Bulion warzywny - pyszny sposób na schudnięcie

Szukasz sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów? Spróbuj zastosować jeden lub kilka przepisów na pyszny i pożywny bulion warzywny!
Bulion warzywny - pyszny sposób na schudnięcie
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli chcesz schudnąć bez konieczności ponoszenia gigantycznych poświęceń lub zmagania się z nieustannym poczuciem, to bulion warzywny może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Na dodatek jest to sposób niezwykle zdrowy, zatem warto rozważyć wprowadzenie go do swojej codziennej diety nawet wtedy, gdy liczba kilogramów wskazywanych przez wagę nie jest czymś, co spędza Ci sen z powiek.

Ale jednak bulion warzywny sam w sobie najlepiej sprawdza się podczas walki z nadmierną wagą. W ten sposób można uzyskać niezwykle wartościowy składnik codziennej diety pozwalający na skuteczną utratę kilogramów, do tego w pełni naturalny sposób.

Wystarczy po prostu wykorzystać w tym celu właściwości niektórych produktów spożywczych dostępnych powszechnie na rynku.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci garść wskazówek, które pozwolą Ci przekształcić typowo spotykany na rynku bulion warzywny w produkt o właściwościach leczniczych i odchudzających, który dodatkowo pomoże Ci spalić kalorie, zredukować ilość tkanki tłuszczowej i poprawić swoją figurę.

Bulion warzywny jako świetny sposób na odchudzanie

Bulion warzywny przygotowany własnoręcznie w swojej kuchni może być doskonałym sposobem na zapewnienie sobie dobrego stanu zdrowia i zwiększenie skuteczności układu odpornościowego naszego organizmu.

A efektem niejako ubocznym jest ułatwione chudnięcie, bez niepotrzebnego katowania się głodzeniem i bez powodowania niedoboru składników odżywczych.

Bulion warzywny cechuje się wysoką zawartością witamin, minerałów i błonnika, ma właściwości energetyzujące i poprawia ogólne samopoczucie.

Możemy spożywać go na gorąco w zimnych porach roku, co pozwoli wykorzystać jego właściwości rozgrzewające. Można także jeść go na zimno w upalne dni, zatem sprawdza się znakomicie o każdej porze roku.

Rosół

W każdym razie bulion warzywny jest idealnym dodatkiem do dobrego posiłku lub smacznego dania głównego na obiad.

Możesz go spożywać od czasu do czasu, aby sprawdzić, w jaki sposób zareaguje na niego Twój organizm. Zapewniamy, że nie będziesz rozczarowany, warto przekonać się o tym na własną rękę.

Poniżej znajdziesz kilka składników, które należy zdecydowanie wykorzystać do przyrządzenia swojego bulionu. Ułatwią one proces odchudzania, a jednocześnie zapewnią doskonały smak i mnóstwo cennych właściwości odżywczych.

Seler

Seler jest wręcz niezbędnym składnikiem każdego dobrego bulionu. Ma on nie tylko smaczny i delikatny smak oraz niepowtarzalny aromat, ale także cechuje się doskonałymi właściwościami oczyszczającymi, moczopędnymi i odchudzającymi, które poprawiają funkcjonowanie wątroby i nerek.

Ponadto regularne spożywanie selera jest bardzo korzystne dla Twojej skóry.

Nasiona lnu i szałwii hiszpańskiej (chia)

Nasiona lnu i szałwii hiszpańskiej zwanej potocznie “chia” wydzielają charakterystyczny śluz, gdy zostaną namoczone lub lub gotowane w wodzie. Jest to bardzo korzystny środek dla Twojego przewodu pokarmowego, ponieważ ma on cechy stymulujące oczyszczanie jelit.

A także sprawiające, że szybciej uzyskujemy poczucie sytości. A w przypadku odchudzania istotne jest także to, że kaloryczność tego śluzu jest dosłownie zerowa.

Dodanie tych nasion do swojego bulionu nie zmieni jego smaku bulionu, a za to pomoże wzbogacić jego pożądane właściwości zdrowotne. Nie dość, że nasz gotowy bulion warzywny będzie stymulował pracę naszych jelit, to jeszcze będzie w stanie zapobiegać wzdęciom, pomoże nam stracić na wadze i uzyskać więcej energii.

Imbir

Imbir to egzotyczna przyprawa, która dodaje soczystości do gotowej potrawy oraz nieoceniony, pikantny posmak. A dodatkowo wpływa na przyśpieszenie funkcjonowania procesów metabolicznych, co pomaga szybciej i sprawniej spalić większą liczbę kalorii.

Imbir

Jeśli chodzi o utratę wagi, imbir ma również właściwości moczopędne, które pozwalają organizmowi wyeliminować nadmiar płynu, który został zatrzymany przez tkanki, szczególnie w kończynach dolnych. W efekcie możesz dostrzec u siebie opuchnięcie kostek u nóg po całym dniu – imbir pozwala uporać się z tym problemem.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne to bardzo ostra przyprawa, która również stymuluje Twój metabolizm ułatwiając Ci szybsze schudnięcie.

Jeśli jednak zwykle nie jadasz pikantnych produktów spożywczych, należy stopniowo tę odmianę pieprzu do swoich potraw, aby uniknąć dyskomfortu ze strony układu pokarmowego i rzecz jasna znienawidzonego przez niektóre osoby uczucia pieczenia w jamie ustnej.

Algi i wodorosty

Algi i wodorosty to niesamowite produkty spożywcze o niezwykle wysokiej zawartości witamin A, B, C, D i E, a także minerałów takich jak fosfor, wapń, potas, żelazo, jod i sód.

Algi morskie

Są one w stanie zapewnić naszemu organizmowi również niewielkie ilości białka roślinnego i sporo błonnika. Warto zauważyć przy tym, że to właśnie potas, a nie sód nadaje wodorostom słony smak.
Algi pomagają nam zrzucić wagę z wielu różnych powodów:

  • Dzięki zawartości jodu ich spożywanie stymuluje procesy metaboliczne, co przekłada się na spalanie większej liczby kalorii.
  • Poprawiają funkcjonowanie jelit.
  • Zwiększają uczucie sytości dzięki wysokiej zawartości błonnika.

Woda morska

Woda morska jest produktem jadalnym, sprzedawanym w naturalnych sklepach spożywczych i niektórych supermarketach. Można ją również nabierać bezpośrednio z morza w obszarach, w którym wody morskie są pozbawione zanieczyszczeń, ale w przypadku Europy raczej nie zalecamy tej praktyki.

Ten produkt spożywczy jest bogaty w minerały i pierwiastki śladowe. Jego spożywanie nie niesie ze sobą negatywnych skutków, jakie wywiera sól na nasz organizm. Zamiast tego przyczynia się ona do usprawnienia funkcjonowania nerek i oczyszczania wnętrza naszych jelit.

Można jej używać bez przeszkód tak, jakby była zwykłą solą, czyli po prostu w wszystkich rodzajach gulaszów, zup i sosów.

Płatki owsiane

Owies jest podstawowym składnikiem bardzo pożywnych płatków zbożowych, cechujących się wysoką zawartością białka i błonnika. Ten ostatni składnik sprawia również, że szybciej czujemy się syci.
Ponadto płatki owsiane są w stanie regulować poziom cukru we krwi, co redukuje u nas uczucie łaknienia związane z różnego rodzaju słodkościami.

Płatki owsiane

Możesz zjeść je w postaci surowej. Jeśli jednak Twój układ pokarmowy niezbyt dobrze radzi sobie podczas spożywania tych płatków na surowo, możesz bez przeszkód je gotować wykorzystując do tego przepisy na różnego rodzaju słodkie i słone przyprawy.

Olej kokosowy

Jak zapewne doskonale wiesz, już jedna łyżeczka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia spożywana na dobę zapewnia nam optymalną ilość zdrowych tłuszczów, które skutecznie aktywują nasz metabolizm i zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, szczególnie w talii. Ale mało kto wie, że jeszcze skuteczniejsze pod tym względem właściwości wykazuje olej kokosowy.

Musisz jednak pamiętać o tym, aby stosować wyłącznie olej kokosowy o wysokiej jakości, z naturalnych upraw. Tylko wtedy będziesz w stanie uzyskać optymalne efekty jego działania.

Czy udało się nam Cię przekonać do tego, że bulion warzywny jest naprawdę godny uwagi? Jeśli tak, to świetnie, a jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, to zapraszamy do przetestowania powyższych składników na własną rękę. Gwarantujemy Ci, że efekt Cię naprawdę zaskoczy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.
  • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018
  • Capsaicin and Ginger Extracts on Weight Loss and Metabolic Profiles in Overweight Women: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. Ann Nutr Metab. 2017;70(4):277-285

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.