Bromek ipratropium – charakterystyka

Lekarze zwykle przepisują bromek ipratropium na leczenie odwracalnego skurczu oskrzeli (astmy), związanego z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
Bromek ipratropium – charakterystyka

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bromek ipratropium jest substancją czynną należącą do grupy leków oznaczonych jako wziewne przeciwcholinergiczne leki rozszerzające oskrzela. Rozluźniają mięśnie oskrzeli i ułatwiają przepływ powietrza oraz pomagają osobie normalnie oddychać.

Lekarze przepisują ten lek w leczeniu skurczów oskrzeli związanych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). W połączeniu z wziewnymi agonistami receptorów β2 lekarze przepisują je również w leczeniu ostrej i przewlekłej astmy.

Bromek ipratropium: jak to działa?

Bromek ipratropium jest konkurencyjnym antagonistą receptorów muskarynowych acetylocholiny. Ma silny wpływ na receptory oskrzelowe, zarówno podawane dożylnie, jak i wziewnie.

Bromek ipratropium

Nie powoduje jednak tachykardii. Ponadto odwraca skurcz oskrzeli wywołany przez wdychanie agonistów cholinergicznych.

Zalecane dawki bromku ipratropium

Dawka musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może on otrzymywać kolejne dawki, aż jego stan się ustabilizuje. Jednak tylko lekarz może określić odstępy czasu między dawkami.

Nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki w leczeniu ostrym ani podtrzymującym. W tej samej komorze nebulizacyjnej może istnieć kombinacja bromku ipratropium z krótko działającymi agonistami receptorów beta-2-adrenergicznych.

Musisz użyć roztworu tak szybko, jak to możliwe po zmieszaniu i wyrzucić wszystkie resztki. Na rynku są dostępne różne rodzaje nebulizatorów do podawania tego leku.

Przeciwwskazania i środki ostrożności do rozważenia

Bromek ipratropium nie jest zalecany, jeśli jesteś uczulony na niego lub inne podobne substancje, takie jak atropina lub jej pochodne. Ponadto nie należy go używać w przypadkach, gdy występują ostre ataki kaszlu, świszczącego oddechu i skurczu oskrzeli, które wymagają szybkiej reakcji.

Leczenie astmy

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leków antycholinergicznych u pacjentów z jaskrą, przerostem prostaty lub niedrożnością pęcherza. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na pacjentów z mukowiscydozą, ponieważ mogą być oni bardziej podatni na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

W wyjątkowych przypadkach mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości natychmiast po podaniu bromku iprotropium. Reakcje te objawiają się jako pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, skurcz oskrzeli, obrzęk jamy ustnej i gardła oraz anafilaksja.

Nieprawidłowe stosowanie sprayu bromku iprotropium może sprawić, że dostanie się on do oczu i doprowadzi do powikłań, takich jak:

  • mydriasis,
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • jaskra z wąskim kątem przesączania,
  • ból oka lub dyskomfort,
  • rozmyty obraz.

Jak stosować inhalator z bromkiem ipratropium?

Jeśli chcesz poddać się leczeniu musisz nauczyć się prawidłowo stosować ten lek. W szczególności należy unikać rozpylania go w oczy.

Za każdy razem wykonuj następujące kroki:

  • zdejmij nakrętkę ochronną,
  • weź głęboki oddech,
  • mocno ściśnij ustami ustnik inhalatora,
  • wdychaj tak energicznie, jak to możliwe, a jednocześnie naciskaj podstawę inhalatora, aby uwolnić roztwór,
  • wstrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie wyjmij ustnik i powoli wypuść powietrze,
  • na koniec nałóż nakrętkę.

Może Cię zainteresować: Etorykoksyb: lek przeciwzapalny

Interakcja z innymi lekami

Istnieją pewne dowody na to, że jednoczesne podawanie bromku ipratropium z beta-adrenergicznymi i pochodnymi ksantyny może nasilać działanie rozszerzające oskrzela. Można jednak stosować ten lek razem z innymi środkami powszechnie stosowanymi w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Lek na astmę

Ryzyko ostrej jaskry u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania może wzrosnąć przez jednoczesne podawanie rozpylonego bromku ipratropium i agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych.

Działania niepożądane bromku ipratropium

Jak wszystkie leki, bromek ipratropium może powodować działania niepożądane. Nie pojawiają się one jednak u wszystkich. Najczęstsze skutki uboczne to:

  • Ból głowy,
  • Zawroty głowy,
  • Podrażnienie gardła i kaszel,
  • Mdłości,
  • Suchość w ustach,
  • Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Podobnie mogą wystąpić inne rzadkie działania niepożądane, takie jak nadwrażliwość, ciężka reakcja alergiczna, niewyraźne widzenie, rozszerzanie źrenic, zwiększenie wewnętrznej zmiany oka oraz zaczerwienienie oczu i ból.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy występuje samodzielnie, czy jest związany z beta-adrenergicznym, bromek ipratropium ma działanie terapeutyczne w leczeniu skurczów oskrzeli. Dotyczy to zwłaszcza wirusowego zapalenia oskrzelików i dysplazji oskrzelowo-płucnej u niemowląt i małych dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López, V. P., & Carreras Farmacéuticas Atención Primaria Puertollano Alcázar de San Juan, M. M. (2004). Bromuro De Tiotropio. Sescam. https://doi.org/R03BB04

  • Benito Fernández, J., Mintegui Raso, S., Sánchez Echaniz, J., Vázquez Ronco, M. A., & Pijoan Zubizarreta, J. I. (2000). Eficacia de la administración precoz de bromuro de ipratropio nebulizado en niños con crisis asmática. Anales Espanoles de Pediatria. https://doi.org/10.1016/s1695-4033(00)77446-7

  • Mallol, J., Aguirre, V., Simonds, S., & Cortes, F. (1995). Características diferenciales de inhaladores de dosis medida: número total de inhalaciones y masa liberada. Rev. Chil. Enferm. Respir.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.