Etorykoksyb: lek przeciwzapalny

Etorykoksyb pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne stawów. Jest stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i dny. Dowiedz się więcej na ten temat.
Etorykoksyb: lek przeciwzapalny
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Etorykoksyb należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami enzymów COX-2. Należy do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które hamują indukowaną syntezę prostaglandyn.

Odbywa się to poprzez selektywne hamowanie COX-2, który odpowiada za jego działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Etorykoksyb występuje w postaci tabletek do podawania doustnego.

W jakim celu stosuje się etorykoksyb?

Etorykoksyb pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne stawów. Jest stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i dny moczanowej. Jednakże etorykoksyb stosuje się również w krótkotrwałym leczeniu umiarkowanego bólu po operacji dentystycznej.

Leki na artretyzm
Etorykoksyb jest lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu chorób takich jak zapalenie kości i stawów, dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów.

Teraz krótko przypomnijmy, czym są i czym się różnią patologie, na które przepisywany jest etorykoksyb:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: jest to patologia stawów. Powoduje stopniowe rozpadanie się chrząstki, która pokrywa końce kości. Powoduje to stan zapalny, ból, tkliwość, sztywność i w konsekwencji niepełnosprawność.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: powoduje ból, sztywność, obrzęk i postępującą utratę ruchomości w dotkniętych stawach. Powoduje również stany zapalne w innych obszarach ciała.
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: jest to choroba zapalna kręgosłupa i stawów.
  • Dna moczanowa: jest stanem nagłych i nawracających ataków. Przejawia się bardzo bolesnym zapaleniem a także zaczerwienieniem stawów. Jest to spowodowane osadzaniem się kryształów mineralnych w stawach.

Jak należy przyjmować etorykoksyb?

Należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i ważne jest, aby stosować najniższą dawkę, która łagodzi ból. Etorykoksyb można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od niego, chociaż efekt pojawia się szybciej, jeśli jest przyjmowany bez jedzenia.

Lekarz przepisuje etorykoksyb
Dawka etorykoksybu może się różnić w zależności od choroby, która ma być leczona. Jednak zaleca się stosowanie najniższej dawki ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Nie należy przyjmować etorykoksybu dłużej niż to konieczne, ponieważ ryzyko zawału mięśnia sercowego i zawału mózgu może wzrosnąć, szczególnie po długotrwałym leczeniu, i szczególnie przy dużych dawkach.

Istnieją różne dawki tego leku i, w zależności od choroby, zostanie przepisana odpowiednia dawka. Wytyczne, których należy przestrzegać, są następujące:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: zalecana dawka wynosi 30 mg raz na dobę, w razie potrzeby zwiększając ją do maksymalnie 60 mg raz na dobę.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: zaleca się 60 mg raz na dobę, w razie potrzeby można ją zwiększyć do maksymalnie 90 mg.
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: dawka wynosi 60 mg raz na dobę, zwiększając ją do maksymalnie 90 mg.
  • Dna: zalecana dawka wynosi 120 mg raz na dobę. Powinien być stosowany tylko w okresie ostrego bólu. Przez maksymalnie 8 dni.
  • Ból pooperacyjny po operacji dentystycznej: zalecana dawka wynosi 90 mg raz na dobę, maksymalnie przez 3 dni.

Uwaga: jeśli zapomni się przyjąć dawkę, następnego dnia należy przyjąć odpowiednią dawkę o zwykłej porze.

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

U osób powyżej 65. roku życia nie jest konieczne modyfikowanie zalecanych dawek. Natomiast u osób z problemami z wątrobą należy wziąć pod uwagę zasięg choroby.

W przypadku łagodnej choroby wątroby nie należy przyjmować więcej niż 60 mg na dobę. Jeśli jednak choroba wątroby jest średnio zaawansowana, nie należy przyjmować więcej niż 30 mg na dobę.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstotliwość możliwych działań niepożądanych ujęta poniżej podlega klasyfikacji w następujący sposób:

  • Bardzo często: ból brzucha.
  • Często: zatrzymanie płynów, zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie krwi jak również zaburzenia jelitowe i żołądkowe. Mogą również wystąpić zmiany w wynikach badań krwi związanych z wątrobą, zasinienie, osłabienie i owrzodzenia jamy ustnej.
  • Niezbyt często: obejmują one między innymi zakażenie dróg moczowych, problemy z nerkami, zapalenie żołądka i jelit, zwiększony lub zmniejszony apetyt, lęk, depresję, senność a także zaburzenia serca.
  • Rzadko: obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs. Może również wystąpić zapalenie wątroby, zażółcenie skóry i oczu, splątanie i ciężkie reakcje skórne.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i udać się do lekarza w przypadku reakcji alergicznej lub objawów, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęk wokół kostek, żółtaczka a także silny ból brzucha.

Wniosek

Etorykoksyb nie wykazał więc większej skuteczności niż pozostałe NLPZ w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i ostrej dny moczanowej. Jego stosowanie wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia. Dlatego skonsultuj wszystkie wątpliwości z lekarzem lub farmaceutą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cannon, C. P., Curtis, S. P., FitzGerald, G. A., Krum, H., Kaur, A., Bolognese, J. A., … Laine, L. (2006). Cardiovascular outcomes with etoricoxib and diclofenac in patients with osteoarthritis and rheumatoid arthritis in the Multinational Etoricoxib and Diclofenac Arthritis Long-term (MEDAL) programme: a randomised comparison. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(06)69666-9
  • Bingham, C. O., Sebba, A. I., Rubin, B. R., Ruoff, G. E., Kremer, J., Bird, S., … Tershakovec, A. M. (2007). Efficacy and safety of etoricoxib 30 mg and celecoxib 200 mg in the treatment of osteoarthritis in two identically designed, randomized, placebo-controlled, non-inferiority studies. Rheumatology. https://doi.org/10.1093/rheumatology/kel296
  • Clarke, R., Derry, S., & Moore, R. A. (2014). Single dose oral etoricoxib for acute postoperative pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004309.pub4
  • Brooks P, Kubler P. Etoricoxib for arthritis and pain management. Ther Clin Risk Manag. 2006;2(1):45–57.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.