Choroby nerek- dziesięć objawów
Czy choroby nerek są czymś, czym należy się przejąć? Nerki odpowiedzialne są za oczyszczanie naszego organizmu z zanieczyszczeń i toksyn, a także za regulowanie ilości obecnych w naszym ciele płynów. Wśród licznych funkcji nerek wymienia się często ich zdolność do równoważenia poziomu rozmaitych składników występujących w naszej krwi. Są to sód, potas, wapń i inne elementy ważne w procesie utrzymywania naszego zdrowia.
Niestety – jak to jest w przypadku również innych części ciała – istnieje ryzyko, że z czasem rozwiną się rozmaite nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych narządów. Ma to istotny wpływ na ich pracę. Z czasem mogą się w rezultacie rozwinąć groźne choroby nerek.
Jak donosi National Kidney Foundation, około 26 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi na jakąś formę nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek bądź na ich choroby.
Najbardziej niepokojącym elementem tego sondażu jest fakt, że większość osób dotkniętych chorobami nerek prowadzi siedzący tryb życia. Utrzymuje przy tym wiele niezdrowych nawyków.
Nie przegap: Naturalne soki oczyszczające nerki!
Poważny problem stanowi fakt, że objawy świadczące o tym, iż pojawiły się choroby nerek, nie zawsze są tak oczywiste i łatwe do zinterpretowania. Znacznie utrudnia to szybką i trafną diagnozę oraz dobranie odpowiedniego leczenia.
Mamy jednak dobre wieści! Dzięki licznym badaniom przeprowadzonym na osobach dotkniętych chorobami nerek udało się opisać niektóre objawy. Mogą się one okazać kluczowe we wczesnym wykrywaniu tego typu schorzeń. Poznaj je i zapamiętaj!
1. Choroby nerek a zmiany w moczu
Głównym zadaniem nerek jest produkowanie moczu. Jednym z pierwszych objawów świadczących o pojawieniu się choroby, są właśnie jakiekolwiek odchylenia od normy w oddawanym przez nas moczu.
Zwiększona lub zmniejszona częstotliwość oddawania moczu może wskazywać na to, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Naszą uwagę powinna przykuwać również zmiana w kolorze moczu, któremu towarzyszy intensywny zapach.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Sprawdź, co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu
2. Zatrzymywanie płynów w organizmie
Choć zatrzymywanie płynów w organizmie może mieć wiele przyczyn, główną z nich są właśnie choroby i nieprawidłowości w funkcjonowaniu pracy nerek.
Dzieje się tak dlatego, że gdy nerki nie są w stanie właściwie wyregulować poziomu płynów w naszym organizmie, te gromadzą się powodując przy tym opuchliznę nóg, kostek, twarzy oraz innych części ciała.
3. Przemęczenie
Jeżeli nerki nie funkcjonują w odpowiedni sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się u nas zaburzenia takie jak anemia i uczucie ciągłego wyczerpania.
Dzieje się tak, ponieważ nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonu znanego jako erytropoetyna. Pełni on w naszym organizmie niezwykle ważne zadanie produkcji czerwonych krwinek, które z kolei transportują tlen w naszym krwiobiegu.
Jeżeli nerki nie pracują we właściwy sposób, nasz mózg zaczyna odczuwać zmęczenie i pogarsza się funkcjonowanie całego naszego organizmu.
4. Uczucie niepokoju
Jak już wspomnieliśmy, jedną z licznych funkcji nerek jest oczyszczanie naszego organizmu. Gdy nie pracują one we właściwy sposób, bardzo prawdopodobne jest, że pojawią się tego efekty, takie jak irytacja i uczucie niepokoju.
Szczególnie osobliwym objawem, jaki często temu towarzyszy jest silne poczucie dyskomfortu, który nie ustaje i przeistacza się w swoiste uczucie “pieczenia” od środka.
5. Zwiększony poziom amoniaku
Niektórym osobom doskwiera metaliczny lub przypominający amoniak posmak. Może to świadczyć o pojawieniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub choroby nerek. Dzieje się tak, ponieważ gdy nerki nie pracują prawidłowo, wzrasta poziom mocznika w naszej krwi.
Mocznik w kontakcie z naszą śliną uwalnia amoniak, co z kolei wywołuje nieprzyjemny oddech.
6. Mdłości i wymioty
Nadmiar substancji toksycznych we krwi zwiększa w naszym krwiobiegu poziom azotu. To z kolei pobudza zwiększone wytwarzanie śluzu w żołądku i jelitach, a także objawy w postaci mdłości i wymiotów.
7. Trudności w oddychaniu
Trudności i odchylenia od normy w oddychaniu mogą świadczyć o pojawieniu się choroby nerek. Dzieje się tak na skutek gromadzenia się w płucach płynu bądź zmniejszenia ilości czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transportowanie w naszym ciele tlenu.
8. Zawroty głowy
Jeżeli nieprawidłowości w funkcjonowaniu i choroby nerek wywołają anemię, naturalną konsekwencją takiego stanu są zawroty głowy i poczucie niestabilności.
Dzieje się tak, ponieważ z racji zmniejszonej ilości czerwonych ciałek krwi, nasz mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.
9. Niewytłumaczalny ból pleców
Ból lub niewytłumaczalne uczucie sztywności w plecach może wskazywać na pojawienie się niezdiagnozowanej infekcji bądź choroby nerek. Jeżeli nerki nie funkcjonują prawidłowo, często może się również pojawić ból, sztywność bądź stan zapalny i opuchlizna stawów.
Jeżeli odczuwasz silny ból rozprzestrzeniający się od środka brzucha do jego zewnętrznych części, najlepiej jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem.
10. Czkawka i zmniejszenie apetytu
Pacjenci, którym doskwierają nieprawidłowości w pracy nerek zwykle cierpią na czkawkę. Może się ona pojawiać nawet kilka razy w ciągu dnia. Epizody czkawki trwają dłużej, niż zwykle i prawie zawsze towarzyszy im uczucie pełności w brzuchu.
Na koniec artykułu chcielibyśmy zadać Ci pytanie: Czy w Twojej rodzinie występują osoby cierpiące na choroby nerek?
Jeżeli Twoja odpowiedź jest twierdząca, najlepszym pomysłem byłoby przeprowadzanie regularnych badań lekarskich. Mają one na celu wykrycie obciążenia genetycznego, oszacowanie ryzyka i możliwe zmniejszenie go.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carlos Gómez Alamillo, “Funciones y problemas de los riñones”, La Rioja, 12-11-2013
- American Kidney Fund, “Problemas de los riñones”, en web de la American Kidney Fund
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Deseases, “Información general sobre la enfermedad de los riñones”, en web.
- “Riñón”, artículo en wikipedia