Ciekawe fakty na temat tego, co dzieje się w czasie menstruacji
W czasie menstruacji zachodzą procesy biologiczne i hormonalne, od których zależy Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Przeciętny cykl wynosi 28 dni i trwa od 3 do 6 dni, w zależności od aktywności hormonalnej.
W tym czasie zachodzi szereg zmian, które wpływają na seksualność i płodność kobiet. Jednak w tym okresie pojawia się wiele ciekawych rzeczy, które mają związek ze sposobem, w jaki działamy i zachowujemy się. Chcesz się dowiedzieć, co się dzieje w Twoim ciele w czasie menstruacji?
1. Co tak naprawdę dzieje się w czasie menstruacji?
Cykl menstruacyjny ma za zadanie regulować aktywność hormonalną i płodność kobiet. Po osiągnięciu punktu kulminacyjnego jajniki uwalniają komórkę jajową, która przemieszcza się przez jajowody w celu zapłodnienia.
W tym czasie organizm zwiększa produkcję progesteronu, aby pogrubić wyściółkę macicy i wszczepić zapłodnioną komórkę jajową. Jeśli jednak zapłodnienie nie nastąpi, poziom progesteronu ulega wahaniom i pojawia się krwawienie miesiączkowe.
Może Cię również zainteresować ten artykuł: Czy to normalne, że masz skrzepy krwi podczas okresu?
2. Aby przezwyciężyć skurcze menstruacyjne, musisz działać, zanim się zaczną
Jednym z błędów, które często popełniamy, zwalczając skurcze menstruacyjne, jest szukanie rozwiązania, gdy już nas dopadną. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że są one spowodowane przez hormon zwany prostaglandyną, który jest uwalniany podczas menstruacji.
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych na dzień przed miesiączką może zablokować produkcję tych substancji. To nie tylko zapobiegnie odczuwaniu bólu, ale także zatrzyma nadmierne krwawienie.
3. Nasz okres może występować co miesiąc, ale ciągle jest nieregularny
Normalny okres zależy od kobiecego organizmu i aktywności hormonalnej. Przeciętny cykl trwa 28 dni, ale niektóre panie mogą mieć go co 23 lub nawet co 30 dni.
To, co uważa się za nieregularne, to, że u tej samej kobiety czasami może wystąpić co 23 dni, a czasami co 30 dni. W takim przypadku miesiączka nadal występuje co miesiąc, ale wahania te mogą wskazywać na problemy z owulacją i płodnością.
4. Zauważenie silnego zapachu w czasie menstruacji lub po niej jest normalne
Silny zapach, który pojawia się w okolicach intymnych podczas miesiączki, jest normalny i nie należy go neutralizować esencjami ani chemikaliami.
Dzieje się tak, ponieważ pH pochwy jest zmienione i występuje większe stężenie bakterii. Należy używać zwykłych produktów i pod żadnym pozorem nie należy używać balsamów ani tamponów z perfumami.
5. Możesz przybrać na wadze w czasie menstruacji
Wierz lub nie, ale możesz przybrać na wadze od jednego do dwóch kilogramów z powodu zatrzymywania płynów przed i podczas okresu. To zaburzenie powoduje, że woda pozostaje w tkankach organizmu i generuje stan zapalny.
Z tego powodu często odczuwa się cięższy brzuch i ból w piersiach podczas miesiączki lub przed nią.
6. Temperatura ciała wzrasta w czasie menstruacji
W dniach naszego okresu, podczas snu mamy tendencję do większego ruchu, ponieważ temperatura naszego ciała wzrasta i utrudnia nam komfortowy sen. Zazwyczaj nie jest to jednak przeszkoda w zasypianiu o właściwej porze.
7. Częste uczucie zmęczenia
Zmęczenie występujące w tym okresie jest normalne, zwłaszcza gdy masz obfity upływ krwi. Dzieje się tak, ponieważ obniża się poziom żelaza i utrudnia prawidłowe dotlenienie mózgu i komórek.
8. Kobieta może zajść w ciążę podczas menstruacji
Nie zdarza się to często, ale wszystkie kobiety powinny o tym wiedzieć. Udowodniono, że istnieje pewne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia podczas menstruacji.
W dniach menstruacji jajniki przygotowują nową komórkę jajową na kolejny cykl. Jednak proces ten nie jest taki sam u wszystkich kobiet, a niektóre kobiety mogą owulować jeszcze przed zakończeniem miesiączki. Jest to bardziej powszechne u kobiet z nieregularnymi miesiączkami, chociaż rzeczywiste ryzyko jest minimalne.
Odwiedź także ten artykuł: Dowiedz się, dlaczego miesiączka pojawia się 2 razy w miesiącu
9. Brak miesiączki nie zawsze jest oznaką ciąży
Pierwszą rzeczą, o której myśli kobieta, kiedy okres się opóźnia, jest to, że może być w ciąży. Jednak chociaż jest to najbardziej logiczny wniosek, nie jest to jedyny powód, który tłumaczy brak miesiączki.
Brak krwawienia może być również spowodowany stresem, nagłymi zmianami wagi, ćwiczeniami i pewnymi zaburzeniami zdrowotnymi. W każdym razie najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy lub ciążę.
Czy wiedziałaś wcześniej, co się z Tobą dzieje w czasie menstruacji? Podziel się tym z innymi kobietami, aby mogły wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą mieć na ten temat!