Cellulit: naturalne przepisy i sposoby na jego redukcję

Cellulit jest problemem o podłożu metabolicznym, który występuje przede wszystkim u kobiet. Ten niepożądany stan natury głównie estetycznej niekoniecznie wiąże się bezpośrednio z nadwagą, ponieważ kobiety o szczupłej sylwetce także w wielu wypadkach się z nim borykają.
Cellulit: naturalne przepisy i sposoby na jego redukcję
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Cellulit,jako taki nie stanowi istotnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Jedynie w niektórych, bardzo rzadkich przypadkach może powodować innego rodzaju problemy zdrowotne. Jest to przede wszystkim problem natury estetycznej, który powoduje wiele problemów, a nawet może spowodować znaczące pogorszenie poczucia własnej wartości u osób borykających się z tą przypadłością.

Cellulit jest problemem o podłożu metabolicznym, który występuje przede wszystkim u kobiet. Ten niepożądany stan natury głównie estetycznej – niekoniecznie wiąże się bezpośrednio z nadwagą, ponieważ kobiety o szczupłej sylwetce, także w wielu wypadkach się z nim borykają.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci pozbyć się cellulitu lub choćby go zauważalnie zredukować w pełni naturalny sposób. Zapraszamy do lektury!

Jakie zjawiska wywołują cellulit?

Twoja skóra okrywa Twoje ciało tak, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze i chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Ogólnie rzecz biorąc składa się ona z trzech warstw, z których każda ma swoje własne specyficzne funkcje. Są to naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Ostatnia wspomniana warstwa to ta, która zawiera w sobie komórki wytwarzające tłuszcz, zwane adipocytami. To właśnie one gromadzą tłuszcz między innymi po to, aby móc później regulować temperaturę naszego ciała.

Cellulit pod lupą

Kiedy jednak zapasy tłuszczu nie są regularnie spalane, a zamiast tego rosną, zwiększają masę i gabaryty naszego ciała, w niektórych przypadkach funkcjonowanie adipocytów może ulec niegroźnemu zakłóceniu.

W efekcie odkładają one tłuszcz nierównomiernie, tworząc z niego małe grudki lub wybrzuszenia wypychające skórę i widoczne na zewnętrznej powierzchni skóry jako coś, co przypomina nieco skórkę pomarańczową.

Na powstanie cellulitu wpływ mają między innymi następujące czynniki:

  • Zakłócenia krążenia krwi
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej naszego organizmu
  • Brak odpowiednich ilości aktywności fizycznej i siedzący tryb życia
  • Czynniki genetyczne (cellulit dziedziczny).

Różne rodzaje cellulitu

Zanim zaczniemy omawiać sposoby na pozbycie się cellulitu, warto najpierw przyjrzeć się poszczególnym odmianom tej przypadłości. Do najważniejszych z nich należą:

Cellulit typu ogólnego

Najczęściej występuje u kobiet cierpiących na otyłość i mających niezdrowe nawyki żywieniowe. Zazwyczaj pojawia się już w dzieciństwie i stopniowo rozwija się w okresie dorosłości.
Cellulit tego typu powoduje charakterystyczne zmiany w wyglądzie skóry, głównie na biodrach, brzuchu, udach i nogach.

Cellulit zlokalizowany

Ta odmiana cellulitu charakteryzuje się obecnością intensywnego bólu w określonej części ciała. Dlatego jest też uważana przez specjalistów za o wiele bardziej skomplikowaną formę tego schorzenia. Występuje on głównie w obszarze jamy brzusznej, na plecach, pośladkach i ramionach.

Cellulit typu miękkiego

W przypadku cellulitu miękkiego warto wiedzieć o tym, że powoduje on między innymi to, że skóra staje się zwiotczała lub obwisła i przypomina nieco swoją konsystencją galaretkę. Cellulit typu miękkiego jest dobrze widoczny pod skórą. Co więcej, może mu towarzyszyć zmęczenie i uczucie osłabienia.

Ale nie jest on jedynie przypadłością natury estetycznej. Jego występowanie może także wiązać się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak bezsenność i żylaki.

Cellulit obrzękowy (wodny)

Oprócz aspektów i objawów charakterystycznych dla wszelkich innych rodzajów cellulitu, odmiana obrzękowa tego schorzenia wiąże się to również z wysokim poziomem zatrzymania płynów w organizmie. Może ona pojawić się u kobiet w każdym wieku.

Cellulit typu twardego

Ten rodzaj cellulitu sprawia, że skóra staje się bardziej spójna i twardsza w dotyku. Zwykle pojawia się u młodych kobiet i sportowców, u których tkanki są jędrne i stonowane.

Ogólnie rzecz biorąc cellulit tworzy się stopniowo i powinien być leczony tak szybko, jak to tylko możliwe. Najlepiej zaraz w momencie, gdy po raz pierwszy go dostrzeżemy. A wszystko dlatego, że z biegiem czasu problem ten będzie się nasilał i stawał się coraz trudniejszy do wyeliminowania.

Rodzaje cellulitu

Należy pamiętać także o tym, że niewłaściwie dobrana dieta o wysokiej kaloryczności zwiększy Twoją ogólną wagę ciała. W przypadku przyrostu wagi zwiększa się także łączna liczba komórek tłuszczowych, co dodatkowo pogarsza wszystkie negatywne aspekty cellulitu.

W takim przypadku warto mieć na uwadze to, że przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety i picie wystarczającej ilości wody pomaga dodatkowo wyeliminować toksyny z naszego organizmu i zredukować widoczne efekty cellulitu.

Aby całkowicie wyeliminować cellulit, należy zawsze pamiętać o tym, co powoduje jego pojawienie się. Oznacza to, że trzeba skupić się na jego przyczynach, a nie tylko walczyć z objawami.

Naturalne sposoby na zredukowanie widoczności cellulitu

W leczeniu cellulitu doskonale sprawdzają się różnego rodzaju domowej roboty środki zaradcze. Mogą Ci one pomóc szczególnie wtedy, gdy problem ten jest jest wyjątkowo uporczywy i w efekcie masz poczucie, że nie jesteś w stanie go własnoręcznie zredukować ani tym bardziej wyeliminować.

Zbawienne właściwości awokado

Awokado to owoce bogate w cenne składniki odżywcze, które skutecznie nawilżają Twoją skórę.

Awokado

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1/2 dojrzałego awokado
  • 2 łyżki stołowe płatków owsianych (30 g)
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (32 g)

Procedura przyrządzenia opisywanego środka:

  • Umyj dobrze awokado i przekrój na pół. Za pomocą łyżki stołowej oddziel miąższ owocu od skórki i pestki.
  • Dodaj teraz ten miąższ do niewielkiego naczynia i rozetrzyj widelcem tak, aż uzyskasz masę bez grudek.
  • Następnie dodaj teraz płatki owsiane i oliwę z oliwek. Wymieszaj całość dokładnie tak, aż uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji.
  • Nałóż tak uzyskany środek na te części ciała, gdzie najbardziej doskwiera Ci cellulit. Jednocześnie wykonaj delikatny masaż palcami i pozostaw pastę na swojej skórze przez około 20 minut.
  • Następnie dokładnie zmyj skórę zimną wodą.
  • Możesz powtórzyć ten zabieg nawet trzy razy w tygodniu, aby osiągnąć pożądane wyniki.

Kawa

Kofeina jest jednym z najlepszych naturalnych składników pozwalających na skuteczne zwalczanie cellulitu. Dzięki kawie możesz stworzyć sobie domowej roboty środek o właściwościach leczniczych. Co więcej, jest on naprawdę łatwy w przygotowaniu i co więcej – bardzo skuteczny.

Kawa

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1/2 szklanki drobno zmielonych ziaren kawy (100 g)
  • 2 łyżki stołowe cukru (30 g)
  • 2 łyżki stołowe soli (30 g)
  • 1/4 szklanki oleju migdałowego (50 g)
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek (50 g)

Procedura przyrządzenia opisywanego środka:

  • Do niewielkiej miseczki dodaj wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj tak, aż uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji.
  • Teraz nałóż tak przygotowany środek na obszary swojego ciała, w których występuje cellulit. Możesz ten zabieg powtarzać każdego kolejnego dnia.
  • Możesz także zastosować tę pastę podczas kąpieli lub na kilkanaście minut wcześniej.

Kąpiel z dodatkiem wodorostów

Chociaż właściwości tego konkretnego rozwiązania nie są zbyt dobrze znane, to jednak wodorosty (czy mówiąc dokładniej trawa morska) są świetną opcją w walce z cellulitem. A wszystko to ze względu na właściwości regeneracyjne tych roślin dla naszej skóry.

Wodorosty

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • Suszone wodorosty (50 g)
  • Woda (w ilości wystarczającej do napełnienia wanny do połowy)

Procedura przyrządzenia opisywanego środka:

  • Odkręć gorącą wodę i odczekaj, aż Twoja wanna zostanie napełniona do połowy.
  • Następnie wrzuć do niej wodorosty i pozostaw tak na około 3 minuty.
  • Następnie zanurz się w wodzie na 15-20 minut. Taki zabieg pozwoli stopniowo zredukować Twoje problemy z cellulitem.
  • Powtarzaj tę kąpiel w wodorostach co najmniej dwa razy w tygodniu.

Wyciąg z cytryny

Popularna i występująca w każdym praktycznie domu cytryna jest także doskonałym środkiem pozwalającym zredukować niepożądane efekty powodowane przez cellulit.

Sok z cytryny

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • Skórka z 2 cytryn, najlepiej ekologicznych
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (100 g)

Procedura przyrządzenia opisywanego środka:

  • Umyj i obierz cytryny ze skóry.
  • Pokrój skórki na małe kawałki i umieść je w małym, czystym słoiku.
  • Dodaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • Zamknij słoik i pozostaw go przez 10 dni w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
  • Po 10 dniach odcedź zawartość i rozcieńcz ją podobną ilością oliwy z oliwek.
  • Teraz rozprowadź ten wyciąg z cytryny po swojej skórze tam, gdzie masz cellulit i pozostaw do wchłonięcia się.
  • Ekstrakt ten powinien być stosowany tylko w godzinach wieczornych i w nocy, ponieważ kwas cytrynowy może powodować poparzenie słoneczne, jeśli skóra nim posmarowana zostanie wystawiona na działanie słońca.

Krem z papai (czyli melonowca właściwego)

Granulki cukru zawarte w tym owocu złuszczają powierzchnię skóry, a sama papaja, dzięki swoim cennym właściwościom, wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i eliminuje przy tym martwe komórki.

Papaja i miód

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki stołowe brązowego cukru (30 g)
  • 1 szklanka świeżego melonowca właściwego (200 g)

Procedura przyrządzenia opisywanego środka:

  • Umyj i obierz papaję, a następnie zetrzyj ją do miseczki i wymieszaj tak, aż uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji.
  • Następnie dodaj do niej brązowy cukier i wymieszaj ponownie.
  • Zastosuj teraz tak uzyskany środek natychmiast lub dokładnie przykryj, jeśli zamierzasz użyć go w późniejszym terminie. Pamiętaj, aby naprawdę szczelnie przykryć pojemnik z tą pastą po użyciu, bo nie można dopuścić do jej kontaktu z powietrzem.
  • Po nałożeniu pasty na obszar ciała z cellulitem delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami palców.
  • Następnie pozostaw ten środek na skórze na około 20 minut.
  • Możesz powtórzyć ten proces 3 razy w tygodniu.

Szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie skóry na sucho jest kolejnym doskonałym sposobem na zredukowanie widoczności cellulitu. Pamiętaj jednak o tym, że szczotka, której użyjesz, powinna być wykonana z naturalnego włosia, nieco sztywnego i z uchwytem ułatwiającym jej użytkowanie.

Szczotka
  • Dokładnie natrzyj miękką szczotką obszar ciała, w którym masz cellulit tak, aby poprawić krążenie.
  • Zabieg ten pomaga otworzyć pory skórne i wyeliminować jednocześnie toksyny z naszego organizmu, które mogą być przyczyną występowania cellulitu.
  • Aby przeprowadzić ten zabieg, Twoja skóra powinna być idealnie sucha. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie tego przed kąpielą lub prysznicem.
  • Szczotkowanie powinno odbywać się długimi pociągnięciami w górę.
  • Możesz również szczotkować delikatnymi kolistymi ruchami tak, aby nie podrażnić swojej skóry.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • FICA C, ALBERTO. (2003). Celulitis y erisipela: Manejo en atención primaria. Revista chilena de infectología20(2), 104-110. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182003000200004
  • Koutkia P, Mylonakis E, Boyce J. Cellulitis: evaluation of possible predisposing factors in hospitalized patients. Diagn Microbiol Infect Dis 1999; 34: 325-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.