Chrząstka - jak zapobiegać jej bólom?

Każdy człowiek posiada tkankę chrzęstną, lecz nie każdy o nią odpowiednio dba. Warto poznać informacje na jej temat, aby zapobiegać powstawaniu różnych chorób.
Chrząstka - jak zapobiegać jej bólom?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Chrząstka nazywana także tkanką chrzęstną jest elastyczną tkanką, której macierz utrzymuje komórki chrzęstne zwane chondrocytami. Komórki te są niezwykle istotne w codziennym życiu i w wielu przypadkach mogą dokuczać i sprawiać ból.

Jednym z najpowszechniejszych powodów uszkodzenia tkanki chrzęstnej jest nadwaga. Z tego powodu należy zawsze starać się utrzymać prawidłową wagę oraz regularnie uprawiać sport, aby zapobiec niepotrzebnym urazom. Zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu, aby dowiedzieć się jak zapobiegać i leczyć bóle związane z chrząstką.

Chrząstka – co warto o niej wiedzieć?

Chrząstki służą amortyzacji uderzeń lub podskoków przy spacerowaniu i bieganiu. Zapobiegają również uszkodzeniu stawów, do których dochodzi przez tarcie. Są więc pewnego rodzaju strukturą podtrzymującą, która umożliwia ruch. W ciele ludzkim występują trzy różne rodzaje chrząstek:

  • Chrząstka szklista (cartilago hyalina): składa się z włókien kolagenu. Jest to chrząstka, której jest najwięcej w organizmie – znajduje się w krtani, oskrzelach, żebrach, tchawicy i powierzchniach stawowych kości. Odżywia ją płyn maziowy. Chrząstka ta charakteryzuje się małą ilością włókien.
  • Chrząstka włóknista (cartilago fibrosa): posiada również kolagen, jednakże jest on grubszy niż w przypadku chrząstki szklistej. Jest obecna w krążkach międzykręgowych, elementach spojenia łonowego, łąkotce oraz więzadłach i ścięgnach.
chrząstka w ciele
  • Chrząstka sprężysta (cartilago elastica): zawiera głównie włókna elastyczne. Znajduje się w nagłośni, krtani, zewnętrznej części ucha, trąbce słuchowej i przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jest koloru żółtawego i tworzy małżowinę uszną.

Przeczytaj również artykuł: Chrząstki i więzadła – wzmocnij naturalnie

Chrząstka – jak uniknąć jej urazów?

Głównym skutkiem uszkodzenia chrząstki jest zazwyczaj choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana również osteoartrozą. Polega na redukcji lub zanikaniu chrząstki odpowiedzialnej za amortyzację i ochronę krańcowych powierzchni kości.

W większości przypadków najczęstszymi pacjentami zmagającymi się z problemami chrząstek są dorosłe kobiety.

Poniżej kilka rad, które pozwolą Ci uniknąć uszkodzenia tkanki chrzęstnej:

  • Uprawiaj sport lub wykonuj ćwiczenia okresowo, żeby uniknąć zwyrodnienia stawów. Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę takie czynniki jak swój wiek, sprawność fizyczną i inne indywidualne cechy.
  • Używaj odpowiedniego ekwipunku sportowego i obuwia, które zamortyzuje obciążenie stawów.
  • W razie pojawienia się obrzęku lub bólu skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić czy nie chodzi o poważne uszkodzenie chrząstki lub zapalenie błony maziowej.
chrząstka w kolanie
  • Unikaj nadwagi i otyłości, ponieważ są to bezpośrednie przyczyny uszkodzenia chrząstki. To kolejny powód dla którego ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonej diety.
  • Unikaj ruchów, które prowokują ból i ogranicz użycie stawów dotkniętych kontuzjami.
  • Uprawiaj sport tylko, kiedy nie wdało się żadne zapalenie.

Chrząstka – jak dochodzi do jej uszkodzenia?

Uszkodzenia chrząstki powodują ból i obrzęk oraz utrudniają nie tylko poruszanie się, lecz także utrzymanie się w pozycji pionowej. Spowodowane jest to wzajemnym tarciem kości. Objawy pierwszych etapów uszkodzenia chrząstki:

  • Struktura chrząstki powoli traci  swoją siłę i staje się skłonniejsza do urazów i uszkodzeń na skutek uderzeń lub za dużego obciążenia.
  • Ulega zapaleniu maź stawowa, a z nią nawierzchnia stawów. Zapalenie to powoduje powstawanie związku chemicznego zwanego cytozyną.
  • Z powodu ścierania się chrząstki, kości zostają narażone, a staw powoli zaczyna tracić swoją naturalną formę, co powoduje ostrogi kostne.
  • Przy stawach i kościach tworzą się torbiele wypełnione płynem i zawierające kawałki chrząstki, co powoduje bardzo silny ból.
ból chrząstki

Chrząstka – naturalne sposoby jej budowania

W większości przypadków problemy związane z uszkodzeniem chrząstki lub jej brakiem odbywają się w kolanach, stawach odpowiedzialnych za utrzymywanie ciężaru ciała nie tylko podczas ruchu, lecz także podczas spoczynku.

Istnieje mnóstwo powodów, przez które można mieć problemy z chrząstkami, cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów lub skarżyć się na ból przy wstawaniu z łóżka lub krzesła. Na szczęście, niektóre produkty spożywcze mogą zapobiegać pogarszaniu się stanu tkanki chrzęstnej lub nawet przyczyniać się do jej wzmocnienia.

Warzywa

Najbardziej godne polecenia na budowanie chrząstki są warzywa. Większość z nich posiada bardzo mało kalorii, dlatego są doskonałym rozwiązaniem na stratę zbędnych kilogramów lub utrzymanie wagi.

Jak już wspominaliśmy, nadwaga znacznie przyczynia się do problemów z chrząstkami. Dodatkowe kilogramy obciążają kolana, powodując więcej napięcia w stawach, mięśniach i chrząstkach.

Dieta wypełniona surowymi warzywami pomoże Ci zmniejszyć ból i schudnąć.

warzywa a chrząstka

Białko

Wskazane jest także chude białko. Pomoże uniknąć bólów w chrząstkach i stawach oraz wzmocnić ciało, ograniczając spożycie tłuszczów nasyconych i spożywając więcej chudego białka, zawartego w fasoli i serku tofu.

Bardzo dobry wpływ na organizm mają również owoce morza, ponieważ dostarczają dużej ilości tłuszczów omega 3 (źródła dobrego cholesterolu), które służą do redukcji chronicznego zapalenia stawów.

Ryby natomiast zawierają witaminę D, która zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Tak więc nie zwlekaj i dodaj do swojego jadłospisu tuńczyka, łososia, śledzia, sardynki, krewetki, ostrygi i przegrzebki.

chrząstka a spożywanie owoców morza i ryb

Cytrusy

Przy budowie i wzmacnianiu chrząstki obecnej w kolanach mogą pomóc także cytrusy. Jest to możliwe dzięki dużej zawartości witaminy C, potrzebnej do wykonania przez ciało syntezy kolagenu, który znajduje się w ścięgnach, chrząstkach i wiązadłach.

Niedostatek kolagenu może powodować zapalenia, bóle, zwyrodnienie stawów lub dnę moczanową w przypadku, kiedy brakowi kolagenu towarzyszy nadmierna produkcja kwasu moczowego. Z tego powodu warto codziennie spożywać zarówno pomarańcze, winogrona, mandarynki, grejpfruty, cytryny, jak i pomidory, cebulę, paprykę i jeżyny.

Bakalie

Doskonałą opcją dla pacjentów zmagających się z problemami z chrząstką są także bakalie. Nie zastanawiaj się długo i każdego dnia sięgaj po orzechy włoskie i orzeszki ziemne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy E. Poza tym spróbuj ograniczyć spożywanie cukru i mąki oczyszczonej (białego chleba, mąki i ryżu).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.