Cellulit - 11 nawyków pozwalających uzyskać jędrniejszą skórę
Wiele kobiet stara się ukrywać cellulit wraz z wiekiem i wejściem na nowe etapy życia. Zimą możemy chować się w długich spodniach, ale gdy zbliża się lato i nadchodzi pora na kostiumy kąpielowe, nasz niepokój rośnie. Chyba każda z nas chciałaby wtedy uzyskać jędrniejszą skórę, nieprawdaż?
Na szczęście istnieją zdrowe nawyki, które możemy ćwiczyć przez cały rok, aby poprawić wygląd naszej skóry. Pierwszym krokiem jest jednak zrozumienie, czym jest cellulit i jak wpływa na nasze zdrowie.
Wraz z poprawą klimatu i wzrostem temperatury skutki estetyczne powodowane przez cellulit stają się bardziej niż tylko widoczne. Ale musimy pamiętać, że nie zawsze jest on tylko problemem natury estetycznej, ale czasami także zdrowotnym. Jak więc możesz zapobiegać rozwojowi cellulitu i zapewnić sobie bardziej jędrną skórę?
Czym w ogóle jest cellulit?
Cellulit to nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych rejonach ciała. Tkanka ta gromadzi się na udach, w pośladkach, na brzuchu, ramionach, rękach i nogach, tworząc charakterystyczne grudki. W rezultacie powoduje powstawanie nierówności na skórze, które często określa się mianem „skórki pomarańczowej”.
Redukcja cellulitu to coś więcej niż kwestia samej tylko estetyki. Cellulit wpływa na nasze zdrowie, ponieważ utrudnia prawidłowe krążenie krwi w nogach.
Dlatego też może przyczyniać się znacząco do powstawania żylaków i patologii w układzie limfatycznym, które są głębsze i trudniejsze do wyleczenia. Z tego powodu ważne jest, aby wypracować nowe nawyki.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zimowe zabiegi dla skóry tłustej
11 nawyków, które pomagają zapobiegać rozwojowi cellulitu i uzyskać bardziej jędrną skórę
To, co jemy, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i redukcji cellulitu. A to oznacza, że pierwsza z naszych porad ma następującą treść:
Zmień dietę, aby zapobiec cellulitowi
- Zróżnicowana i zbilansowana dieta Twoim przyjacielem: chociaż cellulit dotyka 98% kobiet, przestrzeganie zbilansowanego sposobu odżywiania się zmniejsza ryzyko wystąpienia cellulitu. Jednocześnie pomaga zachować jędrność skóry.
- Unikaj napojów gazowanych, fast foodów i przemysłowych wypieków, ponieważ wszystkie te produkty przyczyniają się do zatrzymywania płynów w organizmie i zwiększenia masy ciała. Z drugiej strony powinniśmy także wybierać zdrowe opcje, w tym spore ilości pokarmów bogatych w witaminy i kolagen.
- Zmniejsz spożycie soli, ponieważ nadmiar soli w diecie również powoduje zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie. Jest to trudny cel do osiągnięcia, ponieważ prawie wszystko, co jemy, zawiera sól. Tak więc, aby zmniejszyć ilość posiłków, poprawiaj smak potraw przyprawami ziołowymi zamiast soli. Wystarczy 5 miligramów soli dziennie, co odpowiada 1 łyżeczce do herbaty.
Woda i ćwiczenia fizyczne są świetne na cellulit
- Pij dużo wody: pomaga to opróżnić organizm z toksyn i poprawić liczne funkcje komórkowe. Eksperci zalecają picie ośmiu szklanek wody dziennie, co może być trudne dla wielu osób. Jednak dobrym sposobem na osiągnięcie tego wyniku jest pamiętanie o tym, by pić jedną szklankę na godzinę. Co więcej, jeśli chcesz, możesz dodać odrobinę cytryny lub pomarańczy celem poprawy smaku napoju.
- Bądź aktywna: nie musisz codziennie wybierać się na siłownię, aby zapobiegać cellulitowi – wystarczy regularnie chodzić na spacery. To prosty nawyk, który prawie każda z nas może włączyć do swej codziennej rutyny, aby ujędrnić skórę nóg. Na przykład skorzystanie ze schodów zamiast windy to świetne miejsce na rozpoczęcie takiej aktywności. Będąc na siłowni możesz natomiast skupić się na ćwiczeniach cardio lub aerobowych.
- Masaż na własną rękę: masowanie miejsc, w których cellulit pojawia się najbardziej, poprawia krążenie i drenaż limfatyczny w tych obszarach. Na przykład, możesz użyć rękawicy z wypustkami do masażu cellulitu, aby rozmasować swoją skórę i wyeliminować martwe komórki z jej powierzchni. Co więcej, dobrze jest zakończyć cały proces prysznicem w postaci strumienia zimnej wody skierowanej na nogi.
- Unikaj noszenia ciasnych ubrań: noszenie obcisłych ubrań utrudnia przepływ krwi, sprzyjając pojawieniu się cellulitu.
Odpoczynek i stres
Zasadniczą rolę w dbaniu o nasze zdrowie, w tym również o naszą skórę odgrywa odpoczynek.
- Odpoczynek to coś, czego potrzebuje Twoje ciało. Spanie przez co najmniej 8 godzin dziennie poprawia ogólny stan zdrowia, a zwłaszcza zdrowie Twojej skóry. Kiedy nie śpimy zbyt dobrze, przyśpiesza to gromadzenie się tłuszczu w naszym ciele, sprzyjając pojawieniu się skórki pomarańczowej. Podnoszenie nóg podczas odpoczynku poprawia krążenie, eliminuje toksyny i zapobiega cellulitowi.
- Unikaj stresu. We współczesnym społeczeństwie relaks i kontrolowanie negatywnych emocji wydaje się niemożliwe. W rezultacie skóra staje się wrażliwa i bardziej podatna na zmiany.
- Ciesz się zdrowymi aktywnościami, takimi jak joga, medytacja i tym podobne, aby osiągnąć równowagę emocjonalną. Wszystkie te działania pomagają zapobiegać cellulitowi.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sucha skóra – środki złuszczające do tego typu cery
Sok pomagający kontrolować wagę i zapobiegający cellulitowi
- Pij soki owocowe w połączeniu z warzywami: nie zapomnij napełnić lodówki ananasem, papają, jabłkami i wycisnąć z nich sok z selera, marchwi i naparów roślinnych. W ten sposób możesz oczyścić organizm i uniknąć gromadzenia się toksyn w celu redukcji cellulitu.
- Utrzymaj idealną wagę: szybki przyrost masy ciała i utrata masy ciała pogarszają cellulit. Te nagłe zmiany wagi powodują, że tkanki naszego ciała tracą elastyczność i stają się bardziej wrażliwe na zwiotczenie i tworzenie się tłuszczu.
- I na koniec pamiętaj o tym, że istnieją zabiegi kosmetyczne, które skutecznie usuwają ślady pozostawione przez cellulit. Jednak najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zapobieganie temu zjawisku dzięki opisanym przez nas powyżej 11 prostym nawykom.
Krótko mówiąc, zmień swoje nawyki żywieniowe, zapewnij sobie odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, dobrze odpoczywaj i utrzymuj prawidłową wagę ciała. W ten sposób wzmocnisz swoje mięśnie, poprawisz wygląd skóry i uzyskasz lepszy ogólny stan zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- sld.cu/galerias. 2008. Libro de celulitis. Extraído de: http://www.sld.cu/galerias/pdf/sitios/rehabilitacion-ejer/libro_de_celulitis.pdf
- Dra. Elia Roo. Academia españolal de dermatología. 2015. Celulitis: lo último para combatirla. Extraído de: https://aedv.es/wp-content/uploads/2015/04/celulitis_lo_ultimo.pdf
- Teresa Bonnin Sánchez. Dra. Conchita Llorens Tubau. 2017. Guía práctica de actuación desde la farmacia comunitaria. Extraído de: https://www.sefac.org/sites/default/files/2017-11/Guia_practica-celulitis.pdf