Brak snu stanowczo zaostrza stan chorych na astmę.

Ponieważ odpoczynek reguluje oddychanie, brak snu stanowczo zaostrza stan chorych na astmę. Co warto wiedzieć na ten temat?
Brak snu stanowczo zaostrza stan chorych na astmę.

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2021

Sen jest podstawową częścią życia. Z tego powodu brak snu bardzo negatywnie wpływa na wiele funkcji życiowych. Badania naukowe wykazały również, że brak snu znacząco zaostrza stan osób cierpiących na astmę.

Jako choroba układu oddechowego astma może być łagodna lub ciężka. Łagodne formy powodują sporadyczne objawy. Jednak ciężkie przypadki lub ataki astmy wpływają na odpoczynek i podczas snu mogą wystąpić skurcze oskrzeli.

Nowe badania wykazały, że zły sen pogarsza astmę i odwrotnie. Im gorsza jakość snu pacjenta, tym większe prawdopodobieństwo zaobserwowania objawów choroby w ciągu dnia. W tym kontekście musimy wspomnieć o bezdechu sennym. Wiele osób z nadwagą, które od lat chorują na astmę, ma do czynienia właśnie z tą przypadłością.

Brak snu pogarsza astmę, a w grę wchodzi również złożony problem zdrowotny, który łączy inne czynniki ryzyka. Nie wyklucza to chorób serca lub układu krążenia.

Brak snu zaostrza astmę

W najnowszym wydaniu Annals of Allergy, Asthma and Immunology opublikowano badanie, w którym stwierdzono, że brak snu zaostrza astmę. Podobnie badanie donosi, że inne zaburzenia snu mają ten sam negatywny wpływ.

Autorzy dokonali oceny chorych na astmę w wieku powyżej 20 lat i podzielili ich na trzy grupy badawcze:

  • Ci, którzy spali krócej niż sześć godzin.
  • Ci, którzy spali od sześciu do ośmiu godzin.
  • Ci, którzy spali dłużej niż dziewięć godzin.

Ostatnia grupa składała się głównie ze starszych kobiet, które paliły. Z kolei ci, którzy spali mniej godzin, byli zazwyczaj młodzi.

Na dłuższą metę, po obserwacji grupa, która spała najkrócej, miała większe prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu ataków astmy i częstego suchego kaszlu. Nie zdarzało się to w przypadku tych, którzy spali dłużej. Jednak ta grupa wykazała problemy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych.

Oprócz wskazania, że brak snu zaostrza astmę, wyniki te zwróciły uwagę naukowców ze względu na wpływ snu na oddychanie. W rzeczywistości może istnieć fizjologiczny związek między oddychaniem a mózgiem w stanie spoczynku.

Kobieta z inhalatorem.
Różne czynniki, w tym brak snu, pogarszają astmę.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Astma – jakich produktów należy unikać

Bezdech senny i astma

Jak wspomnieliśmy powyżej, niektórzy astmatycy cierpią również na bezdech senny. Jest to zaburzenie, w którym pacjent w nocy na kilka sekund przestaje oddychać, nie zdając sobie z tego sprawy. Powoduje to okresową desaturację tlenu, czyli okresowo niski poziom tlenu we krwi.

Bezdech senny występuje u astmatyków dwukrotnie częściej niż w pozostałej części populacji. Ryzyko to wzrasta jednak, jeśli biorą wziewne kortykosteroidy.

Słaby sen pogarsza astmę i jest prawie nieunikniony u pacjentów z bezdechem sennym, o ile nie rozpocznie się konkretnego leczenia. To błędne koło. Osoby takie mają trudności z zasypianiem z powodu tych krótkich przebudzeń spowodowanych brakiem tlenu.

Rano, po nieprzespanej nocy, chory jest w gorszym stanie, co uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Następnej nocy cykl powtarza się od nowa: nie śpi wystarczająco dobrze i budzi się w gorszej kondycji następnego dnia.

Jak astmatyk może lepiej spać?

Mężczyzna śpi.

Istnieją pewne wskazówki, które mogą poprawić jakość snu pacjentów z astmą. Teraz gdy już wiesz, że niewystarczająca ilość dobrej jakości snu pogarsza astmę. Warto więc podjąć kroki w celu poprawieniu jakości snu.

Po pierwsze, musisz upewnić się, że przyjmujesz właściwe leki na astmę. Pacjenci z astmą powinni być dobrze monitorowani i leczeni, aby zminimalizować ryzyko ataku. Tytoń jest oczywiście przeciwwskazany, podobnie jak narażenie na toksyczne substancje w powietrzu. Eksperci zalecają tym pacjentom spanie w pokoju z przedmiotami działającymi przeciw roztoczom.

Jeśli pacjent cierpi na bezdech senny, może się udać do pulmonologa, aby uzyskać maszynę, która zapewnia stałe i stabilne ciśnienie dopływającego powietrza. Maszyny te znacznie poprawiają jakość snu.

Brak snu — możesz przeciwdziałać

Wiadomość, że brak snu pogarsza astmę, powinna stać się dla tych pacjentów wezwaniem do zwracania uwagi na higienę snu. Możesz wykonać kilka prostych kroków, aby uregulować swój sen.

W każdym razie pacjenci ci powinni zawsze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że astma jest pod kontrolą. Podobnie, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu bezdechu sennego jest interwencja specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luyster, Faith S., et al. “Associations of sleep duration with patient-reported outcomes and healthcare use in US adults with asthma.” Annals of Allergy, Asthma & Immunology (2020).
  • Koinis-Mitchell, Daphne, et al. “Asthma-related lung function, sleep quality, and sleep duration in urban children.” Sleep health 3.3 (2017): 148-156.
  • Kong, De-Lei, et al. “Association of obstructive sleep apnea with asthma: a meta-analysis.” Scientific reports 7.1 (2017): 1-7.
  • Londoño-Palacio, Natalia, and Carlos Machado. “Síndrome de apnea-hipopnea obstructiva del sueño y enfermedades respiratorias.” Revista de la Facultad de Medicina 65 (2017): 77-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.