Bonsai - dowiedz się na czym polega ta wschodnia sztuka
Trend drzewek bonsai pochodzi z Dalekiego Wschodu. Technika, pochodząca z Chin, została przejęta i przemianowana przez mieszkańców Japonii, stąd nazwa bonsai, którą znamy dzisiaj.
Słowo bon-sai, interpretacja japońskich ideogramów, jest zwykle tłumaczone jako „zasadzone w małej doniczce”. Koncepcja ta odnosi się do miniaturowych drzewek, które można trzymać w płytkich doniczkach oraz komfortu ozdabiania naszych domów poprzez zastosowanie odpowiednich technik hamujących ich wzrost.
Historia bonsai
Według artykułu opublikowanego przez magazyn Ciencias de la Universidad Nacional Autónoma de México sztuka bonsai powstała w starożytnych Chinach, gdzie nazywano ją punsai, penjing lub pensai. Mnisi taoistyczni, żyjący w odosobnieniu w klasztorach, potrzebujący roślin leczniczych i oszczędzając wysiłki, zaczęli przesadzać całe drzewka do małych pojemników. Na skutek tego zabiegu drzewka te się zmniejszyły.
Zaczęto też naśladować kształty zwierząt kultury chińskiej w gałęziach i pniach nowych drzewek, takich jak ptaki, lamparty i smoki.
Chińscy misjonarze, między X a XI wiekiem, wywieźli tę technikę do Japonii. Wierzyli, że uprawa i pielęgnacja tych małych drzewek może ich zbliżyć do bogów. Japończycy przyjęli tę technikę, udoskonalili ją i zmienili jej nazwę.
W świecie zachodnim drzewka bonsai zadebiutowały w Londynie. Stało się to na Wielkiej Wystawie Dzieł Przemysłu Wszystkich Narodów, która odbyła się w epoce wiktoriańskiej w 1851 roku. Ponadto w biuletynie Towarzystwa Botanicznego Francji ukazał się pierwszy traktat europejski na ten temat, którego autorem był J. Vallot w 1889 roku.
Z jakich roślin mogę zrobić bonsai?
Chociaż nie ma żadnych poważnych ograniczeń przy wyborze roślin do tworzenia drzewek bonsai, większość zaleca stosowanie odmian roślin, które mogą osiągnąć duże wysokości, z wieloletnim pniem pokrytym solidną korą. Oto kilka zaleceń.
Drzewa iglaste
Dziś bonsai stworzone z tego typu roślin należy do najbardziej podziwianych na najważniejszych wystawach tego gatunku. Co więcej, ludzie od wieków używali drzew iglastych do produkcji drzewek bonsai. Być może dlatego, że jest to jeden z najstarszych rodzajów roślin na naszej planecie, który przetrwał do dnia dzisiejszego.
Krzewy
Krzewy są idealnymi roślinami do generowania bonsai, ponieważ zazwyczaj mają ozdobne kwiaty i liście. Ponadto większość z nich ma małe liście i bardzo łatwo jest kontrolować wzrost.
Rośliny pnące
Rośliny pnące, których należy użyć do zastosowania tej techniki, to rośliny o zdrewniałym pniu. Należy je jednak regularnie przycinać, aby mogły skondensować swoją energię w zagęszczaniu pnia.
Drzewa
Wreszcie, możesz użyć kilku gatunków drzew do produkcji bonsai. Drzewa są idealne do tej techniki, ponieważ większość z nich dobrze znosi przycinanie i ma zdrewniałe pnie.
Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie z nich są odpowiednie. Niektóre z najbardziej polecanych do bonsai drzewa to wiązy, klony i figowiec drobnolistny.
Jak zrobić bonsai?
Pierwszą decyzją, którą powinieneś podjąć, jeśli chcesz zrobić drzewka bonsai, jest umieszczenie ich w przydomowym ogrodzie lub w pomieszczeniu. Te małe drzewka wyglądają bardzo ładnie w pomieszczeniach, jeśli są częścią dekoracji. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że są to wymagające rośliny, które mają tendencję do lepszego wzrostu i rozwoju na zewnątrz.
Gdy podejmiesz powyższą decyzję, będziesz potrzebować doniczek z odpływami wody i miejsca z naturalnym światłem słonecznym. Nieodzowna jest też miłość do roślin, które będziesz pielęgnować.
Przeczytaj także: Poznaj 6 pomysłów na zrównoważony ogród
Pielęgnacja bonsai — czas
Jednym z głównych zabawnych aspektów pielęgnacji drzewek bonsai jest ich częste przycinanie. Musisz to zrobić, aby nadać im pożądany kształt. Ten proces może potrwać kilka lat, dlatego należy uzbroić się w dużo cierpliwości!
Materiały
Jak już wspomnieliśmy, należy zwrócić uwagę na rodzaj doniczki, w której zostanie posadzone drzewko oraz jakość gleby. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju drzewa lub rośliny, które wybrałeś.
Spójrzmy na następujące zalecenia:
- Wybór drzewa do zrobienia bonsai: Istnieje wiele rodzajów drzew, z których możesz zrobić drzewka bonsai. Mogą to być figowce, klony lub drzewa oliwne. Opieka, jaką będziesz musiał zapewnić każdej roślinie, będzie zależeć od wybranego rodzaju.
- Doniczki: Aby maksymalnie ograniczyć wzrost korzeni drzewa, należy wybrać doniczkę z otworami pod spodem. Dodatkowo warto wybrać doniczkę szeroką i płytką.
- Jakość gleby: Gleba powinna być ziarnista, utrzymywać dobry drenaż i nie być zbyt skondensowana. W przeciwnym razie może to doprowadzić do śmierci bonsai.
Krok po kroku
Dzięki przepisowi podanemu poniżej wygenerujesz bardzo dobrze prosperujący mikroogród drzewek bonsai. Pozazdroszczą Ci sąsiedzi i przyjaciele. Pamiętaj, że aby zahamować wzrost, będziesz musiał użyć różnych technik. To między innymi przycinanie, minimalna podaż nawozu oraz rozróżnianie i tłumienie pędów.
- Dostosuj doniczkę: Powinieneś umieścić siatkę na otworach drenażowych, aby zapobiec spływaniu nadmiaru wody z doniczki i wypłukiwaniu ziemi.
- Oczyść i kondycjonuj korzenie: Za pomocą pędzla usuń wszystkie ślady pierwotnej gleby z korzeni drzewa, ponieważ nie jest to ta sama, której użyjemy do produkcji drzewek bonsai. Może zajść potrzeba pocięcia niektórych korzeni, aby umożliwić roślinie sprawniejsze wejście do nowej doniczki.
- Posadź drzewo: Umieść roślinę w przygotowanej doniczce i dodaj wysokiej jakości granulowaną ziemię, uważając, aby nie była zbyt grudkowata.
Zobacz też: Ogród na tarasie: poznaj najważniejsze wskazówki
Drzewka Bonsai w sztuce wizualnej
Nie ulega wątpliwości, że tworzenie i pielęgnacja drzewek bonsai to sztuka sama w sobie. Wykazuje to również artykuł opublikowany w magazynie Agro Productividad. Jej autor zapewnia, że drzewa te wyrażają piękno i majestat.
Magazyn ten odnosi również poprzeczkę dla sztuki drzewek bonsai. Wspomina, że jednym ze sposobów, aby uczynić go bardziej interesującym, jest tworzenie miniaturowych krajobrazów, biorąc za punkt wyjścia dane drzewo. Wśród opcji kształtowania krajobrazu znajdują się pasma górskie, zwisający klif lub skały.
Więc na co czekasz? Spróbuj swoich sił z bonsai!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Universidad Nacional Autónoma de México. Ciencias, Núm. 101. Castilla-Valdés, Yanelis. La Gardenia: características, usos, plagas y enfermedades y aspectos básicos de su cultivo.
- Agro Productividad, Núm. 2, Vol. 2. Trujillo-Sánchez, E. El bonsái: arte milenario. México 2018.