Cechy zdrowej skóry, o których nie powinnaś zapominać

W tym artykule omówimy podstawowe cechy zdrowej skóry i przedstawimy zalecenia dotyczące utrzymania jej w doskonałym stanie.
Cechy zdrowej skóry, o których nie powinnaś zapominać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jakie są podstawowe cechy zdrowej skóry? Powinna ona być estetycznie przyjemna dla oka i dotyku. Jest gładka, ale jędrna. Ma jednolity koloryt i wygląda na nawilżoną i dobrze zdefiniowaną. Dodatkowo jest wolna od sebum i niedoskonałości. Zdrowa skóra zapewnia niezliczone korzyści. Chroni nas, gdyż stanowi naturalną barierę przed patogenami.

Pomaga również w utrzymaniu temperatury ciała i pozwala nam odbierać bodźce dotykowe związane ze światem zewnętrznym. Dlatego musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby zachować zdrową skórę poprzez odpowiednie odżywianie, stosując produkty do jej pielęgnacji i nawilżania. Należy też unikać kontaktu ze środkami i substancjami, które mogą jej uszkodzić. Jakie są więc cechy zdrowej skóry?

Podstawowe cechy zdrowej skóry

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. To także jeden z najważniejszych organów ciała i największy. Skóra osoby dorosłej o średnim wzroście może mierzyć ponad dwa metry kwadratowe i ważyć do 5 kilogramów!

Skóra pełni różne funkcje:

  • Jest pośrednikiem w naszej relacji z otaczającym nas światem.
  • To pierwsza linia obrony, stanowiąca barierę chroniącą nas przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi czy biologicznymi.
  • Nasza skóra pomaga nam również regulować temperaturę, utrzymując nas w chłodzie lub cieple.
  • Pomaga zachować wilgotność w ciele, jednocześnie izolując nas od zewnątrz.
  • Gdy skóra się poci, następuje usuwanie odpadów z organizmu.
  • Dodatkowo przyczynia się do produkcji witaminy D.
  • To narząd zmysłu dotyku, dzięki któremu odbieramy kształty, nacisk, temperaturę, a nawet ból.
  • Za pośrednictwem skóry wyrażamy uczucia. Nie zapominajmy o wielkim znaczeniu uczucia w naszych relacjach emocjonalnych, czy to z naszym partnerem, dziećmi, czy nawet zwierzętami!

Cechy zdrowej skóry

Istnieją różne rodzaje cery (normalna, sucha, tłusta, mieszana, wrażliwa) i każda wymaga specyficznej pielęgnacji. Istnieją jednak pewne cechy wspólne dla całej zdrowej skóry.

Sucha skóra
Skóra łączy nas ze światem zewnętrznym, ale także wyraża nasze emocje.

Zdrowa skóra ma jednolity koloryt

Nie mówimy o kolorze, ponieważ osoba może mieć białą, brązową lub miedzianą skórę. Odnosimy się tutaj do faktu, że ton jest jednolity, gdy skóra jest zdrowa, bez przebarwień, plam i depigmentacji. Jednak naturalne starzenie się i łączny wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych (słońce, żywność, choroby) mogą wpływać na zmianę aktywności melanocytów, co może skutkować nieregularną melaniną.

Delikatność

Zdrowa skóra ma niepowtarzalną jakość: jest miękka i gładka w dotyku, bez szorstkich, suchych, łuszczących się lub nieregularnych obszarów — nawet w obszarach takich jak łokcie lub inne narażone na większe zużycie.

Jednak wraz z wiekiem zwiększa się akumulacja keratyny naskórka, co spowalnia odnowę komórek podstawnych. Będzie to widoczne w przypadku grubszej, bardziej suchej, bardziej szorstkiej skóry z niewielkim połyskiem.

Zdrowa skóra jest jędrna w dotyku

Przede wszystkim zdrową skórę świetnie odczuwa się w dotyku. W tym sensie jej konsystencja jest zwarta, gładka i miękka, ale jednocześnie solidna. Nie zwisa, nie marszczy się ani nie rozciąga.

Z drugiej strony białka skóry (kolagen i elastyna) tracą strukturę w wyniku choroby lub złego odżywiania, wpływając na jędrność skóry i sprawiając, że wygląda ona na wiotką. Dzieje się tak również z wiekiem, chociaż można to złagodzić.

Nie przetłuszcza się

Gruczoły łojowe wytwarzają naturalne olejki, które zapewniają ochronę. Jednak zdrowa skóra nie jest nadmiernie sucha ani się nadmiernie nie przetłuszcza.

Wysoka produkcja sebum (oleju) może prowadzić do kilku problemów, począwszy od trądziku. Przyczynia się również do gromadzenia się bakterii i martwych komórek skóry, co tworzy środowisko podatne na powstawanie infekcji.

Jest dobrze nawilżona

Jeśli Twoja skóra wygląda na suchą lub łuszczącą się, jest niezdrowa i brakuje jej nawilżenia. Ważne jest, aby utrzymać nawilżenie, aby uniknąć spękania. Sucha skóra nie jest sama w sobie problemem zdrowotnym. Jednak może istnieć pewna podstawowa patologia, może być szorstka, swędzieć lub wyróżniać się innymi objawami.

Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowej skóry

Utrzymanie zdrowej skóry to zadanie, do którego powinniśmy dbać każdego dnia. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale musi stać się nawykiem.

Nawilżanie

Należy stosować kremy nawilżające, najlepiej po kąpieli, aby pomóc zatrzymać wilgoć. Pamiętaj też o piciu dużej ilości płynów.

Odżywianie

Odżywianie skóry i skóry to kolejny klucz do utrzymania jej zdrowej i elastycznej. Osiąga się to poprzez stosowanie produktów zawierających kolagen. Należy również zadbać o swoją dietę, spożywając marchew, szpinak, pomidory, owoce cytrusowe. W międzyczasie unikaj nadmiaru cukru, soli, kawy lub czerwonego mięsa.

Codzienna pielęgnacja

Ogólna czystość jest korzystna, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka względów. Unikaj silnych produktów wywołujących reakcje alergiczne. Nie należy przesadzać z oczyszczaniem, ponieważ skóra może wysychać, zmniejszając jej naturalne nawilżenie. Zbyt częste mycie ujawnia również zaburzenia obsesyjne.

Szczotkowanie skóry

Podczas kąpieli używaj miękkiej szczotki lub rękawicy z włosia końskiego, aby wspomóc proces usuwania martwego naskórka i różnych substancji (kurz, brud, roztocza). Należy jednak tego unikać, jeśli masz rany lub cierpisz na choroby skóry, takie jak egzema lub łuszczyca.

Ochrona przed słońcem

Twoja skóra powinna być chroniona przed działaniem promieni słonecznych i to nie tylko latem.

W zależności od rodzaju skóry należy nakładać kremy o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej i nosić ciemne okulary przeciwsłoneczne, kapelusze lub czapki. Ma to również znaczenie w profilaktyce raka skóry.

Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry z kilku powodów:

  • Zwiększają przepływ krwi.
  • Skóra otrzymuje więcej składników odżywczych podczas ćwiczeń.
  • Pomaga zachować elastyczność i koloryt skóry.
  • Toksyny i inne nagromadzone elementy odpadowe są eliminowane podczas ćwiczeń.

Złuszczanie

Mechaniczne lub chemiczne złuszczanie skóry pomaga usunąć martwe komórki naskórka gromadzące się na powierzchni, przyczyniając się do naturalnego procesu odnowy. Złuszczaj z pewną częstotliwością, ale nie przesadzaj.

Kobieta. Mycie twarzy
Peeling pomaga usunąć zanieczyszczenia ze skóry, które pozostają na jej powierzchni.

Rzuć palenie

Jeśli chcesz mieć zdrową skórę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to rzucić palenie. Palenie wysusza skórę, zmniejsza dotlenienie i obkurcza naczynia krwionośne. Według badań wpływa nawet na blizny i sprzyja pojawianiu się innych zmian dermatologicznych.

Unikaj szkodliwych substancji

Chlor z basenów może być czynnikiem wywołującym niektóre schorzenia skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry. Dlatego wskazane jest zachowanie ostrożności i podjęcie niezbędnych środków ostrożności.

Unikaj stresu

Wreszcie, według badań na ten temat, od 30% do 70% chorób skóry jest związanych z zaburzeniami psychicznymi. Jeśli więc zależy nam na zdrowej skórze, musimy również zwracać uwagę na to, jak myślimy i czujemy.

Zdrowa skóra to oznaka dobrego zdrowia

Zdrowa skóra pięknie wygląda dla oka i jest przyjemna w dotyku. Zdrowy wygląd ma również wpływ na Twój nastrój. To harmonijny krąg. Oczywiście pielęgnacja skóry powinna być taka jak wszystko, co robimy: z umiarem. Nadmierne używanie produktów i nadmierne czyszczenie może mieć konsekwencje gorsze niż choroby, zarówno dla skóry, jak i dla naszego zachowania.

Posiadanie zdrowej, pięknej skóry to coś, co wiele osób będzie chciało się pochwalić i obnosić. Może to jednak również przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Szczególnie latem wystawienie go na działanie słońca lub innych czynników może spowodować większe szkody niż zwykle.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Costa A, Motta M, Bezzan M. Fatores etiopatogênicos da acne vulgar An. Bras. Dermatol. 2008; 83 (5): https://doi.org/10.1590/S0365-05962008000500010
  • Jorcano Noval J. Estudio de la función de queratinas epidérmicas a través de ratones transgénicos. Madrid: Universidad Complutense, 1996.
  • Le-Bert M, Prado B. Tabaco y piel. Rev. chil. Dermatol. 2011; 27(3): 286-299.
  • Molina A, Londoño Á. Vitamina D y piel. rev. asoc. colomb. dermatol. cir. dematol. 2012; 20(3): 239-252.
  • Navarro-Triviño F, Arias-Santiago , Gilaberte-Calzada Y. Vitamina D y la piel. Una revisión para dermatólogos. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2019; 110(4): 262-272.
  • Ortiz M, Willey J, Chiang J. How stress gets under the skin o cómo el estrés psicológico se introduce bajo la piel. Rev. méd. Chile. 2014; 142(6): 767-774.
  • Soto Serrano Y, García Castillo J, Hernández Peña E, Seife Echevarría A. Carcinoma de células basales. Presentación de un caso. Medisur. 2018;  16(4): 588-592.
  • Sordo C, Gutiérrez C. Cáncer de piel y radiación solar: experiencia peruana en la prevención y detección temprana del cáncer de piel y melanoma. Rev Perú Med Exp Salud Pública. 2013;30(1):113-117.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.