Chore nerki - 8 istotnych objawów

Chociaż często symptomy chorych nerek są wyraźne dopiero w zaawansowanym stopniu choroby, istnieją pewne sygnały, które mogą Cię ostrzec przed możliwymi problemami.
Chore nerki - 8 istotnych objawów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerki to narządy odpowiedzialne za filtrowanie krwiobiegu oraz wydalanie zanieczyszczeń z organizmu poprzez mocz. Zwykle mają rozmiar 10-12 cm i mogą oczyścić aż 190 litrów krwi na dzień, eliminując około dwóch litrów wody.

Nerki odgrywają również ważną rolę w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz uczestniczą w produkcji kilku hormonów, które są fundamentalne dla zachowania zdrowia.

Podobnie jak w przypadku pozostałych części ciała, nadmiar toksyn może zaburzyć ich funkcjonowanie oraz doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

To, co niepokoi najbardziej, to fakt, że schorzenia nerek często nie wykazują żadnych objawów lub są one mylone z innymi dolegliwościami. Mamy dla Ciebie jednak dobrą wiadomość – istnieje kilka wyraźnych sygnałów, które mogą Cię ostrzec, że Twoje nerki znajdują się w niebezpieczeństwie.

A ponieważ większość ludzi nie jest z nimi zapoznana, dziś chcielibyśmy podzielić się ośmioma najważniejszymi symptomami. Dowiedz się o nich więcej!

1. Chore nerki a zmiany w nawyku oddawania moczu

problemy z oddawaniem moczu

Zmiany w nawyku oddawania moczu zwykle pojawiają się kiedy coś jest nie tak z Twoimi nerkami. Stała potrzeba oddawania moczu – lub odwrotnie, znacznie rzadsza – może wskazywać na to, że nerki nie funkcjonują tak, jak powinny.

2. Zmiany w samej urynie

Zmiany w kolorze, zapachu lub konsystencji Twojego moczu są pomocnym sygnałem, który wskazuje na możliwe problemy z układem moczowo-płciowym. Jeżeli zauważysz, że Twój mocz jest bardziej żółty, niż zwykle, zawiera krew lub ma nieprzyjemny zapach, skontaktuj się z lekarzem.

Chociaż powyższe objawy niemal zawsze pojawiają się przy infekcjach układu moczowego, lepiej jest przeprowadzić testy, aby wykluczyć poważniejsze schorzenie.

3. Zatrzymanie płynów w organizmie

zatrzymanie płynów

Ze względu na fakt, że nerki regulują poziom płynów w Twoim organizmie, zaburzenia w ich funkcjonowaniu mogą doprowadzić do obrzęku lub zatrzymania płynów w organizmie.

Jako, że tracą one swoją zdolność do wydalania płynów i toksyn, pewne procesy w organizmie są zatrzymane, prowadząc do opuchlizny twarzy, stóp, kostek oraz innych części ciała.

4. Zmęczenie i osłabienie

Nerki produkują hormon zwany erytropoetyną, który uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Oznacza to, że odgrywają one również bardzo istotną rolę w transporcie tlenu do komórek ciała.

Z tego powodu, niesprawne nerki mogą doprowadzić do anemii oraz uczucia ciągłego zmęczenia. Kiedy komórki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, odczuwamy zawroty głowy, fatygę i trudności z koncentracją.

5. Ból pleców lub w okolicach nerek

bol-plecow

Pacjenci mający problemy z nerkami, szczególnie ci w podeszłym wieku, zwykle skarżą się na ból w okolicach lędźwi lub bardzo blisko nerek. Chociaż może być to wyłącznie problem związany z mięśniami, czasami taki ból jest charakterystyczny dla schorzeń nerek.

Kamienie nerkowe lub infekcje układu moczowego mogą wywołać ostry ból, który promieniuje aż do pachwin.

6. Dziwny smak w ustach

Kiedy toksyny gromadzą się w Twoim krwiobiegu w wyniku problemów z nerkami, może doprowadzić to do nieświeżego zapachu oraz metalicznego posmaku w ustach.

W rzeczywistości, wiele osób traci apetyt na mięso lub jada po prostu mniej niż zwykle.

7. Wysypka

trądzik

Chociaż wielu ignoruje ten fakt, zdrowa skóra zależy również od tego, jak dobrze Twoja krew jest oczyszczana i zaopatrywana w tlen. Kiedy nerki przestają filtrować toksyny, często pojawia się wysypka lub inne problemy dermatologiczne.

Od czasu do czasu zmianom tym towarzyszy nieprzyjemne swędzenie lub alergie.

8. Wysokie ciśnienie

To dolegliwość, która może być objawem wielu schorzeń związanych z układem naczyniowo-sercowym. Ważne, aby pamiętać, że zatrzymanie płynów w organizmie oraz sód mogą doprowadzić to wyraźnego podwyższenia ciśnienia krwi.

Zarówno niewydolność, jak i kłębuszkowe zapalenie nerek przejawiają się m.in. zwiększonym ciśnieniem krwi. Wysokie ciśnienie pojawia się również przy zwężeniu tętnicy nerkowej. Przyczyną tego schorzenia jest częściowa niedrożność arterii odpowiedzialnej za transport krwi do nerek.

Czy podejrzewasz, że masz problemy z nerkami? Udaj się do lekarza jak najszybciej, aby wykluczyć możliwe komplikacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hiß, M., & Kielstein, J. T. (2014). Chronic kidney disease (ckd). In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_30
  • National Kidney Foundation. (2017). About Chronic Kidney Disease – The National Kidney Foundation.
  • Patel, R., & Marfatia, Y. (2008). Clinical study of cutaneous drug eruptions in 200 patients. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.42883
  • Levey, A. S. ., Coresh;, J., Balk;, E., Kausz;, A. T., Levin;, A., Steffes;, M. W., … Eknoya, G. (2003). Clinical Guidelines National Kidney Foundation Practice Guidelines for Chronic Kidney. Annals of Internal Medicine. https://doi.org/200307150-00013 [pii]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.