Charakterystyka ludzi prowadzących podwójne życie

Prowadzenie podwójnego życia niesie za sobą poważne konsekwencje: od braku zaufania po upadek wizerunku osobistego. Dlaczego niektórzy prowadzą podwójne życie? Zobaczmy.
Charakterystyka ludzi prowadzących podwójne życie
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca, 2023

Ludzie prowadzący podwójne życie to tacy, którzy mają w ukryciu drugą rodzinę lub inny związek. Jest to zjawisko związane z niedojrzałością emocjonalną, brakiem uczucia i niską samooceną. Jakie są jego konsekwencje?

Prawda jest taka, że odkrycie tego typu sytuacji niesie ze sobą wiele wątpliwości u zaangażowanych osób. „Czy nie mam już wszystkiego, czego potrzebuję do szczęścia?”, „Czy nie zrobiłem wystarczająco dużo?”…. Składa się na to kilka elementów, które omówimy poniżej.

Na czym polega podwójne życie?

Możemy wyobrazić sobie tę ideę na podstawie dwustronnego obrazu. Chociaż podwójne życie wiąże się z posiadaniem więcej niż jednego związku i ze stale popełnianą niewiernością, musimy również wziąć pod uwagę zachowania związane z problematyczną konsumpcją, uzależnieniami lub nielegalnymi działaniami.

Niektórzy na przykład twierdzą, że pracują do późna, ale w rzeczywistości są w kasynie. Inni twierdzą, że otrzymują wynagrodzenie, wykonując określoną pracę, ale w rzeczywistości okazuje się ona być nielegalnym biznesem.

Pamiętasz serial Breaking Bad? Główny bohater mógłby być idealnym przykładem osoby prowadzącej podwójne życie.

Dlaczego niektórzy prowadzą podwójne życie?

Próba znalezienia przyczyny lub listy kontrolnej przyczyn nie ma większego sensu, ponieważ pomija wagę, jaką mają poszczególne doświadczenia w biografii człowieka. Jednak na podstawie tego wyjaśnienia zwykle wymienia się następujące powody.

Samotny mężczyzna
Na podwójne życie wpływa wiele sytuacji, które pojawiają się w dowolnym momencie życia, a także różne aspekty osobowości człowieka.

Kryzysy osobiste

Wiele przygód lub problematycznych działań (takich jak uzależnienie od hazardu) często idzie w parze z kryzysami osobistymi lub życiowymi, w których, aby zapomnieć, trzeba unikać. Innymi słowy, jest to brak bardziej odpowiednich zasobów do radzenia sobie z konfliktami.

Poszukiwanie adrenaliny

W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, poszukiwanie doznań lub adrenaliny również motywuje ludzi do podwójnego życia. Nawet jeśli wiąże się to z pewnym ryzykiem, wielu traktuje takie życie jako sposób na odzyskanie pewności siebie lub poczucia „wszechmocnego ja”.

Pragnienie

Podwójne życie – gdy występuje na poziomie pary – wiąże się również z pożądaniem. Zaangażowanie polega na pozytywnym i proaktywnym wyborze bycia z inną osobą, ale to nie znaczy, że przestajemy być podmiotami pożądania.

Problemy komunikacyjne osoby prowadzącej podwójne życie

Trudności z komunikacją, nieumiejętność wyznaczania granic i reagowania na bardziej impulsywne wzorce zachowań, bez patrzenia na przyszłe konsekwencje to typowe problemy u osób, które prowadzą podwójne życie.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o kimś, kto zostawił oczywiste wskazówki, aby partner dowiedział się o niewierności? Równie dobrze może chodzić o niemożność przyznania się do tego, co się dzieje w jej życiu.

Modele relacji

Oznaczają modele relacji, które dana osoba zna i miała jako punkt odniesienia. Oczywiście nie oznacza to, że osoby, których rodzice byli niewierni, są „skazani” na powtarzanie tego samego.

Jest to tylko część informacji, którą można wziąć pod uwagę, aby dokładnie zbadać, jakie wartości lub modele relacji mogła zinternalizować.

Charakterystyka ludzi prowadzących podwójne życie

Jeśli chodzi o cechy, musimy być bardzo ostrożni z uogólnieniami i zestawem identyfikacyjnym. W większości przypadków to wyjątkowość osób i ich relacji wyjaśnia przyczyny takiego sposobu życia. Możemy jednak wymienić kilka cech ogólnych:

  • Okazują się niezdolne do podjęcia decyzji dotyczącej swoich uczuć, rozpoznać, co się z nimi dzieje i przejąć nad tym kontroli. Dlatego wybierają podwójne życie, które funkcjonuje jako ucieczka przed tym, co naprawdę dzieje się na pierwszym planie.
  • Nie są w stanie ponosić afektywnej odpowiedzialności, co implikuje uznanie, że ich własne działania mają konsekwencje dla innych.
  • Z drugiej strony, im trwalsze jest podwójne życie, tym bardziej osoby takie stają się zimne emocjonalnie i odległe. W ten sposób zaczynają żyć w swoistej dysocjacji, ponieważ empatia, etyka, a nawet samoopieka stają się odrętwiałe. W konsekwencji nie dociera do nich to, co się dzieje w rzeczywistości, dzięki czemu mogą iść dalej.

Jednak w takich przypadkach prosta zasada trzech nie działa. Mogą być odrętwiali na poziomie emocjonalnym, wykonując pewne czynności, ale możliwe jest również, że po powrocie do domu mogą się wydawać bardziej kochający, elokwentni, a nawet pozytywnie nastawieni i zaangażowani.

Konsekwencje podwójnego życia

Nieszczęśliwa para. Podwójne życie
Konflikty związane z prowadzeniem podwójnego życia są nie tylko osobiste, ale mogą mieć wpływ również na bliskich zaangażowanych osób.

Za główne możemy uznać dwie konsekwencje. Utrata zaufania do więzi, która może wykraczać nawet poza sferę pary, rzutować na wizerunek tej osoby w rodzinie, a także szkody i dyskomfort, jakie powoduje w takich związkach. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Nieufność: utrata wartości słowa

Raz, na jakiś czas lub na stałe… bez względu na to, jak często zdarza się zdrada, jej wpływ i niszczycielski wpływ na zaufanie jest taki sam.

Wątpliwości mają „przypływowy” wpływ na inne aspekty związku, a nawet na inne dziedziny życia. „Nie poznaję Cię”, „Nie wiem, z kim byłam przez te wszystkie lata”… to tylko niektóre ze zwrotów, które słyszą od swoich partnerów.

Dotyczy to nie tylko partnera

A priori można by sądzić, że po odkryciu osoby prowadzącej podwójne życie, para rozpada się, ot tak. Jest to jednak bardziej złożone.

Z jednej strony wpłynie to na drugą osobę i jej samoocenę. Zawsze pojawiają się wątpliwości w rodzaju: “Dlaczego się mną nie zajął?”, “Dlaczego nie traktował mnie priorytetowo?” Konsekwencje są czasami tak długoterminowe, że trudno jest nawiązać przyszłe relacje.

Z drugiej strony, gdy w związku z dziećmi pojawia się niewierność, trudno będzie zrozumieć, że podwójne życie nie oznacza, że dana osoba nie kocha swoich dzieci. Na początku – zwłaszcza jeśli są jeszcze młode – wezmą to do siebie. Tym bardziej, jeśli ich drugi rodzic cierpi.

Nie zapomnij o dalszej rodzinie. Podwójne życie jednego z partnerów wpływa na resztę rodziny, zwłaszcza w długotrwałym związku.

Tak więc istnieje cała gama emocji, począwszy od gniewu i poczucia winy, do odpowiedzialności za siebie, między innymi. Są one obecne w ciągłej pętli, dopóki sytuacja się nie rozwiąże. Zwykle odbywa się to z pomocą specjalisty.

Na koniec warto wspomnieć, że każda osoba trzecia, zwłaszcza zaangażowana w romans, dozna strat wynikających z podwójnego życia.

Prędzej czy później podwójne życie przyniesie ból

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ stereotypów i ról płciowych. Aby usprawiedliwić podwójne życie, ludzie często używają argumentów w rodzaju: „mężczyźni już tacy są”, „ona też by tak zrobiła”, „to zrozumiałe, że szuka na zewnątrz tego, czego nie może znaleźć w domu” itp.

Należy jednak być bardzo ostrożnym i to z dwóch powodów. Z jednej strony dlatego, że miara, za pomocą której mierzy się niewierność, nie jest taka sama, a moralne osądy pogarszają sytuację, w której tylko dwie osoby powinny interweniować.

„Pewnie ją zdradził, bo za dużo uwagi poświęcała dzieciom” – mawiają czasem członkowie rodziny, którzy decydują się opowiedzieć po którejś ze stron.

Również dotknięty obszar osobisty nie jest taki sam. Mężczyźni mają tendencję do odczuwania wpływu na swoją męskość, a kobiety na poczucie własnej wartości. Innymi słowy, płeć pojawia się również jako klucz do interpretacji.

Argumenty te stanowią ogólne schronienie w sytuacji, która jest bardzo szczególna. Trudność rozpoznania czegoś, co dzieje się na poziomie osobistym lub, na poziomie relacji, blokuje jakąkolwiek możliwość poszukiwania rozwiązania. Kontynuować lub zakończyć związek.

W każdym razie zawsze możemy czuć się niezadowoleni i może nam się coś nie podobać, ale nie rozpoznając tego lub nie mówiąc, że prędzej czy później zaszkodzi to zaangażowanym osobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Galarza, Jomairy, & Martínez-Taboas, Alfonso, & Martínez Ortiz, Daniel (2009). Factores psicológicos asociados a la infidelidad sexual y/o emocional y su relación a la búsqueda de sensaciones en parejas puertorriqueñas. Revista Puertorriqueña de Psicología, 20( ),59-81.[fecha de Consulta 3 de Mayo de 2021]. ISSN: 1946-2026. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=233216361004.
  • Rodríguez Ceberio, M. (2017). Los juegos del mal amor. El amor, la comunicación y las interacciones que destruyen parejas. Buenos Aires: Ediciones B.
  • Selterman, Dylan et al. “Motivations for Extradyadic Infidelity Revisited.” The Journal of Sex Research 56 (2019): 273 – 286.
  • Soltanzadeh Rezamahalleh, M. (2021). Predicting Attitudes toward Marital Infidelity Based on Attachment and Perfectionism Styles. Journal of Modern Psychology, 1(1). https://doi.org/10.22034/jmp.1999.129775

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.