Choroba zwyrodnieniowa stawów - sposoby łagodzenia objawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być naprawdę uciążliwa. Oprócz zwykłych zabiegów i operacji istnieją inne sposoby na codzienne życie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - sposoby łagodzenia objawów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba narządu ruchu, która dotyka głównie dorosłej populacji. Dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej, macierzy zewnątrzkomórkowej i kości podchrzęstnej. Może się to wydawać skomplikowane, ale faktem jest, że choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się objawami, które prowadzą do utraty jakości życia osób na nią cierpiących.

To choroba, która rozwija się powoli i progresywnie. Najczęstsze oznaki i objawy to ból, obrzęk, sztywność, zapalenie błony maziowej, deformacja i odgłosy stawów.

Jeśli zauważysz, że zaczynasz odczuwać te objawy, dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i przepisania leczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga leczenia, które można podzielić na kilka różnych etapów:

  • Leczenie medyczne.
  • Fizjoterapia i rehabilitacja.
  • Leczenie chirurgiczne.

Ponadto wydaje się logiczne, że osoby zagrożone tą chorobą powinny również zmodyfikować swoje nawyki związane ze stylem życia w celu zapobiegania tej chorobie. Na przykład, niektóre czynniki ryzyka to otyłość, urazy więzadeł lub łąkotek, praca zawodowa, zajęcia rekreacyjne i choroby biodra w dzieciństwie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – łagodzenie objawów

Oprócz leczenia farmakologicznego eksperci zalecają w życiu codziennym wykonywanie prostych czynności terapeutycznych.

1. Zdobądź wiedzę

Ważne jest, aby pacjenci z chorobami przewlekłymi mogli dowiedzieć się jak najwięcej o swoich chorobach. W szczególności osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów ekspert powinien wyjaśnić genezę i przebieg choroby.

Ponadto dobrym pomysłem jest podkreślenie progresji choroby, która zwykle jest powolna. Osoby dotknięte chorobą często myślą, że w krótkim czasie będą niepełnosprawne i zdeformowane, dlatego warto wyjaśnić, że nie zawsze tak jest.

2. Utrata masy ciała

Jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów, otyłość jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Zmniejszając wagę, nawet o niewielki procent, może wystąpić dość znaczne zmniejszenie bólu. Dlatego zdecydowanie zaleca się utratę wagi, jeśli jesteś powyżej idealnej wagi.

Jeśli jesteś otyły lub nie masz idealnej wagi, ważne jest, aby prowadzić zdrowszy tryb życia. Krótko mówiąc, właściwe dbanie o siebie i właściwe dbanie o swoje ciało może mieć kluczowe znaczenie dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów – ćwiczenia

Wykazano, że ćwiczenia są wyraźnie korzystne, jeśli chodzi o kontrolowanie bólu i funkcjonalność niektórych stawów, takich jak kolana. Ogólnie zaleca się spacery, pływanie lub jazdę na rowerze. Należy jednak unikać czynności związanych z przeciążeniem stawów i kontaktem fizycznym.

Wykazano, że ćwiczenia są wyraźnie korzystne, jeśli chodzi o kontrolowanie bólu i funkcjonalność niektórych stawów z chorobą zwyrodnieniową stawów, takich jak kolana.

Z drugiej strony istnieje kilka ćwiczeń gimnastycznych zalecanych przez lekarzy reumatologów. Powinny być wykonywane z nieobciążonym złączem i są specyficzne dla każdego złącza. Niektóre ćwiczenia mobilności są następujące:

  • Ćwiczenia szyjki macicy: w pozycji wyprostowanej połóż ręce po bokach ciała. Następnie powinieneś podnieść ramiona bez poruszania głową, przytrzymać to przez kilka sekund i wrócić do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenia na plecy: Zacznij leżeć twarzą w dół na macie na podłodze. Następnie należy położyć ręce na talii i podnieść głowę i tułów maksymalnie do góry. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenia lędźwiowe: Aby wykonać to ćwiczenie, połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i oprzyj podeszwy stóp na podłodze. Następnie twoje pośladki powinny być uniesione do góry. Przytrzymaj tę pozycję przez 1 do 2 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenia na kolana: Leżąc na plecach, należy unieść nogę całkowicie wyprostowaną i przytrzymać ją przez kilka sekund, a następnie stopniowo ją opuścić.
  • Ćwiczenia bioder: Aby wykonać to ćwiczenie, połóż się na plecach z wyciągniętymi nogami. Następnie powinieneś zgiąć kolano nad udem, a udo nad brzuchem. Ten odcinek powinien być wykonywany zgodnie z możliwościami każdej osoby.

Ten rodzaj ćwiczeń ruchomości stawów należy wykonywać od 2 do 3 razy dziennie, każdego dnia. Niewielki dyskomfort jest normalny po wykonaniu ćwiczeń w ciągu pierwszych kilku dni. Jeśli jednak ból nie ustąpi, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem.

5. Terapia cieplna

Miejscowe stosowanie ciepła na dotknięte stawy poprawia krążenie krwi, łagodzi ból i rozluźnia mięśnie. Można zastosować domowe środki zaradcze, takie jak termofory, maty grzewcze lub gorące okłady. Należy jednak unikać nakładania okładów z bardzo gorącą wodą, ponieważ może to zranić skórę.

Ogólnie rzecz biorąc, w fazie bólu stawów, miejscowe ciepło można stosować 1 do 2 razy dziennie przez 15 do 20 minut. Podobnie wizyty w spa i miejscach termalnych 1-2 razy w roku są w dużej mierze korzystne dla poprawy dyskomfortu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Możesz również przeczytać: Reumatyzm – wylecz go i odzyskaj zdrowie!

6. Odpoczynek i masaże na objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba z przerywanymi fazami bólu. W tym okresie wskazane jest, aby nie wymagać od naszego organizmu zbyt wiele i utrzymywać względny stan spoczynku. W tym sensie powinniśmy unikać noszenia ciężkich przedmiotów, długiego stania lub długiej pracy.

Z drugiej strony masaże są bardzo pomocne w promowaniu przepływu krwi i siły mięśni. Powinny być wykonywane przez profesjonalistów i być skierowane na więzadła, mięśnie i ścięgna wokół stawu, a nie na sam staw.

7. Wspólne środki ochrony

Ogólnie rzecz biorąc, osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa lędźwiowego powinny nosić buty z grubymi gumowymi podeszwami, aby amortyzować wstrząsy stawów. Zalecane są płaskie buty i należy unikać wysokich obcasów.

Ponadto profesjonaliści zalecają unikanie chodzenia po twardych i nierównych powierzchniach. Wskazane jest chodzenie po trawie lub piasku, ponieważ zmniejsza to siłę mechaniczną uderzenia.

8. Utrzymuj właściwą higienę postawy

Aby zadbać o zdrowie stawów i zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, należy unikać siedzenia na bardzo miękkich meblach lub fotelach. W takim przypadku najlepsze są krzesła z prostymi oparciami, aby kręgosłup i biodra zachowały naturalną pozycję. Ponadto warto spać na płaskim łóżku, które nie jest zbyt miękkie.

9. Instrumenty wsparcia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów

Użycie laski w przeciwległej do chorego stawu kolanowego lub biodrowego jest przydatne w celu zmniejszenia przeciążenia, do 60% w przypadku stawu biodrowego, co znacznie łagodzi ból.

Z drugiej strony, aby złagodzić ból w kolanie, przydatne może być noszenie podeszwy na koturnie. Inne narzędzia, takie jak orteza kolana, mogą być również pomocne na przykład w przypadku bólu piszczeli lub kości udowej.

Ogólnie rzecz biorąc, głównym sposobem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest zwykle stosowanie leków. Jednak w celu złagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów bardzo dobrze może być podjęcie opisanych środków w zależności od występującej dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Travieso, J. C. (2013). Osteoporosis y Osteoartritis: incidencia de la inflamación en ambas patologías. Revista CENIC. Ciencias Biológicas, 44(1).
  • Espinoza-Morales, R., & Pérez-Bastidas, M. E. (2005). Enfoque terapéutico actual de la osteoartritis. Reumatología Clínica, 1, S8-S15.
  • Brand, R. A., & Crowninshield, R. D. (1980). The effect of cane use on hip contact force. Clinical orthopaedics and related research, (147), 181-184.
  • Keating, E. M., Faris, P. M., Ritter, M. A., & Kane, J. (1993). Use of lateral heel and sole wedges in the treatment of medial osteoarthritis of the knee. Orthopaedic review, 22(8), 921-924.
  • Geriatricarea, 10 consejos para mejorar la calidad de vida de las personas con artrosis. https://www.geriatricarea.com/2016/11/28/10-consejos-para-mejorar-la-calidad-de-vida-de-las-personas-con-artrosis/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.