Charakterystyka HSP, czyli ludzi wyjątkowo wrażliwych

Czy wiesz, że niektórzy ludzie są tak wrażliwi, że trudno im z tym żyć? Dowiedz się, czym charakteryzują się osoby HPS, czyli z języka angielskiego „The Highly Sensitive Person”.
Charakterystyka HSP, czyli ludzi wyjątkowo wrażliwych
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Ludzie HSP charakteryzują się ogromną subtelnością i ponadprzeciętnymi zdolnościami do wychwytywania niuansów. To, co innym umyka niezauważone, wysoko wrażliwe osoby dostrzegają z wielką intensywnością.

Ich charakter różni się od “normalnego” niemalże na każdej płaszczyźnie. Zwiększona wrażliwość ujawnia się zarówno w kontaktach międzyludzkich, partnerskich, jak i zawodowych.

Ludzie HSP mają zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość. Charakteryzuje ich większa wrażliwość,świadomość, kreatywność i skrupulatność. Jednak w dzisiejszym świecie “twardzieli” trudno przychodzi im się odnaleźć. Próbują więc zatuszować swoją nieprzeciętną wrażliwość, stając się jednocześnie zagubionymi obywatelami tzw. drugiej kategorii.

Czasem ludzie HSP są tak zaangażowani w różne sprawy i tak intensywnie przeżywają to, co dzieje się w otaczającym ich świecie, że bardziej niż inne osoby potrzebują chwili samotności, odizolowania i wyłączenia.

Czy słyszałeś kiedykolwiek o HSP, czyli ludziach szczególnie wrażliwych? Dowiedz się więcej na ten temat!

Ludzie HSP – kim są?

Każdy z nas jest wyjątkowy i oferuje swojemu otoczeniu i światu unikalny dar, który kryje się w najgłębszych zakamarkach naszego wnętrza. Aby go odkryć czasem wystarczy zatrzymać się na moment i głęboko zastanowić nad swoim życiem emocjonalnym. Mimo codziennego pośpiechu toczy się ono każdego dnia w naszym sercu i umyśle.

Wydarzenia, które w przeszłości odbiły na nas bolesne piętno, mogą zmienić się w cenne doświadczenia. Dzięki nim mamy szansę okazywać większą wrażliwość i zrozumienie wobec drugiego człowieka.

Niektóre osoby są świetnymi słuchaczami. Przy nich masz ochotę obnażyć się ze wszystkich problemów. Z kolei inni dobrze przejmują inicjatywę w działaniu i są doskonałymi organizatorami. Jeszcze inni są kreatywni, wierni lub charakteryzują się ogromną siłą wewnętrzną.

Istnieją również osoby, które silniej przeżywają świat, głęboko odbierają rzeczywistość i odczuwają ją intensywniej. Są to ludzie HSP, czyli ci wyjątkowo wrażliwi. Stanowią oni bardzo niewielki odsetek naszej populacji.

HSP – co to właściwie jest?

Obraz kobiety z motylem

Highly sensitive person (HSP) – w tłumaczeniu z angielskiego “osoba wyjątkowo wrażliwa”.Została tak nazwana, ponieważ głęboko przeżywa otaczający świat. To, co się w nim dzieje, odbiera z dużo większą intensywnością niż reszta społeczeństwa.

Reakcje ludzi HSP niejednokrotnie zdają się być nieadekwatne, przesadzone i wyolbrzymione. Często aż do tego stopnia, że wzbudzają wątpliwości, czy ta wyjątkowa cecha zwana też nadwrażliwością jest zaletą, czy zaczyna być przekleństwem.

  • Ludzie wyjątkowo wrażliwi obdarzeni są określonymi cechami, między innymi szczególną intuicją i wielką empatią. Chociaż odnajdują oni spokój i ukojenie w samotności, jednocześnie utrzymują silnie emocjonalne więzi z innymi ludźmi.
  • Może być to zaskakujące, ale ludzie HSP kierują się swoim własnym odmiennym tempem życia. Cenią sobie czas spędzony w samotności oraz czerpią z niego wielką radość. Jednocześnie ich wizja rzeczywistości jest dużo trafniejsza niż pozostałych ludzi.
  • Często zauważają i przeżywają aspekty, które przez osoby o niskim poziomie wrażliwości pozostają niedostrzeżone lub nie mają większego znaczenia.
  • Bardzo często ten niezwykły dar sprawia, że dana osoba czuje się niejako winna temu, że przeżywa wszystko tak intensywnie i podchodzi do życia tak emocjonalnie.
  • Nierzadko ludzie HSP starają się kamuflować i ukrywać przed światem swoją osobowość, co w konsekwencji powoduje, że zatracają swoje “ja” i stają się sfrustrowani.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Osoby empatyczne – 5 charakterystycznych cech

Charakterystyka ludzi HSP

Bycie wyjątkowo wrażliwą osobą nie musi wcale napawać obawą i strachem. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by być szczerym, otwartym i uczciwym wobec siebie i świata. To pomaga w tworzeniu głębokich, mocnych i prawdziwych relacji. Umożliwia budowanie więzi, których poszukujemy w życiu, a jednocześnie umacnia naszą wewnętrzną siłę.

Wrażliwe serce w dłoniach

Wyrażanie swoich najskrytszych uczuć, ułatwia uwolnienie się od nagromadzonych emocji, które długo trzymane w tajemnicy, w końcu zaczynają “wybuchać”. Niektóre sekrety skrzętnie chowane przed światem mogą stać się udręką i generować silne stany lękowe, ponieważ nie wydobywamy ich na zewnątrz.

Często z powodu strachu, dezorientacji czy też dezinformacji osoby z nadwrażliwością potrzebują lat, by zdać sobie sprawę z potęgi uczuć i energii, jakie w sobie mają.

W procesie odkrywania siebie i swojego emocjonalnego świata ważne jest, by zdać sobie sprawę ze swoich możliwości. To właśnie one odróżniają osoby wyjątkowo wrażliwe od całej reszty. Poniżej podajemy kilka z nich:

1. Wyjątkowa intuicja

Ze względu na swoją szczególną wrażliwość na otoczenie, choć nie jest to udowodnione naukowo, osoby te są w stanie czytać między wierszami.

W momencie wejścia w kontakt z inną osobą lub grupą ludzi z łatwością wyczuwają panujące nastroje i atmosferę oraz bez trudu są w stanie określić charakter emocjonalny konwersacji, jaka miała miejsce zaraz przed danym kontaktem.

2. Niezwykła subtelność

Osoby te są szczególnie wnikliwe, a także z łatwością czytają i interpretują sytuację. Szybko identyfikują kłamstwo i odczuwają, gdy coś próbujemy przed nimi ukryć.

Właściwie jeżeli istnieje coś, co dobrze identyfikuje osoby wyjątkowo wrażliwe to subtelność, z jaką postrzegają otaczający świat.

3. Silnie rozwinięte zdolności empatii

Nić połączenia emocjonalnego między osobą HSP a innymi ludźmi jest szczególnie niezwykła. Wykazuje ona niesamowite zdolności w budowaniu relacji silnie opierając je właśnie na empatii. Słowami, które idealnie opisują i pozwalają lepiej zrozumieć to zjawisko, są słowa Petera F. Drunckera:

“Prawdziwi słuchacze potrafią słuchać tego, co mówi cisza. Najważniejsze w komunikacji jest usłyszeć to, co nie zostało wypowiedziane”.

4. Doświadczanie niezwykłych doznań

Uśmiechnięta kobieta na rowerze

Ludzie HSP przekazują i wychwytują emocje w prawdziwie magiczny sposób. Transmisja emocji zawsze odbywa się u nich w subtelny sposób, a ich intensywność niejednokrotnie jest prawie niezauważalna. Ponadto ludzie obdarzeni tym darem mają ponadprzeciętną zdolność odbierania wrażeń, odczuć i emocji z otaczającego środowiska.

5. Łatwość w przekazywaniu uczuć

Ze względu na wysoki poziom wrażliwości osoby te z gracją i elegancją używają swoich zdolności przy opisywaniu doświadczeń i intensywnych doznań. To pozwala im dotrzeć do głębi wnętrza i ego – zarówno swojego, jak i innych osób.

6. Radość w samotności

Ludzie HSP niejednokrotnie świadomie odsuwają się i marzą o tym, by pobyć chwilę w samotności. W ten sposób mogą nawiązać kontakt ze swoimi emocjami i bogatym światem wewnętrznym. W literaturze podobne osobowości opisuje się jako wyalienowane, zamknięte w sobie.

Przypisuje się to wrażliwości, która prawdopodobnie momentami powoduje, że otaczający ludzie, środowisko i nagromadzenie bodźców i emocji stają się trudne do zniesienia i zbyt skomplikowane.

7. Chęć do pomocy

Ludzie HSP są zawsze gotowi do pomocy i ułatwienia życia innym! Ściślej mówiąc, wyjątkowa wrażliwość sprawia, że są w stanie zrobić coś dla świata, by był lepszy i szczęśliwszy.

8. Śmiech i płacz

Intensywne uczucia, które wypełniają ich wnętrze, są tak silne, że w każdej chwili mogą wyjść na światło dzienne przy jakimkolwiek zdarzeniu. Jest to zdrowa forma uwolnienia się od nadmiaru emocji – zarówno tych, które są konstruktywne, jak i od nieadekwatnych wzorców myślowych.

Mówiąc inaczej, poprzez płacz i śmiech ludzie HSP czyszczą okna i okulary swojej duszy, przez które odbierają świat w tak niezwykły sposób.

9. Wielkie zaangażowanie

Ludzie wyjątkowo wrażliwi dobrze pracują w grupie i bez problemu osiągają większość celów, które sobie wyznaczają. Co więcej, głęboko angażują się całym swoim ciałem i duszą w projekt, którego się podejmują.

Źródło: Ludzie wyjątkowo wrażliwi. Elaine Aron


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • El don de la sensibilidad. Elaine Aron. Obelisco, 2006.
  • Personas altamente sensibles. Rafael Pardo. Desclee de Brouwer, 2018.
  • Celebrando a la gente reservada: Historias inspiradoras para personas introvertidas y altamente sensibles. Prasenjeet Kumar. Babelcube Inc., 2016

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.