of a soy moisturizer in photoaging: a double-blind, vehicle-controlled, 12-week study. Journal of drugs in dermatology: JDD, 6(9), 917–922. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17941363/
- Wang, Y., Zhao, J., Jiang, L., & Mu, Y. (2021). The Application of Skin Care Product in Melasma Treatment. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 14, 1165–1171. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8435474/
- Wang, Z., Li, X., Yang, Z., He, X., Tu, J., & Zhang, T. (2008). Effects of aloesin on melanogenesis in pigmented skin equivalents. International journal of cosmetic science, 30(2), 121–130. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18377621/
- Wang, J., He, Z., & Raghavan, V. (2022). Soybean allergy: characteristics, mechanisms, detection and its reduction through novel food processing techniques. Critical reviews in food science and nutrition, 1–14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35075969/
- Zhang, X., Zhou, Q., Qi, Y., Chen, X., Deng, J., Zhang, Y., Li, R., & Fan, J. (2023). The effect of tomato and lycopene on clinical characteristics and molecular markers of UV-induced skin deterioration: A systematic review and meta-analysis of intervention trials. Critical reviews in food science and nutrition, 1–20. Advance online publication. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36606553/