Cholesterol – 6 trików kuchennych na jego obniżenie

Prowadzenie zbilansowanej diety z dużą ilością owoców i warzyw jest jednym z kluczowych elementów, aby nasz cholesterol był na prawidłowym poziomie.
Cholesterol – 6 trików kuchennych na jego obniżenie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cholesterol osadzony w nadmiarze w naszych naczyniach krwionośnych znany jest pod  pojęciem  medycznym jako hipercholesterolemia. Jest bardzo powszechnym schorzeniem ludzi żyjących w obecnych czasach, jak również bezpośrednio związany z rozwojem chorób układu krążenia.

Ten rodzaj tłuszczu jest naturalnie przechowywany w naszej wątrobie i formuje złogi, które utrudniają swobodny przepływ krwi przez nasze naczynia krwionośne. W chwili, gdy cyrkulacja krwi jest utrudniona, zaczynają się pojawiać problemy z prawidłowym funkcjonowaniu serca.

Najbardziej zatrważającym zjawiskiem jest fakt, iż wielu ludzi całkowicie ignoruje ten problem i regularnie spożywa posiłki, które powodują systematyczny wzrost poziomu cholesterolu w organizmie.

Większość z nich nie jest nawet świadoma tego, że mają podwyższony cholesterol, ponieważ nie daje on oczywistych i widocznych objawów. W rezultacie mamy do czynienia z rozwojem bardzo poważnych chorób.

Z tego właśnie powodu niezwykle ważne jest kontrolować prawidłowy poziom cholesterolu i prowadzić zdrowy styl życia, uwzględniając dobre nawyki żywieniowe. Istotne jest także wprowadzenie zmian przy przyrządzaniu potraw, które pomogą zmniejszyć ilość spożywanego cholesterolu.

Czy jesteście zainteresowani? Jeśli tak, to zapraszamy do sprawdzenia poniższego artykułu.

1. Unikaj sosów i dresingów.

Gotowe sosy i dresingi polepszają walory smakowe mięs, warzyw, jak również innych rodzajów pożywienia. Natomiast istotnym ich problemem jest fakt, iż są one zazwyczaj przepełnione tłuszczem, cholesterolem i innymi ukrytymi dodatkami.

Stosowane w dłuższej perspektywie czasu będą bardzo niekorzystnie wpływać na Twoje zdrowie. Ich regularna konsumpcja z całą pewnością spowoduje podwyższony cholesterol i zaburzenia metabolizmu.

sosy sałatkowe a wysoki cholesterol

Zalecenia

Jeżeli chcesz poprawić smak swoich potraw, polecamy naturalne i zdrowe dresingi takie jak:

    • Śmietana
    • Ziarna gorczycy
    • Jogurt grecki
    • Organiczny koncentrat pomidorowy
    • Przyprawy i zioła
    • Ocet jabłkowy
    • Sok z cytryny
    • Czerwone wino

2. Wybieraj produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu

Nabiał i inne produkty mleczne zawierają w swoim składzie wiele składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważna jest jednak wiedza o tym, że są jednocześnie istotnym źródłem cholesterolu w naszej diecie. Jest to spowodowane faktem, że są pochodzenia zwierzęcego.
Tłuste mleko, jogurt, ser i nabiał ogółem są wręcz przesycone tłuszczami nasyconymi , które odkładają się w naszym organizmie, przyczyniając się jednocześnie powstawaniu hipercholesterolemii.

Zalecenia

  • Kupuj produkty oznaczone „o niskiej zawartości tłuszczu”, „light” lub „bez dodatku tłuszczu”. Większość Twoich ulubionych produktów mlecznych z pewnością posiada takie alternatywne rozwiązania.
  • Jeżeli to tylko możliwe, staraj się zamieniać produkty mleczne zdrowymi produktami pochodzenia roślinnego.

3. Podwyższony cholesterol – ogranicz ilość spożywanego masła

Masło jest jednym z głównych składników w niezliczonej ilości przepisów kulinarnych. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cholesterol jest jednym z kluczowych elementów składowych tego produktu.

Pomimo tego, że jest ona bardzo smaczna i uniwersalna w naszych kuchniach – zaleca się ograniczenie jej konsumpcji lub zamienienie jej na produkty, które dostarczą nam zdrowych tłuszczów.

Zalecenia

Jeżeli jesteście przyzwyczajeni do stosowania masła w waszych przepisach, spróbujcie ją zastąpić zdrowymi alternatywami takimi jak:

4. Kontroluj swoje nawyki podczas gotowania.

Większość osób nie zastanawia się nad metodami kulinarnymi, które stosują podczas przyrządzania swoich posiłków. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt istotne, to jednak ma to ogromne znaczenie w przypadku poziomu naszego cholesterolu.

Ten rodzaj tłuszczu w parze z trójglicerydami wykazuje tendencje do osadzania się w wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych.

Zalecenia

  • Po pierwsze zamiast smażenia, powinniśmy stosować grillowanie, pieczenie lub gotowanie na parze.
  • Dodatkowo powinniśmy przyrządzać nasze posiłki, gotując je w małych temperaturach; w rezultacie składniki nie tracą swoich wartości odżywczych.

5. Uwzględnij oliwę z oliwek w Twojej diecie

Dzięki wysokiemu stężeniu kluczowych składników odżywczych i zdrowych tłuszczy oliwa z oliwek jest jednym z tych produktów w naszej kuchni, których nigdy nie powinno zabraknąć.

Oliwa z oliwek „extra virgin” zawiera kwasy omega – 3, witaminę E i ważne minerały, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu (HDL) w naszej krwi.

oliwki i oliwa z oliwek

Jej niezwykle dobroczynny skład wraz z wysoką zawartością antyoksydantów spowalnia efekty oksydacyjne i minimalizuje ryzyko pojawiania się chorób układu krążenia.

Zalecenia

  • Jedz łyżkę oliwy z oliwek codziennie na pusty żołądek.
  • Używaj oliwy z oliwek w przyrządzaniu dresingów sałatkowych.
  • Dodawaj ją również do zup, musów, sosów, jak również w przypadku innych wybranych przepisów.

6. Zwiększ ilość spożywanych warzyw i owoców.

Czerwone mięso, wyroby wysoce przetworzone i inne nienaturalne produkty w naszej diecie są główną przyczyną podwyższonego złego cholesterolu (LDL). Zamiast je spożywać w dużych ilościach, powinniśmy zastąpić je świeżymi warzywami i owocami.

Nie tylko dadzą nam więcej satysfakcji z jedzenia, ale również pomogą utrzymać zdrowie naszych naczyń krwionośnych, jak i aktywnie przeciwdziałać odkładaniu się cholesterolu.

Zalecenia

  • Spożywaj codziennie pomiędzy 3 – 5 sztuk owoców.
  • Upewnij się, że porcja warzyw w głównym posiłku dnia pokrywa powierzchnię połowy Twojego talerza.
  • Staraj się jeść surowe warzywa tak często jak to możliwe. W ten sposób dokładasz wszelkich starań, że wykorzystujesz ich wartości odżywcze w 100%.

Zmniejszenie  ilości konsumowanego cholesterolu jest jak najbardziej możliwe i nie jest to coś bardzo uciążliwego. Wystarczy pamiętać o prostych zaleceniach, aby zacząć sprawować nad nim kontrolę. Twoje serce z całą pewnością będzie Ci bardzo wdzięczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.