Cholina: składnik odżywczy o wielu korzyściach

Cholina jest niezbędnym składnikiem odżywczym i ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju układu nerwowego. Wśród wielu korzyści wymienić należy jej wpływ na poprawę funkcji poznawczych.
Cholina: składnik odżywczy o wielu korzyściach
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cholina to składnik, który oprócz innych witamin i minerałów, musimy spożywać codziennie. Jest uważana za część grupy witamin B. Chociaż nie jest tak dobrze znana jak inne substancje odżywcze, minerały i witaminy, ważne jest, aby włączyć ją do swojej diety. Jest ona bowiem niezbędnym składnikiem odżywczym.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tej witaminy i jej wielu korzyści!

Czym jest cholina?

Jak wspomniano powyżej, cholina jest uważana za część grupy witamin B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12). Zarówno mózg, jak i układ nerwowy potrzebują jej m.in. w procesach pamięci, regulacji nastroju i kontroli mięśni.

System nerwowy człowieka a cholina

Substancja ta bierze również udział w tworzeniu membrany, która otacza komórki naszego ciała. Podczas gdy wątroba może produkować ją w małych ilościach, to głównym źródłem choliny dla człowieka jest pożywienie.

Korzyści płynące z choliny

Podobnie jak witamina D, cholina odgrywa podstawową rolę przy wchłanianiu wapnia. Wpływa też na prawidłowe działanie kwasów omega-3 i witamin z grupy B.

Niektóre z najważniejszych korzyści choliny są wymienione poniżej:

1. Zwiększa osiągnięcia sportowe

Jak w przypadku każdej aktywności, mózg musi być w stanie odpowiednio komunikować się z mięśniami. Jeśli podczas ćwiczeń w Twoim ciele nie ma wystarczającej ilości choliny, opóźnia to przekaz informacji z mózgu do mięśni.

Kobieta uprawia jogging
Cholina wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.

Może to skutkować szybszym zmęczeniem ciała i mniejszymi osiągnięciami sportowymi.

2. Pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby

Cholina bierze udział w transporcie tłuszczy poza wątrobę, co bezpośrednio pomaga zapobiegać chorobom tego narządu. Pomaga również wątrobie w wykonywaniu podstawowych jej funkcji, takich jak filtrowanie, detoksykacja i przekształcanie żywności w energię.

3. Może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się mózgu

Najnowsze badania naukowe skupiają się na określeniu wpływu choliny na pogorszenie funkcji poznawczych w miarę starzenia się ludzi. Naukowcy twierdzą, że cholina może być wykorzystywana w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się mózgu.

Cholina – produkty o wysokiej zawartości

Ponieważ jest to niezbędny składnik odżywczy, ważne jest, aby wiedzieć, które pokarmy zawierają tę witaminę. Nie zapomnij włączyć niektóre z nich do swojej codziennej diety.

  • Żółtko jaja
  • Wątróbka
  • Wołowina
  • Drożdże piwne
  • Owies i płatki owsiane
  • Orzechy
  • Rośliny strączkowe / fasola

Cholina a choroba Alzheimera

Nowe badanie opublikowane przez Arizona State University w Stanach Zjednoczonych skupia się na bezpiecznym i prostym leczeniu jednej z najbardziej niszczycielskich dolegliwości: choroby Alzheimera.

Starszy mężczyzna trzyma się za głowę
Naukowcy medyczni badają obecnie wpływ choliny na zapobieganie i leczenie chorób wpływających na funkcje poznawcze, takich jak choroba Alzheimera.

Naukowcy, we współpracy z Centrum Badawczym Chorób Neurodegeneracyjnych (Neurodegenerative Disease Research Center, NDRC), badali wpływ choliny na funkcje poznawcze. Odkryto, że cholina charakteryzuje się obiecującym działaniem w kwestii zwalczania utraty pamięci. Jest to więc nadzieja dla pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera.

Badanie wykorzystuje myszy, u których występują objawy podobne do symptomów charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Wyniki pokazują, że gdy gryzonie otrzymują duże ilości choliny w swojej diecie, ich potomstwo ma lepszą pamięć w porównaniu z myszami, które urodziły się z matek, których dieta zapewniała normalne spożycie choliny.

W ten sposób udowodniono, że korzystne działanie tej witaminy jest zauważalne także w przyszłych pokoleniach. Efekty wydają się przynosić korzyści nie tylko osobnikom, które otrzymują cholinę w łonie matki i przez laktację, ale także ich potomstwu.

Cholina podczas ciąży i laktacji

Różne instytuty badawcze i żywieniowe potwierdziły, że cholina jest niezbędnym suplementem w okresie prenatalnym. W czasie ciąży spożycie choliny przez matkę wpływa bowiem na rozwój mózgu i pamięć dziecka.

Brzuch kobiety ciężarnej
Odpowiednie spożycie choliny przez kobiety ciężarne zapewnia prawidłowy rozwój funkcji poznawczych u dziecka.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny zadbać o spożywanie sugerowanej dziennej dawki choliny. Jeżeli przyszła mama je zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, wówczas dodatkowe suplementy zazwyczaj nie są potrzebne.

Skutki uboczne

Spożywanie zbyt dużej ilości choliny może prowadzić do wytworzenia specyficznego zapachu ciała, przypominającego ryby. Może również wystąpić nadmierne pocenie lub ślinienie, niskie ciśnienie krwi, zwiększone predyspozycje do urazów lub chorób wątroby. Niektóre badania wykazały, że zbyt wysokie spożycie choliny może również zwiększać ryzyko chorób serca.

Pamiętaj jednak, że wspomniane działania niepożądane występują w przypadku spożywania zbyt dużej ilości choliny. Substancja ta jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla ludzkiego ciała. Gdy jest spożywana z zdrowych ilościach, przynosi naszemu organizmowi szereg istotnych korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sherriff JL., O’Sullivan TA., Properzi C., Oddo JL., et al., Choline, its potential role in nonalcoholic fatty liver disease, and the case for human and bacterial genes. Adv Nutr, 2016. 7 (1): 5-13.
  •  Blusztajn JK., Slack BE., Mellott TJ., Neuroprotective actions of dietary choline. Nutrients, 2017.
  • Velazquez R., Ferreira E., Dave N., et al., Maternal choline supplementation ameliorates Alzheimer’s disease pathology by reducing brain homocysteine levels across multiple generations. Molecular Psychiatry, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.