Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - poznaj 3 skuteczne ćwiczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego powoduje ból i zapalenie stawów z powodu postępującego zwyrodnienia. Jednak niektóre ćwiczenia mogą być bardzo pomocne, aby odczuć ulgę.
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - poznaj 3 skuteczne ćwiczenia
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest przewlekłą chorobą, która atakuje ten staw, zwłaszcza u starszych kobiet. Jest to konsekwencja postępującego zużycia, a także utraty tkanki chrzęstnej.

W tym artykule podzielimy się z Tobą ćwiczeniami, które mogą ci pomóc, jeśli cierpisz na zapalenie kości i stawów kolana. Dzięki cierpliwości i dyscyplinie możesz złagodzić dolegliwości i nieco spowolnić degenerację stawu. Nie przegap tych porad!

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego może prowadzić do niepełnosprawności ruchowej, chociaż objawy i nasilenie różnią się u poszczególnych osób. Wiadomo, że z biegiem czasu występuje postępująca degeneracja stawu i uciążliwe pogorszenie mobilności.

Na pierwszym etapie osoba zaczyna odczuwać ból, który narasta stopniowo, zwłaszcza gdy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną. Pacjent odczuwa także sztywność i cierpi z powodu stanu zapalnego.

Czy choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego poddaje się leczeniu?

Leczenie zależy również od stopnia nasilenia objawów i może obejmować stosowanie leków aż po zabiegi chirurgiczne. Jednak trzeba pamiętać, że leki mogą jedynie łagodzić objawy, ale nie leczą tej choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby szukać uzupełniających technik, które pomogą w leczeniu i przyniosą trwałą ulgę.

Ból stawu kolanowego
Leczenie powinno być dostosowane do objawów i indywidualnych cech każdego pacjenta. Powinno obejmować plan odżywiania i zalecane ćwiczenia.

Ważne jest również, aby taka osoba unikała nadwagi, ponieważ powoduje ona nadmierny nacisk na kolana i ich obciążenie. Można to osiągnąć przy pomocą prostych ćwiczeń aerobowych o niskim natężeniu i wprowadzeniu zrównoważonej diety.

Ponadto należy wprowadzać pewne zmiany w zajęciach fizycznych i czynnościach, które mogą źle wpływać na kolana. Może tu chodzi zarówno o ruch, jak i zbyt długi odpoczynek w tej samej pozycji. Można również stosować nakolanniki.

Ćwiczenia, które pomogą ci, jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego

Niektóre ćwiczenia, nadzorowane i zaplanowane do wykonania w domu mogą dać dobre wyniki w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Należy jednak wykonywać je bardzo regularnie i na stałe się do nich przyzwyczaić. Jeśli przestaniemy je wykonywać, już po 6 miesiącach utracimy osiągnięte rezultaty.

1. Rozciąganie ścięgna podkolanowego

To rozciąganie należy zawsze wykonywać po rozruszaniu się, czyli z rozgrzanym stawem kolanowym. Możemy to zrobić na przykład po przyjściu do domu lub po spacerze. To pierwsze ćwiczenie walczy ze sztywnością stawu i poszerza zakres mobilności. Może również zmniejszyć ból i ryzyko obrażeń.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - ćwiczenia
Po rozgrzaniu mięśni, możemy rozciągać różne części stawu używając elastycznej opaski.
  • Najpierw połóż się na plecach.
  • Następnie umieść gumę lub prześcieradło wokół jednej ze stóp.
  • Trzymaj drugą nogę lekko zgiętą i rozciągnij tę, którą trzymasz w gumie. Zrób to tak mocno, jak to możliwe, przyciągając czubek stopy w kierunku naszego ciała i do góry.
  • Rozciągaj stopniowo przez około 15 sekund lub dłużej i powtórz to samo z drugą nogą.
  • Powtórz 2 razy dla każdej nogi.

2. Rozciąganie łydek

Aby złagodzić chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, bardzo ważne jest, aby mięśnie nóg były odpowiednio napięte, a jednocześnie elastyczne. Wzmacniając wszystkie mięśnie otaczające kolano, możemy ułatwić pracę stawu. Dlatego w tym drugim ćwiczeniu skupiamy się na łydce.

Ćwiczenia na ból kolan
Ćwiczenia w obszarach przylegających do kolana pomogą ustabilizować staw.
  • Stojąc, opieramy dłonie na ścianie na wysokości naszej klatki piersiowej.
  • Następnie przyłóż jedną nogę bliżej do ściany lekko zgiętą, pochylając się do przodu i rozciągnij drugą nogę z tyłu dociskając piętę do podłogi. Powinniśmy poczuć rozciągnięcie łydki, gdy dociskamy stopę do podłoża.
  • Wytrzymaj rozciąganie przez 30 sekund i przejdź do drugiej nogi.
  • Powtórz 3 razy na każdą nogę 1 raz dziennie.

3. Wzmocnienie mięśnia czworogłowego

W tym ostatnim ćwiczeniu skupimy się na wzmocnieniu mięśnia czworogłowego. Ten duży mięsień uda działa jak ważny stabilizator kolana.

Ból stawu kolanowego
Ten rodzaj ćwiczeń zapewni dodatkowe wsparcie stawowi, zmniejszając obciążenie i ból.
  • Po pierwsze połóż się twarzą do góry z jedną nogą zgiętą, a drugą wyprostowaną na podłodze.
  • Umieść zwinięty ręcznik pod kolanem wyprostowanej nogi.
  • Następnie naciśnij mięsień czworogłowy, naciskając ręcznik.
  • Utrzymuj ten nacisk przez 5 sekund i delikatnie zwolnij.
  • Odpocznij 5 sekund a następnie powtórz do 10 razy.
  • Zrób to samo z drugą nogą.
  • To ćwiczenie można wykonywać 2 lub 3 razy dziennie.

Te 3 ćwiczenia są bardzo proste, ale pomagają nam zwiększyć ruchomość kolana przy jednoczesnym zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu. Mięśnie nóg będą stopniowo tonizowane i zauważymy znaczną poprawę, jeśli dodamy do tego regularną aktywność fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.