Charlotte cytrynowa – pyszny, orzeźwiający deser

Szukasz przepisu na ciasto idealne na upalne dni? Koniecznie zanotuj więc przepis na przepyszne i cudownie orzeźwiające ciasto cytrynowe. Jest ono łatwe i szybkie w przygotowaniu, a jego kwaskowaty smak zachwyci całą twoją rodzinę. Zaserwuj im deser, który pokochają!
Charlotte cytrynowa – pyszny, orzeźwiający deser

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zaopatrz się w paczkę herbatników, mleko skondensowane i kilka świeżych cytryn – z tych właśnie składników składa się nasza nieco zmodernizowana charlotte cytrynowa. Stanowi ona znakomite rozwiązanie na lekki i orzeźwiający deser, doskonale zaspokaja apatyt na coś słodkiego zwłaszcza w upalne, letnie dni.

Oryginalny przepis pochodzi z Anglii bądź Francji (opinie w tej kwestii są podzielone), gdzie na przestrzeni kilku stuleci skradł podniebienia milionów osób. Co prawda sugestywna nazwa tego deseru niewiele ma wspólnego z tradycyjną szarlotką, ale zapewniamy, że ciasto to jest równie pyszne.

Podobnie jak klasyczne ciasto cytrynowe również nasza charlotte cytrynowa zawiera w swym składzie krem na bazie mleka i herbatniki, które dostarczają jej słodkiego smaku. Zatem do przygotowania tego deseru nie będziemy używać rafinowanego cukru.

Nie wahaj się dłużej i wypróbuj poniższy przepis już dziś! Jesteśmy przekonani, że nasze orzeźwiające ciasto zachwyci nie tylko ciebie, ale również i wszystkich twoich gości.

Charlotte cytrynowa – jakich należy użyć składników?

Aby przygotować ciasto cytrynowe, należy zaopatrzyć się w poniższe składniki:

  • Puszka mleka skondensowanego – według wielkości puszki, około 400 g
  • Puszka lub kartonik mleka zagęszczonego (odparowanego) – około 360 ml
  • 2 opakowania herbatników (klasycznych, na bazie jajka i z dodatkiem cukru) – każde opakowanie po 85 g lub jedno duże o wadze 170 g.
  • 6-7 cytryn (w przybliżeniu 1 kilogram), czyli podstawowego składnika ciasta. Dzięki nim uzyskamy orzeźwiający, kwaskowaty smak i cytrusowy aromat. Mierząc inaczej, będziemy potrzebowali około 16 łyżek stołowych świeżo wyciśniętego soku z cytryny (około 200 ml).
  • Opcjonalnie możesz dodać 225 g śmietany kremówki.
  • Opcjonalnie możesz dodać 2 łyżeczki cynamonu (wedle gustu)

.

Słodkie herbatniki na charlottę cytrynową

Pamiętaj, że podstawowe składniki ciasta nie powinny zostać zmodyfikowane. Resztę możesz dopasować do swoich kulinarnych upodobań.

Praktycznie każdy dodatkowy składnik jest dopuszczalny. Możesz wzbogacić smak na przykład o wiórki kokosowe lub nasiona chia.

Orzeźwiająca charlotte cytrynowa – poznaj przepis

  • W pierwszej kolejności wyciśnij sok z kilograma cytryn. Jak wcześniej napisaliśmy, będziemy potrzebowali około 16 łyżek stołowych soku. Jeśli więc owoce są bardzo soczyste, być może będziesz ich potrzebować mniej. Z kolei, jeśli zawierają mało soku, trzeba będzie ich użyć nieco więcej.
  • Przelej sok z cytryny do szklanego, wysokiego naczynia – będziemy bowiem do niego dodawać inne składniki i dokładnie je ze sobą łączyć.
  • Pierwszymi dodatkami do soku z cytryny będzie mleko: zarówno to zagęszczone, jak i skondensowane.
  • W celu połączenia składników zaleca się użycie blendera lub miksera. Masa powinna uzyskać bowiem jednolitą, kremową konsystencję. Mieszając ręcznie, zadanie to może okazać się nico mozolne. Jeśli chcesz dodać jakiekolwiek inne składniki, należy to zrobić właśnie teraz, podczas miksowania.
Słodki deser
  • Po uzyskaniu zwartej, jednolitej i kremowej konsystencji masy, czas zabrać się za montowanie kolejnych pięter, z jakich składa się charlotte cytrynowa.
  • Przygotuj naczynie żaroodporne. Jego dno wyłóż podwójną warstwą herbatników (układając je jeden na drugim). Następnie wylej na nie połowę przygotowanej kremowej masy (powinna być ona nieco klejąca).
  • Na powierzchni kremowej masy ułóż kolejną, podwójną warstwę herbatników (dokładnie tak samo, jak to zrobiłeś za pierwszym razem). Na nią z kolei wylej pozostałą kremową masę. Ponieważ opadła ona na dno naczynia, powinna być gęstsza i bardziej cytrynowa w smaku niż ta z wierzchu.

Zamiast do piekarnika, do lodówki!

Dobrą wiadomością jest to, że nasza charlotte cytrynowa nie wymaga użycia piekarnika. Wyłożone gotowym ciastem i herbatnikami żaroodporne naczynie należy umieścić w zamrażalniku na około 30 minut. Wtedy ciasto stężeje i przyjemnie się schłodzi.

Ciasto cytrynowe

Zdaniem niektórych lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ciasta na cały dzień w lodówce, zamiast wkładanie go na pół godziny do zamrażalnika. W rzeczywistości obydwa wyjścia są dobre, chociaż to drugie pozwala nam na lepszą kontrolę końcowego rezultatu.

Przechowując ciasto cytrynowe w zamrażalniku łatwiej jest sprawdzić, czy masa odpowiednio stężała, zanim zbytnio się zmrozi.

Przed podaniem ciasta, możesz je posypać cynamonem lub wiórkami kokosowymi. Wiele osób lubi również wersję z potartą skórką cytryny (posypują nią górną część deseru). Dodatkowe składniki wpływają nie tylko na estetykę ciasta, ale także poprawiają walory smakowe. Jeśli masz ochotę, możesz udekorować swoje ciasto cytrynowe kupkami bitej śmietany.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zrób ciasto cytrynowe!

Charlotte cytrynowa – iście królewski przysmak

Niektóre z pogłosek wskazują na to, że nasza charlotte cytrynowa była częstym przysmakiem na angielskim dworze za czasów panowania króla Jerzego III. Jak głosi ta historia, stąd też deser ten został ochrzczony Charlottą – na cześć żony króla, Zofii Charlotty z Meklemburgii-Strelitz

Anglicy zwariowali na punkcie tego ciasta do tego stopnia, że zmodyfikowali dla niego tradycyjną formę do pieczenia, by ułatwić przygotowanie charlotty. A że Francuzi nie chcieli być gorsi od swoich sąsiadów z północy, opracowali własną wersję deseru z dodatkiem lodów lub bitej śmietany.

Istnieje również inna legenda na temat korzeni tradycyjnej charlotty. Według niej wynalazcą deseru była kucharka Marie-Antoine Careme. Nazwała ona swoje odkrycie „rosyjską charlottą”. Jej charlotte cytrynowa miała być wyrazem uwielbienia dla żony cara Mikołaja I – Charlotty z Prus.

Obydwie postaci historyczne były sobie współczesne i stały na czele najpotężniejszych wówczas narodów świata. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, która z władczyń rzeczywiście zainspirowała popularność cytrynowego ciasta. Jedno jest pewne, charlotte cytrynowa od zawsze była postrzegana jako przysmak godny każdego dworu królewskiego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.