Choroba zwyrodnieniowa dysku - objawy

Wraz z wiekiem stan kręgosłupa ulega pogorszeniu. U niektórych osób może to prowadzić do choroby zwyrodnieniowej dysku.
Choroba zwyrodnieniowa dysku - objawy

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Choroba zwyrodnieniowa dysku nie jest tak naprawdę chorobą, ale terminem używanym do opisania normalnych zmian zachodzących z wiekiem w krążkach kręgowych. Dyski kręgowe działają jak amortyzatory dla kręgosłupa umożliwiając mu zginanie i obracanie.

Kiedy pojawia się choroba zwyrodnieniowa dysku, otwory przelotowe w nerwach rdzeniowych zwężają się i nie amortyzują uderzeń, szczególnie podczas biegania lub skakania. Dodatkowo najczęściej występuje w krążkach lędźwiowych i szyjnych.

Choroba zwyrodnieniowa dysku – przyczyny

Choroba zwyrodnieniowa dysku

W wyniku degeneracji krążków międzykręgowych niektóre pozycje lub czynności mogą powodować silny ból pleców.

Z wiekiem dyski w kręgosłupie ulegają deterioracji, co u niektórych osób może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych. Niektóre zmiany związane z wiekiem to:

  • Utrata płynu w dyskach: w wyniku czego tracą one zdolność do działania jako amortyzatory. Podobnie, zmniejsza się również grubość krążków i odległość między kręgami.
  • Pęknięcia w zewnętrznej warstwie dysku: prowadzące do wypadnięcia galaretowatego materiału dysku i zerwania dysku.

Palacze, osoby otyłe i osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną są bardziej narażone na tego typu zmiany. Podobnie zużycie, niewłaściwa postawa i nieprawidłowe ruchy ciała mogą również osłabiać dyski i powodować zwyrodnienia.

Choroba zwyrodnieniowa dysku – objawy

Dolegliwość ta może powodować ból szyi lub pleców w zależności od lokalizacji uszkodzonych dysków. Jeżeli dotknięty dysk znajduje się w szyi, może pojawić się ból szyi lub ramienia. Zdegenerowany dysk znajdujący znajduje się poniżej, możesz odczuwać ból pleców, pośladków lub nóg.

Ruchy takie jak zginanie się, rozciąganie lub obracanie często nasilają ból. Uczucie dyskomfortu może również pojawić się po urazie, nawet po wykonaniu normalnego ruchu, takiego jak schylanie się w celu podniesienia przedmiotu. W innych przypadkach możesz odczuwać mrowienie i drętwienie w jednej nodze lub ramieniu.

Zwyrodnienie dysku jest w rzeczywistości naturalną częścią procesu starzenia i z biegiem czasu u każdego człowieka pojawiają się zmiany w dyskach w zależności od stopnia ich zużycia.

Nie wszyscy jednak mają objawy degeneracji dysków. W rzeczywistości dolegliwość może mieć różny charakter i nasilenie.

Choroba zwyrodnieniowa dysku – diagnoza

Diagnoza degeneracji dysku

Po badaniu fizykalnym lekarz będzie mógł określić stopień i lokalizację choroby zwyrodnieniowej dysku.

Lekarze diagnozują tę chorobę poprzez badanie fizykalne i pytania dotyczące objawów, urazów, chorób, nawyków i czynności, które wykonujesz. Podczas badania lekarz ocenia zakres ruchu chorego obszaru i sprawdza, czy odczuwasz ból podczas ruchu.

Specjalista określi miejsca, gdzie pojawia się ból oraz zmiany związane z nerwami, takie jak mrowienie, drętwienie lub osłabienie w dotkniętym obszarze. Dodatkowo sprawdzi kręgosłup pod kątem innych schorzeń, takich jak złamania, guzy i infekcje.

Twój lekarz użyje metod obrazowania, gdy:

  • Podejrzenie uszkodzenia nerwów
  • Pacjent ma symptomy po urazie
  • Podejrzewa występowanie innych schorzeń, które mogą wpływać na kręgosłup

Degeneracja dysku – leczenie

Aby złagodzić ból, możesz zastosować zimne lub ciepłe okłady w zależności od tego, co przynosi Ci ulgę. Ponadto, lekarz przepisze niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen. Jeśli to konieczne, może również zalecić silniejsze leki.

Leczenie farmakologiczne można uzupełnić fizjoterapią i ćwiczeniami wzmacniającymi oraz rozciągającymi plecy. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja. Polega ona zwykle polega na usunięciu uszkodzonego dysku lub trwałym połączeniu kości, aby chronić rdzeń kręgowy.

Jeżeli problemem jest przepuklina dysku, choroba zwyrodnieniowa stawów lub zwężenie kanału kręgowego, najprawdopodobniej będzie to wymagało innej metody leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano-Gómez, C., Rodríguez De La Rúa, J., García-Guerrero, G., Juliá-Bueno, J., & Marante-Fuertes, J. (2008). Fisiopatología de la degeneración y del dolor de la columna lumbar TEMA DE ACTUALIZACIÓN. Rev. esp. cir. ortop. traumatol. (Ed. impr.).

  • Wybier, M. (2015). Diagnóstico por imagen de la patología lumbar degenerativa. EMC – Aparato Locomotor. https://doi.org/10.1016/s1286-935x(15)71133-0

  • Comuñas, F. (2000). Dolor radicular. Revista Sociedad Española Del Dolor Supl. II.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.