Cewnikowanie: opis, charakterystyka i rodzaje zabiegów
Cewnikowanie to technika szeroko stosowana w medycynie. Ma wiele zastosowań. Cewnik to urządzenie w postaci rurki, która jest długa i wąska i występuje w różnych rozmiarach w zależności od tego, do czego będzie używana.
Ta technika została wynaleziona w USA w XVIII wieku. Jednym z jego najczęstszych zastosowań jest opróżnianie pęcherza u pacjentów, którzy nie mogą tego robić normalnie. Jednak pracownicy służby zdrowia używają go również do podawania leków, odprowadzania innych płynów lub jako przewodu przy wprowadzaniu innych narzędzi.
Dzięki postępowi medycyny możemy wykorzystać stosowanie cewników w leczeniu bardziej zdrowotnych schorzeń. Na przykład w ostatnich latach popularne stało się cewnikowanie serca. Dzisiejszy artykuł szczegółowo opisze tę technikę.
Na czym polega cewnikowanie?
Jak wspomniano powyżej, procedura ta polega na wprowadzeniu cewnika – cienkiej, miękkiej, elastycznej plastikowej rurki. Można go wprowadzić przez tkanki ciała lub naturalne drogi, takie jak tętnice lub drogi moczowe.
Istnieje wiele rodzajów cewników i każdy rodzaj służy do różnych celów. Na przykład istnieje cewnikowanie dożylne. Ten typ służy głównie do podawania leków, np. znieczulenia.
Pracownicy służby zdrowia używają go również do wykonywania dializy, pomiaru ciśnienia krwi i wprowadzania innych płynów. Innym często stosowanym rodzajem cewnikowania jest odprowadzanie moczu u osób, które nie mogą prawidłowo tego zrobić w sposób naturalny.
Rodzaje cewnikowania
Istnieją różne rodzaje cewników do prawie każdego zastosowania. Rzućmy okiem na niektóre z najczęściej używanych, takich jak kardiologiczne, moczowe i dożylne.
Cewnikowanie serca
Jak wspomnieliśmy powyżej, cewnikowanie serca jest interwencją o dużym znaczeniu w dzisiejszej medycynie. Ponadto polega na wprowadzeniu cewnika przez żyłę lub tętnicę, zwykle w nodze lub ramieniu.
Technik prowadzi cewnik do serca, dzięki czemu można zdiagnozować wiele schorzeń. Na przykład może go użyć do znalezienia niedrożności w naczyniu krwionośnym. Może również użyć go, aby sprawdzić, czy w sercu występuje problem strukturalny, a nawet wykonać biopsję tkanki.
Dowiedz się, jakie wygląda Sztuczne odżywianie i nawadnianie: korzyści i zagrożenia
Cewnikowanie moczu
W tym przypadku istnieją trzy typy:
- Po pierwsze, przerywane cewnikowanie służy do odprowadzania moczu z pęcherza przez cewkę moczową, jest tymczasowe
- Cewniki zakładane na stałe są przeznaczone do przypadków długotrwałego drenażu i unikają konieczności wielokrotnego ich zakładania, jednak mają zwiększone ryzyko infekcji
- Po trzecie, cewnikowanie nadłonowe dotyczy przypadków uszkodzenia cewki moczowej, więc technicy wprowadzają ją poniżej pępka i bezpośrednio do pęcherza
Cewnikowanie dożylne
Może być wykonane peryferyjnie (obwodowo) lub centralnie:
- Obwodowe polega na założeniu cewnika w ręce lub stopie
- Centralne przechodzi przez szyję lub klatkę piersiową i jest bardziej złożone i zarezerwowane dla osób, które muszą używać go przez dłuższy czas
Dowiedz się więcej o użyciu i technice cewnika Foleya
Możliwe zagrożenia
Jak każda inna technika inwazyjna, wprowadzenie cewnika do ciała wiąże się z ryzykiem. Jednak w większości przypadków korzyści przewyższają ryzyko. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre z komplikacji, które mogą wystąpić, to :
- Reakcja alergiczna na materiał cewnika
- Infekcja w miejscu wkłucia lub ból
- Uszkodzenie naczyń krwionośnych
- Powstawanie skrzepów krwi lub krwawienie
Wreszcie, za takie leczenie musi odpowiadać lekarz. Ponadto każda osoba mająca cewnik powinna przestrzegać odpowiednich instrukcji konserwacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cateterismo cardíaco (para Padres) – Nemours KidsHealth. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://kidshealth.org/es/parents/cardiac-catheter-esp.html
- Cateterismo cardíaco | Vall d’Hebron Barcelona Hospital Campus. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://hospital.vallhebron.com/es/pruebas-diagnosticas/cateterismo-cardiaco
- Catéter: qué es, síntomas, causas, prevención y tratamiento | Top Doctors. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://www.topdoctors.es/diccionario-medico/cateter