Bulimia - jej rodzaje i leczenie

Bulimia to zaburzenie odżywiania, które obejmuje objadanie się, po którym następują okresy zachowań kompensacyjnych. Zaburzenie może występować w dwóch postaciach. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Bulimia - jej rodzaje i leczenie
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2023

Czy wiesz, że bulimia występuje w różnych postaciach? Choć wiele osób słyszało o tym zaburzeniu, nie każdy zdaje sobie sprawę z jego rzeczywistego przebiegu.

Jak sugerują niektóre artykuły naukowe, bulimia jest jednym z najczęstszych zaburzeń wśród nastolatków, zwłaszcza wśród kobiet.

Jej objawy i czynniki z nią związane są dość zróżnicowane. Jednak powszechnie wiąże się ona z wywieraną na jednostki presją społeczną dotyczącą posiadania idealnej sylwetki. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest bulimia?

Bulimia, zwana także bulimią psychiczną, to zaburzenie odżywiania (ED), które charakteryzuje się występowaniem nawracających napadów objadania się, po których następują działania kompensujące, takie jak wywoływanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, post lub intensywne ćwiczenia. Głównym celem jest tutaj uniknięcie przybierania na wadze.

Często diagnozę tę stawia się, gdy objawy występują co najmniej dwa razy w tygodniu, przez okres trzech miesięcy. Ważne jest, aby odróżnić je od zaburzenia objadania się (BED), w którym nie występują okresy zachowań kompensacyjnych.

U osób cierpiących na bulimię zmiany w sposobie odżywiania się oraz obsesyjne, kontrolujące zachowanie związane z wagą powodują pogorszenie stanu fizycznego i psychospołecznego. Prowadzi to do rozwijania się stanu niedożywienia, który wpływa na najważniejsze funkcje organizmu, zwłaszcza mózgu.

Chociaż populacja kobiet jest bardziej dotkniętą grupą demograficzną, występuje ona również u mężczyzn, dzieci i nastolatków, niezależnie od płci. Ogólnie rzecz biorąc, objadanie się rozpoczyna się po okresie stosowania diety; przebieg choroby może być również przewlekły lub przerywany, z momentami nawrotów.

Artykuł opublikowany przez Hiszpańskie Towarzystwo Pediatryczne podaje, że osoby, które zajmują się takimi zawodami jak modelowanie, taniec, lekkoatletyka lub gimnastyka artystyczna, są bardziej narażone na rozwój choroby.

Kobieta wymiotująca w toalecie - bulimia
Bulimia to jedno z najczęstszych zaburzeń odżywiania, szczególnie wśród dorastających kobiet.

Jakie rodzaje bulimii istnieją?

U osób cierpiących na bulimię możemy zaobserwować ciągłe zaniepokojenie kształtem i wagą ciała. Z tego powodu wiele osób ma tendencję do zmiany nawyków żywieniowych, które obejmują ograniczenia żywieniowe i ekstremalne diety. Według badania „Bulimia psychiczna i jej podtypymożemy podzielić ją na dwie kategorie. Poniżej opisujemy je szczegółowo.

Bulimia przeczyszczająca

W przypadku bulimii przeczyszczającej osoba zwykle zażywa środki przeczyszczające, moczopędne lub inne leki wpływające na metabolizm. Wywołuje także wymioty, stosuje lewatywę i inne metody, które pozwalają im „odwrócić” spożycie nadmiernej ilości kalorii.

Charakterystyczną cechą osób cierpiących na tę formę zaburzenia jest to, że zazwyczaj oczyszczają się w samotności. Jednak niezależnie od tego, jak i kiedy osoba doprowadza do przeczyszczenia, z czasem w jej organizmie zaczną zachodzić zmiany. Obejmują one między innymi uszkodzenie gardła, czy problemy z zębami i przewodem pokarmowym, żeby wymienić tylko kilka.

Bulimia nie przeczyszczająca

W przeciwieństwie do poprzedniej postaci, osoby cierpiące na tę odmianę bulimii nie przeczyszczają się, ale raczej wykazują zachowania kompensacyjne. Zakładają, że ich pożywienie zostanie strawione i wchłonięte przez organizm. Dlatego nie uciekają się do wymiotów, stosowania leków moczopędnych i przeczyszczających.

Zamiast tego mogą podejmować zachowania mające na celu „kompensację spożycia”, takie jak nadmierne ćwiczenia lub długotrwała głodówka.

Jakie ryzyko wiąże się z tym zaburzeniem?

Cierpienie na jeden z typów bulimii, o którym wspominaliśmy w tym artykule, ma negatywny wpływ na zdrowie. Kiedy ktoś cierpi na tę chorobę przez dłuższy czas lub jeśli jest to problem powtarzający się, może powodować następujące objawy:

  • Niedoczynność nerek
  • Brak równowagi chemicznej lub elektrolitowej
  • Ubytki w zębach
  • Problemy trawienne lub zaparcia
  • Odwodnienie
  • Niedobory składników odżywczych
  • Problemy sercowe
  • Choroby dziąseł
Zaparcia, ból brzucha u kobiety.
Różne rodzaje bulimii mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wpływają na trawienie, wchłanianie składników odżywczych i funkcjonowanie ważnych narządów, takich jak nerki.

Bulimia i jej leczenie

Leczenie bulimii może być różne u każdej osoby, w zależności od jej objawów. Ponieważ jednak jest to zaburzenie o podłożu psychologicznym, dowody naukowe sugerują, że leczenie nie powinno skupiać się wyłącznie na edukacji w zakresie żywności i żywienia, ale także na poprawie zdrowia psychicznego.

Jednym z głównych celów jest rozwinięcie zdrowego i przyjaznego osobistego stosunku do jedzenia. W związku z tym profesjonaliści mogą wdrożyć następujące rozwiązania:

  • Stosowanie leków przeciwdepresyjnych zgodnie z sugestią profesjonalisty
  • Terapia psychologiczna indywidualna lub rodzinna
  • Edukacja żywieniowa pod okiem eksperta specjalizującego się w tej dziedzinie
  • W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja

Istnieje wiele ośrodków i programów, które oferują pacjentom wsparcie i uwagę 24 godziny na dobę.

Każdy rodzaj bulimii wymaga profesjonalnej opieki

Bulimia, niezależnie od formy, w jakiej się objawia, wymaga profesjonalnej interwencji. Zaburzenie to nie ustąpi samoistnie i z czasem ma tendencję do nasilania się. Dlatego wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę wszelkie znaki ostrzegawcze. Lekarze, dietetycy i psycholodzy mogą nakierować cierpiące osoby na zdrowsze praktyki żywieniowe, co na dłuższą metę pozwala pokonać chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Glazer, K. B., Sonneville, K. R., Micali, N., Swanson, S. A., Crosby, R., Horton, N. J., … & Field, A. E. (2019). The course of eating disorders involving bingeing and purging among adolescent girls: Prevalence, stability, and transitions. Journal of Adolescent Health64(2), 165-171.
  • Nagl, M., Jacobi, C., Paul, M., Beesdo-Baum, K., Höfler, M., Lieb, R., & Wittchen, H. U. (2016). Prevalence, incidence, and natural course of anorexia and bulimia nervosa among adolescents and young adults. European child & adolescent psychiatry25(8), 903-918.
  • Acerete, D. M., Trabazo, R. L., & Ferri, N. L. (2013). Trastornos del comportamiento alimentario: Anorexia nerviosa y bulimia nerviosa. Protocolo AEPED. Capítulo7.
  • Rava, M. F., & Silber, T. J. (2004). Bulimia nerviosa (Parte 1): Historia. Definición, epidemiología, cuadro clínico y complicaciones. Archivos argentinos de pediatría102(5), 353-363.
  • Puentes, M. S. (2005). La bulimia nerviosa y sus subtipos. Diversitas1(1), 79-87.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.