Bolesne żylaki – sposoby na szybką ulgę!
Żylaki to problem natury estetycznej i zdrowotnej, który głównie dotyczy dorosłych kobiet. Zdaniem specjalistów aż połowa populacji płci pięknej zmaga się z tą nierzadko bolesną dolegliwością.
Jak sprawić, by żylaki i pajączki stały się mniej widoczne i nie przysparzały bólu? Nie od razu musisz poddawać się kosztownym zabiegom, często po prostu wystarczy odpowiednia pielęgnacja i regularne stosowanie naturalnych środków o działaniu kojącym i leczniczym.
Poznaj dziś z nami sprawdzone domowe sposoby, które w krótkim czasie przyniosą ulgę oraz pomogą zadbać o estetyczny aspekt nóg i znajdujących się z nich naczyń krwionośnych. Przekonaj się sama, że już od dziś będziesz mogła spać spokojnie, bez bólu ani przykrego uczucia pieczenia i „ciężkich” nóg.
Żylaki – co to takiego i dlaczego są bolesne?
Żylaki to nic innego jak rozszerzone naczynia krwionośne, dotknięte stanem zapalnym. A ponieważ tętnice, żyły i naczynia włosowate znajdują się tuż pod powierzchnią skóry, są widoczne gołym okiem i wyczuwalne w dotyku.
Zwykle żylaki przybierają odcień ciemnoniebieski, ciemnozielony lub ciemnofioletowy. Czasami stan zapalny jest tak silny, że na powierzchni skóry nóg tworzy się wypukła grudka, której wielkość może wahać się od zaledwie wyczuwalnej do sporego orzecha włoskiego.
Dolegliwości, jakie towarzyszą żylakom to głównie skurcze mięśni, uczucie ciężkości w nogach oraz silny ból. Niektóre z kobiet doświadczają również silnego swędzenia lub pieczenia.
Podstawową przyczyną występowania żylaków jest niewydolność żylna. Kiedy droga krwi do serca jest utrudniona, ta zaczyna gromadzić się w niektórych obszarach ciała, powodując stan zapalny i obrzęk, widoczne w postaci żylaków.
Jednym z istotnych czynników związanych z występowaniem żylaków jest podłoże genetyczne każdego organizmu.
Jeśli w twojej najbliższej rodzinie (zwłaszcza w twojej mamy lub babci) pojawiały się w poprzednich pokoleniach przypadki żylaków, jest wielce prawdopodobne, że również i ty będziesz musiała stawić czoła temu problemowi na którymś z etapów życia.
Przeczytaj koniecznie: Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły
Naturalne zwalczanie żylaków – 6 porad
Poniższe zalecenia doskonale zapobiegają tworzeniu się żylaków oraz pomagają złagodzić ból i inne towarzyszące im dolegliwości. Pamiętaj o odpowiednich nawykach każdego dnia, nie tylko w chwilach, gdy odczuwasz bolesne skurcze lub „ciężkość” nóg.
Dbaj o regularną aktywność fizyczną
Sport jest wielkim sprzymierzeńcem ogólnego zdrowia naszego organizmu. Pamiętaj jednak, że przy występowaniu żylaków – zwłaszcza tych o podłożu genetycznym – treningi powinny charakteryzować się względnie niską intensywnością.
Wielkie korzyści przynoszą w tym przypadku joga, pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Wykonuj ruchy płynnie, harmonijnie, w przeciwnym razie objawy mogą znacznie się zaostrzyć.
Noś wygodne obuwie
Chociaż buty na obcasie są bardzo kobiece, optycznie wydłużają nogi i stylizują sylwetkę, nie należy ich nadużywać, ponieważ mogą stać się przyczyną przykrych dla naszego zdrowia konsekwencji.
Z kolei zbyt ciasne obuwie uniemożliwia prawidłową cyrkulację krwi, co sprawia, że do serca dociera jej bardzo mało. Podobna sytuacja ma miejsce również przy noszeniu obcisłych spodni, skarpet i rajstop, które niepotrzebnie uciskają nasze nogi.
Specjaliści zalecają w celach prewencji żylaków oraz problemów z krążeniem noszenie wygodnego obuwia na co dzień. Zakładaj szpilki tylko na szczególne okazje oraz unikaj przebywania długich godzin na stojąco.
Jeśli twoja praca wymaga eleganckiego ubioru i wysokich obcasów, zakładaj je tuż przed rozpoczęciem pracy. Na czas drogi stosuj wygodne buty na płaskiej podeszwie. Z kolei kiedy siedzisz przy biurku, jak najczęściej ściągaj buty i daj swoim obolałym stopom chwilę wytchnienia.
Nogi do góry!
Tuż po powrocie do domu po ciężkim dniu, natychmiast zdejmij buty, usiądź wygodnie w fotelu lub na kanapie i unieś stopy. Z początku poczujesz ból i ogromne uczucie ciężkości oraz mrowienie w łydkach, które jednak miną po chwili. To zupełnie naturalne uczucie, towarzyszące krwi, która usiłuje spłynąć w dół, aż do stóp.
Jeśli znajdujesz się w pozycji siedzącej, wyprostuj nogi i oprzyj stopy o stół lub krzesło. Jeśli jednak zdecydujesz się położyć, unieś nogi i oprzyj je piętami o ścianę. Na noc podłóż pod nie jaśka tak, by znajdowały się wyżej niż reszta ciała.
Praktyka częstego unoszenia nóg niezwykle korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowych funkcji układu krążenia oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia żylaków.
Przeczytaj koniecznie: Nogi – poznaj 6 ćwiczeń na ich wzmocnienie
Często zmieniaj pozycję ciała
Rutyna czy monotonna praca często wymagają od nas przebywania przez długie godziny w jednej i tej samej pozycji. Wiele z nas spędza cały dzień na stojąco lub na siedząco przy biurku.
Warto uświadomić sobie, że żadna z tych pozycji nie jest zdrowa dla naszego organizmu i prędzej czy później będziemy musiały się zmierzyć z konsekwencjami braku codziennego ruchu. A są nimi zaburzenia krążenia krwi, choroby układu sercowo-naczyniowego, żylaki, otyłość itp.
Nawet jeśli twoja praca nie należy do dynamicznych, staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję ciała. Jeśli pracujesz przy biurku, wykorzystuj moment rozmowy przez telefon na wstanie i rozruszanie mięśni nóg. Regularnie chodź do toalety, prostuj i zginaj nogi pod stołem, wykonuj koliste ruchy stopami.
Z kolei jeśli pracujesz jako ekspedientka, wykorzystuj każdy moment, gdy nie ma klientów, by usiąść i dać nogom kilka minut wytchnienia.
Masaż dobry na wszystko!
Zwykle masaże kojarzą się nam z drogimi zabiegami realizowanymi przez specjalistów. Nic bardziej mylnego! Bez problemów możesz samodzielnie wykonać masaż w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak o tym, by nacisk był delikatny, w przeciwnym razie skutek może być odwrotny do zamierzonego.
Ruchy powinny być delikatne i harmonijne, czyli lekkie oklepywanie łydek oraz słaby nacisk na okolice dotknięte zapaleniem żył. Wykonuj taki masaż codziennie przez około 15 minut.
W celu osiągnięcia optymalnych rezultatów zaleca się stosowanie do masażu jednego z popularnych olejków eterycznych, na przykład tymiankowego, rozmarynowego lub lawendowego. Mają one właściwości pobudzające krążenie. Należy pamiętać, że w celu uzyskania najlepszego efektu każda mieszanina olejów musi być sporządzona z oleju bazowego.
Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę
Zdrowa dla organizmu dieta to taka, która jest uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, węglowodany i cukry. Codzienne spożywanie kilku porcji świeżych warzyw i owoców pomaga utrzymać czyste żyły i tętnice, a co za tym idzie – prawidłowo funkcjonujący układ krążenia.
Pamiętaj, że zdrowy organizm, to szczupły organizm. Im mniej tkanki tłuszczowej, tym mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Warto uświadomić sobie również, że naszym naczyniom krwionośnym szkodzi nie tylko nadmiar tłuszczów, cukrów i rafinowanych ziaren, ale także alkohol czy kawa. Postaraj się zamienić je na niegazowaną wodę mineralną.
Zdrowa i zbilansowana dieta charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, antyoksydantów i potasu. Cennym źródłem tych substancji są świeże warzywa i owoce, które naturalnie oczyszczają organizm z toksyn i wszelkiego rodzaju innych szkodliwych substancji.
Sprawdzone, domowe sposoby na żylaki
Oprócz zmiany niektórych codziennych nawyków, w celu zapobieżenia lub złagodzenia objawów towarzyszących występowaniu żylaków, można sięgnąć po leczniczą moc roślin, owoców i olejków, które każda z nas z pewnością posiada we własnym domu.
Nagietek
Nagietek to roślina o silnych właściwościach naturalnie poprawiających napięcie żył. Zapobiega utracie elastyczności i dba o prawidłową kondycję naczyń krwionośnych.
Ponadto nagietek wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga złagodzić obrzęk oraz wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek organizmu.
Wcieraj codziennie w skórę łydek krem z nagietka. Najlepszą na to porą jest późny wieczór, tuż przed pójściem spać. Orzeźwione leczniczą maścią nogi zregenerują się szybciej, a obrzęk nabrzmiałych żył minie znacznie szybciej.
Przeczytaj koniecznie: Olejki eteryczne – niezastąpione lekarstwo na bóle mięśni i stawów
Rumianek
Ta popularna roślina ma działanie ściągające i poprawiające krążenie krwi. Skutecznie usuwa obrzęk i stan zapalny, łagodzi uczucie ciężkości nóg oraz dba o kondycję żył i tętnic.
Najlepiej w przypadku żylaków sprawdza się olejek rumiankowy. Wykonuj z jego użyciem masaż codziennie wieczorem, tuż przed pójściem spać.
Jagody
Jagody to owoce, które naturalnie wspomagają układ krążenia oraz wzmacniają ściany żył i tętnic, oczyszczając je jednocześnie z odkładających się w nich szkodliwych dla zdrowia substancji.
Co więcej, jagody są cennym źródłem witamin i bioflawonoidów. Już jedna garść fioletowych kuleczek dziennie wystarczy, by prawidłowo zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Cyprys
Napar z liści cyprysa doskonale wzmacnia układ krążenia oraz naturalnie łagodzi obrzęk i stan zapalny naczyń krwionośnych. Można go spożywać zarówno doustnie, jak i aplikować za pomocą płatka kosmetycznego bezpośrednio na nabrzmiałe i obolałe żylaki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NIH. Biblioteca Nacional de Medicina de los EE UU. Varices. Página actualizada 8 agosto 2018
- National Heart, Lung and Blood Institute . Varices.
- Comunidad de Madrid. Guía de recomendaciones al paciente. Cuidados en las varices. (2006).
http://www.comunidad.madrid/sites/default/files/doc/sanidad/chas/cuidados_en_las_varices.pdf