Bóle dolnej części pleców - Jak sobie z nimi radzić i co się za nimi kryje?
Bóle pleców to ogólnie jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, na które skarżą się tysiące, jeśli nie miliony, osób na całym świecie. Główne przyczyny problemów z kręgosłupem to oczywiście nieprawidłowa postawa ciała, brak ruchu czy zła pozycja snu, a do najczęstszych zgłaszanych rodzajów bólu zaliczyć można bóle krzyża.
Warto podkreślić, że bóle kręgosłupa w dzisiejszym świecie to nie tylko problem osób starszych, ale także całej rzeczy osób prowadzących siedzący tryb życia, a nawet nastolatków czy sportowców wyczynowych.
Dość często zapominamy, jak delikatną i złożoną strukturą jest nasz kręgosłup i jaka odpowiedzialność za cały układ ruchu na nim ciąży. Kręgosłup to zestaw kości, dysków, nerwów, więzadeł i stawów, które razem stanowią fundament wszystkich naszych ruchów.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się cierpieć z powodu bólu krzyża, z pewnością zainteresuje Cię to, co chcemy Ci powiedzieć.
Koniecznie czytaj dalej i poznaj najpowszechniejsze przyczyny bólów w dolnej części pleców oraz garść porad, jak sobie z tymi dolegliwościami poradzić.
Bóle krzyża: najpowszechniejsze przyczyny
1. Naciągnięcie mięśnia
Wyobraź sobie, że siedzisz w pracy przy biurku i nagle odwracasz się dość gwałtownie, aby po coś sięgnąć. Ruch jest tak intensywny, że momentalnie czujesz promieniujący przeszywający ból w dolnej części pleców. Gdy wstajesz, ból zaczyna się nasilać i promieniuje w dół w stronę nóg oraz wokół talii.
Naciągnięcia mięśni zdarzają się stosunkowo często w przypadku osób spędzających większość czasu w jednej pozycji, którym jednak zdarzy się jakiś nagły ruch czy też uraz. Do głównych objawów możemy zaliczyć skurcze mięśni, ból, pieczenie, a nawet problemy z poruszaniem się.
Naciągnięcie mięśnia może być także źródłem stanów zapalnych w więzadłach i ścięgnach.
Co można poradzić na naciągnięcie mięśnia?
- Gdy tylko poczujesz ból, koniecznie obłóż dane miejsce zimnym okładem. Aby uśmierzyć bóle dolnej części pleców, w tym przypadku można stosować zarówno terapię ciepłem, jak i zimnem.
- Przez co najmniej 24 godziny unikaj wysiłku. Po tym czasie zacznij wykonywać mało intensywne ćwiczenia, które przyspieszą rekonwalescencję.
- Wsparciem w uśmierzaniu bólu i stanów zapalnych będą żele i maści z arniką.
2. Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk
Dyski międzykręgowe to niewielkie krążki wypełnione płynem, pełniące funkcję amortyzatorów oddzielających kręgi i łagodzących wstrząsy.
Nieprawidłowy gwałtowny ruch może być przyczyną wypadania dysku, co z kolei może objawiać się intensywnym bólem, skurczami czy nawet pojawieniem się niewielkiego guzka na plecach.
Ból może nasilać się o poranku; jest to dość częsty uraz u osób uprawiających sporty.
Co można zrobić w przypadku wypadającego dysku?
Leczenie przepukliny kręgosłupa wymaga postawienia prawidłowej diagnozy; w niektórych przypadkach dolegliwość ta może okazać się na tyle poważna, że będzie wymagać leczenia operacyjnego. W takim przypadku w późniejszym okresie konieczna jest rehabilitacja i nadzór fizjoterapeuty.
3. Bóle wynikające z chronicznego przeciążenia
Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji czy intensywny wysiłek fizyczny mogą pociągać za sobą przewlekłe przeciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie – chroniczne bóle pleców.
Wszelkie powtarzalne ruchy, takie jak przeciążanie zawsze jednej ze stron, może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w strukturach kręgosłupa. W skrajnych przypadkach może być to nawet źródłem ograniczenia naszej sprawności fizycznej, więc nie warto ignorować nawet początkowych objawów!
Jak działać w takim przypadku?
Oto kilka najprostszych sposobów na uśmierzenie bólu i poprawę swojego samopoczucia:
- masaże
- joga lub pływanie
- stosowanie specjalnych taśm i plastrów
- dbanie o prawidłową postawę ciała
4. Choroby zwyrodnieniowe stawów
Z biegiem czasu wiele organów i struktur naszego ciała podlega degeneracji i osłabieniu; tak też dzieje się w przypadku dysków międzykręgowych, więzadeł czy stawów. W przypadku tkanek chrzęstnych tracą one swoją elastyczność, stają się sztywne i otwierają drogę do rozwoju osteoartrozy, czyli zwyrodnienia stawów.
To, czy znajdziemy się w grupie ryzyka zależy między innymi od czynników genetycznych, otyłości czy urazów z przeszłości.
Jak działać w przypadku chorób zwyrodnieniowych?
Warto wspomnieć o tym na samym początku: niestety chorób zwyrodnieniowych nie da się wyleczyć i nie można odwrócić zmian, które już zaszły w naszym organizmie. Można jednak ograniczyć ich postęp i kontrolować objawy tak, aby nie wpływały one znacząco na jakość naszego życia.
- Zadbaj o aktywność fizyczną. Brak aktywności prowadzi do usztywnienia stawów, a długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej obciąża i nieodwracalnie osłabia dyski międzykręgowe.
- Postaraj się codziennie pójść choćby na krótki spacer czy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Skup się na takich ćwiczeniach jak ,,chi kung” – chińskie ćwiczenie uśmierzające bóle pleców i łączące rozciąganie z technikami oddechowymi.
- Wzbogać dietę w produkty o działaniu przeciwzapalnym. Koniecznie zwiększ swoje dzienne spożycie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.
- Rozciągaj się! Ćwiczenia rozciągające wykonywane rano, tuż po przebudzeniu, pobudzą Cię do działania i wpłyną na Twoje dobre samopoczucie .
- Zwiększ dawkę witaminy D i magnezu. Poproś swojego lekarza, by polecił Ci najlepsze dostępne na rynku suplementy diety bogate w substancje wzmacniające kości i stawy.
Niezależnie od przyczyn, które kryją się za bólem w dolnej części pleców w Twoim przypadku, pamiętaj, że niezbędna może być interwencja lekarza i odpowiednia diagnoza. Wypróbuj różne rodzaje leczenia – łącz leki przepisane Ci przez specjalistę z technikami rozciągającymi czy oddechowymi.
A przede wszystkim pamiętaj o tym, by dbać o swoje nawyki – nie tylko żywieniowe, ale także te związane z prawidłową postawą ciała!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Casado Morales, M.ª Isabel, Moix Queraltó, Jenny, & Vidal Fernández, Julia. (2008). Etiología, cronificación y tratamiento del dolor lumbar. Clínica y Salud, 19(3), 379-392. Recuperado en 22 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-52742008000300007&lng=es&tlng=es.
- Cruz-Sánchez, E. de la, Torres-Bonete, M.D., García-Pallarés, J., Gascón-Cánovas, J.J., Valero-Valenzuela, A., & Pereñíguez-Barranco, J.E.. (2012). Dolor de espalda y limitación de la actividad física cotidiana en la población adulta española. Anales del Sistema Sanitario de Navarra, 35(2), 241-249. https://dx.doi.org/10.4321/S1137-66272012000200006
- Maradei García, F., Quintana Jiménez, L., & Barrero, L. H. (2016). Relación entre el dolor lumbar y los movimientos realizados en postura sedente prolongada. Revisión de la literatura. Salud Uninorte, 32(1).