Chemikalia do sprzątania - czy są toksyczne?

Wiele badań wykazało, że chemikalia używanie do czyszczenia powierzchni w naszych domach, mogą być silnie szkodliwe dla zdrowia naszego, dzieci i zwierząt. W tym artykule dowiesz się więcej, na ten ważny temat.
Chemikalia do sprzątania - czy są toksyczne?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Prawdopodobnie słyszeliście nie raz, że chemikalia czyszczące są szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektóre substancje chemiczne w nich zawarte, takie jak chloroform, formaldehyd lub ftalan, mogą powodować poważne choroby u dzieci, dorosłych, a nawet zwierząt domowych.

Poniżej udostępnimy listę najbardziej szkodliwych produktów i propozycje ich bardziej naturalnych zastępników.  Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dane naukowe nie pozostawiają wątpliwości: ponad połowa produktów czyszczących sprzedawanych w supermarketach i sklepach zawiera szkodliwe składniki i chemikalia. Niestety, głównymi konsekwencjami ich stosowania są alergie, wysypki, zatrucia, a nawet problemy z oddychaniem.

Chemikalia używane do czyszczenia – stanowisko naukowców

Chemikalia w wiadrze

W wielu przypadkach produkty czyszczące zawierają toksyczne składniki dla skóry i układu oddechowego.

W 2012 r. Europejska Grupa robocza ds. Środowiska (EWG) przeanalizowała najpopularniejsze płyny używane w gospodarstwach domowych i produkty czyszczące. Wyniki były bardzo niepokojące.

Znaleziono w nich około 65 wysoce toksycznych substancji, które często wiązanych z ryzykiem niepłodności, zaburzeniami endokrynologicznymi, ogólnym złym samopoczuciem lub chorobami neurotoksycznymi.

W Norwegii, Wydział Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Bergen przeprowadził badanie, oparte na monitorowaniu 6000 osób, które codziennie używały silnie chemicznych środków czyszczących. W badaniu podkreślono częste uszkodzenia i poparzenia układu oddechowego osób, które były narażone na działanie tych toksycznych pierwiastków.

Co więcej, badanie Accepted Nature Climate Change na Uniwersytecie Harvarda koncentrowało się na szkodach, jakie substancje te wyrządzają środowisku naturalnemu. Objawy, takie jak niedokrwistość lub niedobór żelaza, wynikałyby z zanieczyszczenia wynikającego z częstego korzystania z silnych chemikaliów.

Ponadto Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (US EPA) wspomniała, że ​​ludzie codziennie mają do czynienia średnio z mrożącą krew w żyłach liczbą 150 000 wysoce szkodliwych substancji syntetycznych.

Substancje toksyczne jakie najczęściej zawierają środki czyszczące

Gąbki

W środkach czyszczących znajduje się niezliczona ilość toksycznych związków. Skupimy się jednak na tych najczęściej występujących i najbardziej szkodliwych.

Ftalany

Ta grupa substancji zawarta jest w odświeżaczach powietrza, perfumach oraz w niektórych opakowaniach z tworzywa sztucznego. Ogólnie rzecz biorąc, główne ryzyko , które niosą, polega na potencjalnych zaburzeniach systemu endokrynnego.

Ftalany prawdopodobnie zwiększają ryzyko zachorowania na astmę u opóźnienie w rozwoju u dzieci oraz mogą powodować bezpłodność u mężczyzn. Mogą je zawierać  lakiery do drewna,  środki do czyszczenia podłóg lub mebli, ręczniki papierowe a nawet zapachowe artykuły higieny osobistej.

Perchloroetylen

 Jest to obecne w produktach do „czyszczenia na sucho” w pralni chemicznej, jako wywabiacz plam i rozpuszczalnik. Ogólnie rzecz biorąc, ten składnik może powodować wiele komplikacji zdrowotnych, od zawrotów głowy po podrażnienie dróg oddechowych i oczu.

Jest uważany za czynnik neurotoksyczny. Zawierają go między innymi produkty do czyszczenia dywanów i silne odplamiacze.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Przygotuj domowej roboty odplamiacz!

Triklosan

J est używany najczęściej w antybakteryjnych mydłach, dezodorantach, pastach do zębów, kosmetykach, tkaninach antybakteryjnych i innych produktach czyszczących. Niestety jest wyjątkowo szkodliwy dla naturalnych ekosystemów.

W rzeczywistości został nawet zakazany w Stanach Zjednoczonych, a Szwedzcy naukowcy wykryli triklosan w mleku karmiących matek. Oznacza to, że ta substancja jest absorbowana przez organizm ludzki w znacznych ilościach

Czwartorzędowe związki amoniowe (QAC)

Podobnie jak triklosan, jest to związek opisany na etykietach jako „przeciwbakteryjny”. Niestety, ​​jego długotrwałe stosowanie może powodować choroby, takie jak zapalenie skóry i alergie oddechowe. Można go znaleźć w środkach zmiękczających tkaniny i różnych środkach dezynfekujących powierzchnie.

Butoksyetanol

Należy on do rodziny rozpuszczalników i jest przedstawiany jako skuteczny uniwersalny środek czyszczący. Jego codzienne stosowanie wpływa na wiele układów w naszym organizmie; od płuc po wątrobę i nerki.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czyszczenie plam odtłuszczaczem

Chemikalia- jak uniknąć zatrucia przy korzystaniu ze środków czyszczących

Zaleca się stosowanie rękawiczek i masek zakrywających usta i nos, za każdym razem gdy korzystasz z kupnych produktów czyszczących, aby uniknąć narażenia na toksyczne związki.

Należy zawsze pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach:

  1. Staraj się unikać środków czyszczących w sprayu, aby unikać wdychania ich oparów. Zawsze przewietrz swój dom po korzystaniu z chemikaliów.
  2. Ponadto należy zawsze nosić rękawiczki, aby uniknąć poparzenia i przesuszenia rąk
  3. Podczas czyszczenia warto założyć maseczkę ochronną.

Warto zachować wszystkie te środki ostrożności, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza do płuc lub zetknięciu się toksyn ze skórą. 

Nie zapominaj też, że istnieje wiele skutecznych naturalnych produktów do czyszczenia wszelkich powierzchni w domu. 

Możesz wymienić toksyczne chemikalia czyszczące, na bardziej naturalne. Nie musisz się obawiać, często są one równie skuteczne, jak sklepowe produkty. Warto zwrócić uwagę na domowe, nietoksyczne i ekologiczne alternatywy chemikaliów. Często są one o wiele tańsze i bezpieczniejsze. 

Jeśli jednak zamierzasz kupić gotowe ekologiczne  środki czyszczące bez toksyn, być może będzie to wymagało dokonania większej inwestycji.

Z drugiej strony, większość powierzchni kuchennych można wyczyścić za pomocą czystej szmatki, wody, octu, sody i szarego mydła. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uniknąć używania silnych środków czyszczących, pamiętaj, aby nie używać ich w pobliżu osób szczególnie wrażliwych. Na przykład dzieci, osoby starsze lub osoby bardzo narażone, takie jak kobiety w ciąży, mogą być w szczególnym niebezpieczeństwie.

Podsumowując, chemikalia czyszczące dostają się do organizmu głównie przez drogi oddechowe,powierzchnię skórę i oczy. Dlatego musisz z nich korzystać odpowiedzialnie i zawsze mając świadomość ich składu i działania. Na koniec pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety, nigdy samodzielnie nie mieszać różnych chemikaliów i zawsze brać pod uwagę swoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nazaroff, W. W., & Weschler, C. J. (2004). Cleaning products and air fresheners: Exposure to primary and secondary air pollutants. Atmospheric Environment. https://doi.org/10.1016/j.atmosenv.2004.02.040
  • Al-Amoudi, A., & Lovitt, R. W. (2007). Fouling strategies and the cleaning system of NF membranes and factors affecting cleaning efficiency. Journal of Membrane Science. https://doi.org/10.1016/j.memsci.2007.06.002
  • Shugar, G., Ballinger, J., Application, I., Glass, A. O., Dilute, A. M., & Not, D. O. (1996). Cleaning procedures for glass substrates. Chemical Technicians’ Ready Handbook.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.