Bóle brzucha – o czym mogą świadczyć?

Czy często cierpisz na bóle brzucha? W medycynie, skurcze i nieprzyjemny ścisk nad pępkiem i w okolicy piersiowej, nazywa się bólami nadbrzusza.
Bóle brzucha – o czym mogą świadczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2018

Choć często nie stanowią bardzo poważnego objawu chorobowego, dotyczą one okresowo dużej części społeczeństwa. Na początek, warto jest poznać swoje ciało i sygnały, nieustannie przez nie wysyłane. Może istnieć wiele powodów, od błahych po poważne, które sprawiają że cierpisz na bóle brzucha.

W poniższym artykule pomożemy Ci określić przyczynę takich problemów i odszyfrować sygnały wysyłane przez Twoje ciało. Czytaj dalej!

Nie zapominajmy, że ludzkie ciało jest bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany. Zmiany środowiska, pokarmu, zanieczyszczenia, nowe emocje i stres – potrafią odbić się na naszym samopoczuciu. W szczególności nasz brzuch jest podatny na te czynniki i może zareagować bolesnym spięciem.

Przedstawiamy poniżej krótki poradnik, który pomoże Ci zdiagnozować i zapobiegać temu nieprzyjemnemu objawowi.

Bóle brzucha- najczęstsze przyczyny

Alergie pokarmowe

Niektóre pokarmy mogą powodować problemy. Nieprzyjemny ból może pojawić się od razu lub kilka godzin po spożyciu danego pożywienia.  Do jednych z najczęstszych alergenów należą laktoza i gluten.

W takim przypadku, ból może utrzymać się nawet przez dłuższy czas po spożyciu pokarmu bogatego, w którąś z tych substancji. Dodatkowo, może mu towarzyszyć uczucie wzdęcia, gazy i uczucie przelewania w brzuchu.

Bóle brzucha- nietolerancja laktozy

Jeśli zauważyłeś u siebie takie problemy, na przykład po spożyciu mleka lub chleba pszennego, warto wykonać u dietetyka specjalne testy. Możesz także całkowicie odstawić podejrzaną grupę produktów i obserwować swoje samopoczucie.

Silny stres lub złość

Twoje ciało może reagować skurczami brzucha na pewne emocje, takie jak: gniew, lęk czy stres.

Układ nerwowy i układ trawienny są podatne na Twoje uczucia. Gdy ciało jest w silnym stresie, może zareagować biegunką i stanem zapalnym w jelitach. Bóle brzucha w takim przypadku mogą być uwarunkowane psychosomatycznie.

Przejadanie się niezdrową żywnością

Zbyt duża ilość fast foodów, tłustych potraw, słodkich napojów gazowanych, ostrej żywności i alkoholu może spowodować bóle brzucha, szczególnie po lewej stronie nadbrzusza.

Ból może pozostać tak długo, jak pokarm zalega w żołądku i dodatkowo, może powodować nudności i ewentualnie wymioty.

Niezdrowa żywność

Niestrawność

Z medycznego punktu widzenia niestrawność jest znana jako dyspepsja. W tym przypadku bóle brzucha umiejscowione są w środkowej części brzucha, w okolicach żołądka.

Temu nieprzyjemnemu odczuciu może towarzyszyć zgaga i gazy.

Szacuje się, że od 5 do 11% osób cierpi na niestrawność po szybkim i obfitym posiłku.

Miesiączka i zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to grupa objawów fizycznych i hormonalnych, które wpływają na ciało kobiety przed menstruacją. Ból zazwyczaj występuje w dolnej części pleców, a także w okolicach żołądka.

Bóle brzucha- menstruacja

Ten dyskomfort może trwać nawet do końca okresu. Dlatego wskazane jest w tym czasie, aby pozostać aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać, pić wodę mineralną i dużo odpoczywać.

Infekcja bakteryjna lub wirusowa

Infekcja może być spowodowana przez pasożyty mikroskopowe, bakterie lub wirusy. Można zarazić się nimi drogą kropelkową lub pokarmową.

Jak rozpoznać taką infekcję? Jej objawy zależą od rodzaju mikroorganizmów chorobotwórczych. Mogą obejmować pieczenie, bóle brzucha, duże zmęczenie, brak apetytu, a nawet silną gorączkę.

Istnieją naturalne sposoby przeciwdziałania temu schorzeniu, ale ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli ból i inne objawy utrzymują się.

Zaparcia

Szybki tryb życia, stres, dieta uboga w błonnik i wodę – to wszystko może powodować zaparcia. Odpowiedzią na ten problem powinno być zwiększenie aktywności fizycznej, włączenie warzyw i owoców do codziennej diety i picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Zaparcia

Ewentualnie, możesz doraźnie zastosować herbatki ziołowe o działaniu przeczyszczającym. Jeśli problem nie zniknie – udaj się do lekarza. Problemów w obrębie jelit nie warto lekceważyć.

Refluks żołądkowo-przełykowy ( ang. gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD)

To schorzenie polega na przechodzeniu treści żołądkowej do przełyku. Gdy kwasy przechodzą z żołądka do przełyku, powodują pieczenie i ostry ból w gardle i okolicach nadbrzusza. Refluks jest częstą przypadłością u osób otyłych, spożywających dużo tłuszczu w diecie, palących tytoń. Pojawia się z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

Nawet przy łagodnych przypadkach refluksu konieczne są zmiany w diecie. Warto unikać smażonych, tłustych potraw, dużych ilości czekolady, ostrych przypraw i kawy.

Skutki uboczne leków

Wiele z obecnych na rynku leków może powodować efekty uboczne, takie jak na przykład bóle brzucha. Leki te mogą wpływać na Twój żołądek i powodować stan zapalny.

Czasami nadkwasota może doprowadzić do powstania urazów wewnętrznej podszewki żołądka, co prowadzi do bólu, a nawet wrzodów żołądka.

Jeśli podejrzewasz, że przyjmowane przez ciebie leki mają taki wpływ- zapytaj lekarza o możliwość zmiany terapii.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze wysyłane przez Twoje ciało. Istnieje wiele możliwych przyczyn, które sprawiają że cierpisz na bóle brzucha.

Jeśli jednak twój żołądek boli przez długi czas, a dodatkowo cierpisz na biegunkę, wymioty czy problemy oddechowe, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hausdorf, K. (1995). ALLTAGLICHES PRAXISSYMPTOM: MAGENBESCHWERDEN. Munchener Medizinische Wochenschrift. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1037/14194-002
  • Schulz, M., Helmstadter, A., & Braun, R. (1994). Consultation of stomach complaints | DAS BERATUNGSGESPRACH AM BEISPIEL: MAGENBESCHWERDEN. PZ Prisma. https://doi.org/10.1038/ng830

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.