Ciało migdałowate - 5 wskazówek, jak je zrelaksować

Co to jest ciało migdałowate? Czy naprawdę mamy tylko jeden narząd o tej nazwie? Do czego służy? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule, ponieważ jest to o wiele ważniejsze niż myślisz.
Ciało migdałowate - 5 wskazówek, jak je zrelaksować

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czym tak naprawdę jest ciało migdałowate? Otóż ​​jest to zespół neuronów (znanych również jako jądro migdałowate) zlokalizowanych w płacie skroniowym mózgu. Stanowi część układu limbicznego. Jego funkcja jest bardzo ważna, dlatego nacisk kładzie się na techniki, które mogą rozluźnić tę część mózgowia, aby lepiej regulować emocje.

Najciekawsze jest to, że chociaż mówimy tylko o jednym organie, tak naprawdę mamy dwa. Dlatego, choć zawsze traktuje się go jak pojedynczy narząd, warto o tym wiedzieć. Zobaczymy teraz, jakie funkcje spełnia ciało migdałowate i jaki ma związek z emocjami.

Jakie funkcje spełnia ciało migdałowate

Daliśmy już kilka wskazówek na temat funkcji, jakie może pełnić jądro migdałowate w mózgu. Jednak tutaj opiszemy je dokładniej jedna po drugiej. Odkryjesz, że chociaż o nie mówi się tak często o tych partiach mózgu, ich oddziaływanie ma żywotne znaczenie dla człowieka.

To kluczowy organ służący do przetrwania

Ciało migdałowate mózgu ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania. A to z tego powodu, że pozwala nam zarządzać strachem i reagować na pewne bodźce poprzez ucieczkę lub walkę.

W związku z tym uszkodzenie jądra migdałowatego może stanowić poważny problem. Agresywne reagowanie lub brak strachu przed niczym może narazić nasze przetrwanie na ryzyko.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej: System nagradzania w mózgu: na jakiej zasadzie on działa?

Ciało migdałowate wpływa na emocjonalne uczenie się

Inną funkcją ciała migdałowatego jest to, że łączy on postrzeganie świata z emocjami. W ten sposób w obliczu określonych bodźców pozwala na wybór sposobu działania.

Ciało migdałowate może również wywołać szereg fizycznych objawów, takich jak gęsia skórka lub zaczerwienienie skóry.

Gęsia skórka
W reakcji wywołanej aktywacją ciała migdałowatego może pojawić się gęsia skórka spowodowana zimnem lub intensywnym strachem.

Wpływa na restrukturyzację wspomnień

Jedną z najciekawszych funkcji tej części mózgowia jest to, że wpływa na restrukturyzację wspomnień. Nauka wyjaśnia, że wspomnienia mają silny związek z emocjami, co pomaga je lepiej utrwalić.

Czasami utrwalamy tylko emocję (na przykład strach przed psami), ale zapomina się o tym, co się wydarzyło (że pies ugryzł cię w dzieciństwie). Ten rodzaj zapominania zwykle pojawia się z powodu silnego stresu, jaki wywołała sytuacja.

Reguluje zachowania seksualne, agresywność i uczucie sytości

Wśród funkcji ciała migdałowatego mózgu znajduje się również regulacja zachowań seksualnych. Obejmuje ona kojarzenie pewnych bodźców z przyjemnością lub więzi emocjonalnej z innymi czynnikami.

Jeśli chodzi o agresywność, w takich przypadkach zwykle dochodzi do zaburzenia funkcjonowania, które powoduje przesadne reakcje na określone zdarzenia. Wreszcie jądro migdałowate wpływa na uczucie sytości, dlatego jest nam potrzebne do kontrolowania przyjmowania pokarmu.

Ciało migdałowate i emocje

Teraz znasz już więc niektóre funkcje ciała migdałowatego mózgu. W tej sekcji jednak poznamy bliżej jego związek z emocjami. Ten ośrodek mózgowy radzi sobie z nimi precyzyjnie, hamując lub nie różne reakcje.

Dzięki temu, że masz ciało migdałowate (a dokładniej dwa), jesteś osobą, która w mniej lub bardziej adekwatny sposób potrafi zarządzać swoimi emocjami i potrafi nawiązywać relacje z innymi. Ludzie bez ciała migdałowatego są zbyt pewni siebie, co zagraża ich przetrwaniu.

Jak możesz sobie wyobrazić, odgrywa również ważną rolę w pojawieniu się lęku. Jeśli przeżyłeś traumatyczne doświadczenie, twój mózg zachowa tę emocję i w momencie, gdy spotkasz się z podobnym bodźcem, ponownie ją aktywuje. Ale nie martw się, można nauczyć się rozluźniać, czy tez relaksować ciało migdałowate.

Wskazówki, jak zrelaksować ciało migdałowate

Chcesz kontrolować niepokój? Lepiej zarządzaj emocjami? Więc musisz nauczyć się rozluźniać ciało migdałowate.

1. Wykonuj ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne rozluźniają i powodują uwalnianie endorfin oraz poprawiają samopoczucie. Dlatego sport działa pozytywnie, aby zmniejszyć napięcie, odwrócić uwagę od stresujących czynników lub uwolnić emocje. Dlatego tak ważne jest trochę ćwiczeń każdego dnia, nawet jeśli trwają tylko pół godziny.

2. Medytuj

Medytacja to doskonałe ćwiczenie rozluźniające ciało migdałowate. Wybierz porę dnia, kiedy czujesz się najbardziej komfortowo. Medytacja wcale nie musi trwać godzinę. Rób to przez kilka minut, a zauważysz różnicę.

3. Wykonuj zajęcia relaksacyjne

Spacery na łonie natury, czytanie, słuchanie muzyki, opalanie się na balkonie i słuchanie ptaków w parku. Istnieje wiele relaksujących zajęć i na pewno masz kilka ulubionych. Więc poświęcaj na nie czas tak często, jak możesz. W ten sposób zrelaksujesz swoje ciało migdałowate.

Odkryj również ten interesujący artykuł: Osoby aspołeczne mogą mieć inną strukturę mózgu

4. Ćwicz uważność

Uważność można praktykować nie tylko podczas medytacji lub wykonywania czynności, takich jak joga. Wypróbuj ją codziennie, skupiając się na chwili obecnej. Kiedy zmywasz naczynia, kiedy idziesz, kiedy bierzesz prysznic. Skup się na chwili bieżącej.

Ćwiczenia
Medytacja, joga, głębokie oddychanie i uważność to techniki, które pomagają rozluźnić ciało migdałowate.

5. Obserwuj swoje myśli

Jeśli na początku jest to dla ciebie trudne, spróbuj napisać je na kartce papieru i nie oceniaj ich. W rzeczywistości, jeśli je przeanalizujesz, zobaczysz, że są względne. Dziś są, a jutro już ich nie ma.

Rozluźnij ciało migdałowate dla lepszej jakości życia

Teraz, gdy już wiesz to wszystko o ciele migdałowatym, możesz wypróbować wskazówki, jak je zrelaksować, szczególnie, jeśli często dręczy Cię niepokój.

Ciało migdałowate pełni pozytywne funkcje w naszym organizmie, a w przeszłości pełniło kluczową rolę dla naszego przetrwania jako gatunku. Dziś nadal ma fundamentalne znaczenie dla regulacji emocji, uczucia sytości i agresywności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Butman, J. U. D. I. T. H. (2001). La cognición social y la corteza cerebral. Revista Neurológica Argentina26(3), 117-122.
  • Salovey, P., & Mayer, J. (1990). Inteligencia emocional. Imaginación, conocimiento y personalidad9(3), 185-211.
  • Sánchez-Navarro, J. P., & Román, F. (2004). Amígdala, corteza prefrontal y especialización hemisférica en la experiencia y expresión emocional. Anales de Psicología/Annals of Psychology20(2), 223-240.
  • VELAsco-SUÂRE, M. A. N. U. E. L. (1980). Neurobiología de la memoria. Neurocirugía116(9).
  • Barbabosa, Rafael & Gomez, Psicologa. (2020). EL MIEDO, LA AMÍGDALA CEREBRAL Y CORTEZA PREFRONTAL.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.